سه‌شنبه 01 اکتبر 13 | 07:34

کفن‌پوش‌ها و کفش‌پران‌ها

محمدمهدی فاطمی‌صدر

دور نیست که جریان سبز(امریکنوفیل) به جای “کفن‌پوش” به‌گوید: تروریست. این عبارتی است که امریکایی‌ها برای توصیف نیروهای بی‌تعریفی که با آن‌ها می‌جنگند استعمال می‌کنند، و سبزها در مصر و اسرائیل و ایران طبیعتاً هم‌آن را می‌گویند. واقعیت آن است که طی سه دهه‌ی گذشته سبزهای لیبرالیست در درک جریان حزب‌الله توفیق چندانی نه‌داشته‌اند و نتیجه‌ی به‌تری از سرخ‌های مارکسیست نه‌گرفته‌اند که ما را “فالانژ” می‌خواندند.


تریبون مستضعفین-محمدمهدی فاطمی صدر

دور نیست که جریان سبز(امریکنوفیل) به جای “کفن‌پوش” به‌گوید: تروریست. این عبارتی است که امریکایی‌ها برای توصیف نیروهای بی‌تعریفی که با آن‌ها می‌جنگند استعمال می‌کنند، و سبزها در مصر و اسرائیل و ایران طبیعتاً هم‌آن را می‌گویند.

واقعیت آن است که طی سه دهه‌ی گذشته سبزهای لیبرالیست در درک جریان حزب‌الله توفیق چندانی نه‌داشته‌اند و نتیجه‌ی به‌تری از سرخ‌های مارکسیست نه‌گرفته‌اند که ما را “فالانژ” می‌خواندند.

تجربه‌ی فتنه‌ی سال هشتاد و هشت نشان داد که مراتب جریان سبز از دل کاخ سپید تا زیر پل کالج، ارکان کودتای خود را به روشنی تدبیر کرده بودند و آن چه خارج از محاسبه‌ی آن‌ها بود هم‌این جریان بی‌تعریف حزب‌الله بود، که دست آخر مقهور او شدند.

یعنی امریکایی‌های اجنبی و وطنی نه تنها در فضای عملیات سخت که در صحنه‌های بس‌یار نرم‌تر نیز گرفتار ماهیت نامتقارن حریفی شده‌اند که نه او و نه جنگیدنش را نه‌می‌شناسند؛ و ساده‌ترین چاره هیولا ساختن از او است.

جریان حزب‌الله البته در محاسبات کلاسیک و در چارچوب جمهوری‌های متعارف امر بی‌تعریفی است، اگر نه حزب‌الله در قواره‌ی انقلاب اسلامی به روشنی تعریف و بازتعریف می‌شود و منطبق بر قواعد شیعی امام-امت از دل روستایی در میناب هم می‌توان با اتفاقات روستاهای حاشیه‌ی حلب هم‌راه شد.

با این توصیف و با رجوع به ماهیت دولت سبز امید ناگزیر یکی از اولویت‌های او مهار جریان حزب‌الله خواهد بود. این کار و حتا درک این جریان البته به دلائلی که ذکر شد میسر نه‌خواهد بود؛ ان شاء الله. پس از این است که برنامه‌ی انقطاع نیروهای انقلاب از توده‌های جمهوری با بازتعریف حزب‌الله به مثابه یک جریان افراطی یا گروه فشار یا سازمان ترور به راه خواهد افتاد.

تا تروریست خوانده شدن ما البته نیاز به عناوین دیگری است که در این فاصله به تمامی عناصر بی‌تعریف حزب‌الله و تمامیت حرکت‌های انقلابی دلالت کند؛ و تصور می‌کنم کفن‌پوش‌ها را این بار نه به عنوان چماق‌دار و نه خشونت‌طلب و نه ساندیس‌خور، که کفش‌پران خواهند خواند.

این به ساده‌گی به معنای برپایی شبکه‌یی دلالی است که تمام نهضت اسلامی و حرکت‌های انقلابی را به حرکت‌هایی جاهلی و کفش‌پرانی‌هایی کور تأویل می‌کند، که همه می‌دانند از که‌ها صادر می‌شود و هیچ کس با ایشان هم‌راه نیست.

زمینه‌های این کار البته در گزارش مغشوش کارگروه امنیت مجلس شورای جمهوری فراهم شد و دروغ‌پردازی منافقین سبز از اتفاقات بازگشت رئیس جمهوری از امریکا اولین حرکت جدی برای تثبیث این دال در فضای عمومی جمهوری است.

چاره البته حفظ هم‌آن هویت نامتقارن حزب‌الله ذیل ساختار امام-امت است؛ تثبیت این واقعیت که حزب‌الله اگر چه در عمل سخت بس‌یار توانا است (نمونه‌ی سوریه) اما تنها با اذن امام امت به این عرصه وارد خواهد شد، و در نه‌بود این اذن (نمونه‌ی بحرین) حتا در برخورد با خشونت حریف راه خود را با بیرون بردن صحنه از تقارن پیش خواهد برد.

فارغ از این‌ها هم نمایش اندکی از خشونت یله‌ی سبزها در خیابان‌های نیویورک تا خیابان‌های قاهره تا خیابان‌های تهران کافی است تا معلوم شود کفش جهالت اندازه‌ی پای چه کسی است …

 1. موسی
  1 اکتبر 2013

  محمد خاتمی در اشاره به قضایای فرودگاه: اگر جلوی جریانات تخریبی گرفته نشود، باید منتظر ترور بود …

 2. رها
  1 اکتبر 2013

  ماجرای فرودگاه باید با مدارک مستند به جامعه ارائه بشه تا امثال این خاتمی و بقیه ی دوستان مثل خودش مجبور بشن دهنشون رو برای همیشه ببندند و گرنه باید نشست و دید که هر روز دروغی تازه تر درست خواهد شد !
  مردم با رای به روحانی با صدای بلند گفتند که حوصله ی جنگ ایستادگی مقاومت و اسلام رو ندارن یا به بیان ساده تر اسلام امام خمینی و طرفدار همون اسلام امریکایی و راحت طلبی و گناه شهوت دروغ و.. هستند
  در این فضا و با رای زیاد به این فرد ، امثال بچه های حزب الله در اقلیت قرار میگیرن و باید بتونن صبر و ایستادگی رو هم چنان حفظ کنن
  با این کار امثال خاتمی و غیره نیروهای حزب الله رو درگیر این میکنن که وقت و انرژی شون رو صرف اثبات بدون مشکل بودن مسئله ی فرودگاه کنن و در این فاصله تیم روحانی هر کاری میخواد میکنه چون نیروهای حزب الله رو سرگرم مسائل حاشیه ای کرده
  به نظر من بهتره پی این مسئله رو نگیرید
  هر دم از این باغ بری می رسد …

 3. ناشناس
  1 اکتبر 2013

  یه سوال دارم این جریان کفن پوش در دوره 8ساله احمدی نژاد کجا بود؟ قبلا در دوره خاتمی بنده این افراد را قبول داشتم اما با گذشت زمان و طی شدن دوران احمدی نژاد که ناپدید شدن و اکنون دوباره فعالیت شون را اغاز کردن میفهمم که این افراد بدنبال منافع خودشون هستند نه درد دین داشتن و دارند و نه درد منافع مردم فقط وفقط به فکر منافع از دست رفته خودشون هستند

  • رها
   1 اکتبر 2013

   وقتی نیاز نباشه نیستند
   وقتی باشه هستند
   عده ای از افراطی هاشون هم که تمام هم و غمشون رو برای تخریب چهره ها بکار بردن یادتون رفته ؟؟؟؟؟؟
   این افراد که بدنبال منافعشون هستند الان که حاضر شدن چه منافعی پیدا کردن ؟؟؟ میشه منافعو نام ببرید؟ خیلی از اینها که در دوران احمدی نژاد بر ضد او بودن؟؟؟
   امان از افراط و تفریط و امان از افرادی که بجای جواب دادن به حاشیه ها گیر میدن تا حواس افراد رو از اصل موضوع پرت کنند

  • موسی
   1 اکتبر 2013

   در دولت گذشته ما ساندیس خور می‌گفتید

 4. ناشناس
  4 اکتبر 2013

  مگه نیستید ؟ @موسی

  • موسی
   5 اکتبر 2013

   زمان بازرگان به من برچسب چریک فدایی زدند! زمان بنی صدر برچسب منافق! هر قدمی که در راه خدا و بندگان مستضعف او برداشتیم برچسب بارانمان کردند. حالا روزی ده برچسب دشت می کنیم ، اما عزیزان من دلسرد نباشید. حاشا که بچه بسیجی میدان را خالی کند … (ابراهیم همت)

 5. ابوالفضل سعیدی
  5 اکتبر 2013

  آقایان قدری انصاف داشته باشید نیروهای سروپا مسلح انتظامی و امنیتی در سال 88 پیروز شدند یا نیروهای مردمی حزب الله؟ حتما حزب الله بود که با باتوم و زنجیر و موتور تریل و وانت و ماشینهای ضد شورش بدون تفکیک معترض و خائن فجایع خیابانها و کهریزک را آفرید؟
  چرا نام مقدس حزب الله که در طول تاریخ مظلوم و مرید اخلاق اسلامی است نه تشنه قدرت و منافع مادی را ملوث میکنید
  مردم ما پشتیبان نیروهای حزب الله هستند اما حزب الله نه حزب معاویه که اختلاس سه هزار میلیاردی و سوء استفاده 16 میلیاردی میکنند و او ساکت است

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: