شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
جمعه ۰۵ مهر ۹۲ | ۲۰:۵۲
22 سنت به ازای هر مترمکعب

دولت تدبیر گاز ایران را به حراج داد!

در حالی قرار است گاز ایران به عمان به مدت ۲۵ سال صادر شود که به ازای هر متر مکعب فروش گاز تنها 22 سنت درآمد بدست می آید.


خبرگزاری فارس: حراج گاز برای عمانی‌ها/ ۲۲ سنت به ازای هر متر مکعبدرحالی فعالیت های مقدماتی در خصوص عقد قرارداد صادرات گاز به عمان کلید خورده است که به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران قرار است از فروش گاز ایران طی 25 سال به این کشور 60 میلیارد دلار درآمد عایدمان شود.

در نگاه اول به نظر می‌رسد که 60 میلیارد دلار، درآمد بسیار زیادی است اما وقتی جزئی‌تر به صادرات گاز ایران به عمان نگاه می‌کنیم باید گفت براساس تفاهم نامه اولیه قرار است روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز به عمان از طریق خط لوله دریایی صادر کنیم بنابراین در برابر صادرات روزانه یک میلیارد فوت مکعب که تقریبا 30 میلیون متر مکعب می‌شود، این رقم بسیار ناچیز است.

به طوری که روزانه به ازای هر متر مکعب گازی که به عمان می‌فروشیم تقریبا 22 سنت درآمد بدست می‌آید.

این رقم در شرایطی تعیین شده است که تمام قراردادهای صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق و پاکستان که برخی از آنها مانند صادرات گاز به ترکیه اجرایی شده و برخی نیز در حال آماده شدن است، به ازای هر متر مکعب گازی که به این کشورها می‌فروشیم بیش از 40 سنت درآمد برای کشور بدست می‌آوریم.

همچنین اگر نگاهی به قرار داد صادرات گاز به عراق بیاندازیم به ازای صادرات روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز به عراق روزانه 10 میلیون دلار درآمد برای کشور بدست می‌آید که بنابراین تنها برای فروش هر متر مکعب گاز به عراق 40 سنت درآمد عاید کشور می‌شود از این رو این سوال اساسی در ذهن متبادر می‌شود که چرا وقتی قرار است گاز ایران به سختی (خط لوله دریایی) به عمان صادر شود رقم فروش هر متر مکعب گاز به این کشور ناچیز است.

 1. اقبال
  ۶ مهر ۱۳۹۲

  نوش جانشان
  جلوی کرسنت اگر توانستند بگیرند
  جلوی این را هم می توانند
  کی بخوره بهتر از دیگران

 2. ح.م
  ۶ مهر ۱۳۹۲

  در برابر صادرات روزانه یک میلیارد فوت مکعب که تقریبا ۳۰ میلیون متر مکعب می‌شود، این رقم بسیار ناچیز است.

  اول اینکه میشه ایتو توضیح بدید یعنی چی !؟ :دی
  دوم اینکه این گاز همین الان در حال سوختن در هواست !
  سوم اینکه شما در مورد اون پولای هنگفتی که تو این 8 سال گرفته شد و معلوم نشد کجا رفت سوال و مطلبی نداری !؟
  چهارم اینکه واقعا این نظرو منتشر میکنید !؟ :دی

  • ناشناس
   ۱۱ مهر ۱۳۹۲

   iها ای یعنی چه ها
   شما اگه مطلب داری بگو ببینم
   “پولای هنگفتی که تو این ۸ سال گرفته شد و معلوم نشد کجا رفت”

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: