چهارشنبه 29 سپتامبر 10 | 11:31

تعطیل شدن پاسخگوئی در وزارت علوم به بهانه فتنه

جناب دكتر دانشجو عدم انسجام در برنامه هاي دانشگاهي و تعلل در ياري رساندن به جنبش دانشجويي در راه اندازي كرسي هاي نظريه پردازي و آزادفكري و از همه مهمتر عدم تحول جدي در علوم انساني مسائل مهمي است كه مغفول مانده.


“انقلاب اسلامى آمد تا هم «فرهنگ خفقان و سرجنبانيدن و جمود» و هم «فرهنگ آزادى بى‌مهار و خودخواهانه غربى» را نقد و اصلاح كند و فضائى بسازد كه در آن، «آزادى بيان»، مقيد به «منطق و اخلاق و حقوق معنوى و مادى ديگران» و نه به هيچ چيز ديگرى، تبديل به فرهنگ اجتماعى و حكومتى گردد و حريت و تعادل و عقلانيت و انصاف، سكه رائج شود تا همه انديشه‌ها در همه حوزه‌ها فعال و برانگيخته گردند و «زاد و ولد فرهنگى» كه محصول «تضارب آراء و عقول» است، عادت ثانوى نخبگان و انديشه‌وران گردد. اما متأسفانه گروهى بدنبال سياست زدگى و گروهى بدنبال سياست زدائى، دائماً تبديل فضاى فرهنگى كشور را به سكوت مرداب گونه يا تلاطم گرداب وار، مى‌خواهند تا در اين بلبشو، فقط صاحبان قدرت و ثروت و تريبون، بتوانند تأثيرگذار و جريان ساز باشند و سطح تفكر اجتماعى را پائين آورده و همه فرصت ملى را هدر دهند و اعصاب ملت را بفرسايند و درگيرى‌هاى غلط و منحط قبيله اى يا فرهنگ فاسد بيگانه را رواج دهند و در نتيجه صاحبان خرد و احساس، ساكت و مسكوت بمانند و صاحبدلان و خردمندان، بركنار و در حاشيه مانده و منزوى، خسته و فراموش شوند.”(پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه جمعى از دانش آموختگان و پژوهشگران حوزه علميه در مورد كرسی‌های نظریه‌پردازی 16/11/1381)

توجه و تذكر ولي امر مسلمين جهان به مهندسي فرهنگي و تهيه نقشه جامع علمي كشور هر روز جدي تر و بارزتر مي شود، همان چيزهايي كه نبودشان يا عدم جهد در بودنشان تلاش هاي مثني و فراداي جنبش دانشجويي را عقيم گذاشته.

وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري جناب دكتر دانشجو حدود 5 سال از عمر دولت اصولگرا مي گذرد و آنچه تحولي دلخواه است از لحن و بيانات رهبري هويداست:
بنده گفتم كرسى آزادفكرى را در دانشگاه‌ها به وجود بياوريد. خوب، شما جوانها چرا به وجود نياورديد؟ (6/8/1388 بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعى از نخبگان علمى كشور)

البته تلاش هاي جوانان و دانشجويان در تحقق امر ايشان قابل تحقيق است، اما چه بايد كرد از تصدي مديران و مسئولان دانشگاهي كه فضاي باز دانشگاه و فعاليت هاي سياسي دانشجويان را به ضرر خود مي بينند؟ امري كه مقام عظماي ولايت بر آن مصرترينند.

آقاي وزير البته يك سالي هم از فتنه مي گذرد، سالي كه به لطف آن، برخي مديران و مسئولان دانشگاهي خود را از پاسخ گويي و ارائه برنامه پشت ديوار سوخته فتنه مخفي كردند و هر چون و چرايي را به ضرر مصالح نظام ديدند.

جناب دكتر دانشجو عدم انسجام در برنامه هاي دانشگاهي و تعلل در ياري رساندن به جنبش دانشجويي در راه اندازي كرسي هاي نظريه پردازي و آزادفكري و از همه مهمتر عدم تحول جدي در علوم انساني مسائل مهمي است كه مغفول مانده.

البته تاكيدات رهبري بر تحول در علوم انساني، سواي باقي علوم نيز هست كه رويت كارنامه دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم انساني را مي طلبد. از آنجا كه سهم مسئوليت دست اندركاران و دانشگاهيان كشور در كنار تلاش ها و وظايف دانشجويان متعهد غير قابل انكارست، لذا از جنابعالي رسما دعوت مي نماييم تا با حضور در دانشگاه علامه طباطبائي(ره)، در جمع بسيجيان دانشگاه ها هم از آمار تحولات علمي در بزرگترين دانشگاه علوم انساني خاورميانه مطلع شويم و همچنين برنامه ها و اقدامات وزارت مسئول و متعهد علوم و تحقيقات و فناوري را بشنويم.
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه امیر کبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت

  1. تاربلاگ ایلیا » بایگانی » تنها مشکل علوم انسانی ساختمان است!
    29 سپتامبر 2010

    […] تعطیل شدن پاسخگوئی در وزارت علوم به بهانه فتنه- بیانیه بسیج‌دانشجویی‌های ۸ دانشگاه بزرگ تهران به […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.