شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۹ مهر ۹۲ | ۱۵:۱۲

ستاد تنظیم بازار مرغ را گران کرد

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به حذف ارز ۱۲۲۶ نهاده های طیور گفت: با افزایش دو برابری قیمت نهاده های دامی، قیمت تمام شده ی تولید به بیش از پنج هزار تومان می رسد.


ناصر نبی پور با بیان این که از این پس تحویل سویا توسط پشتیبانی به قیمت 1650 تومان و توسط بخش خصوصی 1800 تومان انجام می شود اظهار داشت: تحویل ذرت نیز توسط پشتیبانی به قیمت 850 تومان و توسط بخش خصوصی به قیمت 950 تومان صورت می گیرد.

وی افزود: در بازار آزاد نیز قیمت سویا از حدود 1650 تومان به 1810 تومان افزایش یافته است.

نبی پور با اشاره به تصمیم دولت برای حذف ارز 1226 در واردات نهاده های دامی اضافه کرد: با این شرایط و با توجه به این که دولت مانع افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ می شود، تولید کنندگان در تنگنا قرار می گیرد.

وی ادامه داد: همچنین با دوبرابر شدن قیمت نهاده ها، محدودیت توان خرید مردم و نداشتن نقدینگی تولید کنندگان برای خرید نهاده تولید مرغ و تخم مرغ نیز کاهش می یابد.

نبی پور با بیان این که پیش از این قیمت 15 تن ذرتی که دولت در اختیار تولید کنندگان قرار می داد 11 میلیون تومان بوده است، اضافه کرد: با این شرایط قیمت این میزان ذرت به حدود 22 میلیون تومان می رسد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر به دلیل ازیاد عرضه ی تخم مرغ قیمت آن افزایش نمی یابد، اظهار داشت: با ادامه ی روند فعلی، قیمت تمام شده ی مرغ بیش از 5 هزار تومان می شود و تولید کنندگان فقط تا یک زمانی توان تحمل زیان را دارند.

نبی پور افزود: این عوامل سبب می شود تا تولیدکنندگان ظرفیت تولید خود را کاهش دهند یا مرغ هایشان را به کشتارگاه بفرستند.

وی با اشاره به این که طرح های تحویل نهاده ارزان در برابر دریافت تولید ارزان که از سوی دولت ارایه می شود تنها برای سرگرم کردن تولید کننده ها است، اضافه کرد: با این وضعیت این طرح دیگر اجرایی نیست.

نبی پور با بیان این که با افزایش قیمت تمام شده ی تولید درب مرغ داران به پنج هزار تومان، قیمت هر شانه ی آن به 11 هزار تومان می رسد، تصریح کرد: این تخم مرغ به دست مصرف کننده با چه قیمتی خواهد رسید؟

وی با اشاره به این که اخذ چنین تصمیماتی باید با حضور تشکل ها انجام شود، تاکید کرد: به جای سازمان حمایت باید وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده ی تولید را تعیین کند زیرا متولی مرغ و تخم مرغ این وزارت خانه است.

نبی پور با اشاره به این که قانون انتزاع وظایف بخش کشاورزی از وزارت صنعت به تصویب رسیده ولی اجرا نمی شود، اظهار داشت: واقعیت این است که نقش بخش خصوصی در صنعت مرغ داری و دام داری کشور حدود 95 درصد بوده و این بخش باید در تصمیم گیری های مربوط به این صنعت دخالت کند.

وی ادامه داد: زمانی که پشت درهای بسته برای ما تصمیم گیری می شود ما به جای این که به فکر افزایش تولید و افزایش کیفیت باشیم دنبال ذرت و سویای ارزان قیمت می گردیم.

نبی پور همچنین با اشاره به اینکه تا این لحظه حتی گرمی از 200 هزار تن نهاده های دولتی توزیع نشده است، گفت: شب گذشته در جلسه ی کار گروه تنظیم بازار مصوب شده به کسانی که تا هفتم شهریور 92 پول خرید این نهاده را پرداخت کرده اند، نهاده ها با ارز 1226 تعلق بگیرد.

وی تصریح کرد: 200 هزار تن نهاده،‌ تنها پاسخ گوی نیاز هفت یا هشت روز طیور کشور است.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: