شنبه 28 سپتامبر 13 | 11:04

ماهیگیری بانک جهانی از مذاکره ایران و آمریکا

بانک جهانی روز جمعه اعلام کرد، ایران باید بدهکاری مالی گذشته خود را به این بانک باید بپردازد، این امر به تماس تلفنی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر می‌گردد و اینکه روابط بین دو کشور پس از ۳۰ سال برقرار شده است.


بانک جهانیبانک جهانی روز جمعه اعلام کرد، ایران باید بدهکاری مالی گذشته خود را به این بانک باید بپردازد، این امر به تماس تلفنی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر می‌گردد و اینکه روابط بین دو کشور پس از ۳۰ سال برقرار شده است.

بانک جهانی روز جمعه اعلام کرد که ایران باید بدهکاری مالی گذشته خود را به این بانک بپردازد.

بانک جهانی در ماه‌های گذشته اعلام کرد، دلیلی برای از سرگیری بدهکاری ایران به بانک نبود تا ایران بتواند با توجه به فشارها و تحریم‌های اقتصادی این مبلغ را بپردازد.

ایران در آن زمان به دلیل محدودیت حمل و نقل پول به علت تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران نتوانست بدهکاری 616 میلیون دلاری خود را به بانک جهانی بپردازد، تحریم‌های غرب علیه این کشور مانع این امر شده بود.

همه این مبالغ بدهی ایران مربوط به گذشته است و به سال 2005 بازمی‌گردد.

بانک جهانی در ادامه می‌افزاید، بدهکاری گذشته ایران به دلیل از سرگیری ارتباطات اخیر از روز جمعه از سرگرفته شده است، در این خصوص مطالب بیشتری از سوی بانک جهانی منتشر نشده است.

در ادامه این خبر، به تماس تلفنی اوباما و روحانی اشاره شده است که روابط می‌تواند تاثیری در خصوص برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد.

بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری ایران پیش از این گفته بود: تحریم‌ها دلیل تأخیر در بازپرداخت اقساط وام‌های این کشور به بانک جهانی بوده‌اند، بانک جهانی به تازگی ایران را به دلیل عدم پرداخت بدهی در وضعیت «عدم اجرای تعهدات» قرار داده است.

بهروز علیشیری در واکنش به این بیانیه نیز ایران را «یکی از خوش‌حساب‌ترین کشورها» در ایفای تعهدات قراردادهای مالی بین‌‌المللی خود دانسته و گفته است که جمهوری اسلامی به زودی اعتراض رسمی خود را به رئیس بانک جهانی ارسال خواهد کرد.

بهروز علیشیری که جانشین نماینده ایران در بانک جهانی است، اظهار داشته که بانک مرکزی ایران در روزهای ۷ و ۱۵ ژانویه «به بانک واسط مورد پذیرش بانک جهانی دستور پرداخت صادر کرده، اما این بانک واسط، منابع مورد نظر را برگشت داد».

علیشیری سپس اضافه کرده است که پس از پیگیری‌های چندین باره نمایندگان ایران در بانک جهانی، روز ۴ ژوئن (۲۴ خردادماه) مدیر بانک جهانی اعلام می‌کند که اجازه نقل و انتقال را از طریق بانک واسط، از مقامات ذیربط آمریکایی گرفته است.

وی گفته است: «ما از پانزدهم ژانویه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه بر اساس حدوث شرایط عدم اختیار و خارج از کنترل، با وجود آمادگی برای پرداخت‌ها، امکان پرداخت نداشتیم و این شرایط خارج از اراده ما بوده است.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: