پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۵ مهر ۹۲ | ۱۲:۳۸

دولت تونس از قدرت کناره‌گیری می‌کند

احزاب سیاسی رقیب در تونس سرانجام پس از مذاکرات طولانی به توافق رسیدند تا دولت ائتلافی و اسلامگرای این کشور بر اساس برنامه زمان بندی شده از قدرت کناره گیری کند.


بر اساس توافق حاصل شده بین احزاب سیاسی رقیب در تونس حزب النهضه بر اساس برنامه زمان بندی شده از قدرت کناره گیری خواهد کرد و دولتی شامل نیروهای مستقل سیاسی تشکیل خواهد شد.

حزب النهضه و احزاب سیاسی مخالف نقشه راهی را با هدف تشکیل دولت جدید در تونس طی 3 هفته آینده به امضا رسانده اند.این توافق که در حضور سیاستمداران و رسانه های خبری بین احزاب رقیب تونس امضا شده است می تواند زمینه ساز پایان یافتن بن بست سیاسی دو ماه اخیر در این کشور باشد. پس از ترور محمد

براهیمی از نمایندگان سکولار و مخالف دولت تونس اعتراضات وسیعی در شهرهای مختلف این کشور آغاز شد.

قرار است تا پایان هفته آینده یک نخست وزیر مستقل برای تشکیل دولت جدید تونس معرفی شود و وی نیز دو هفته فرصت خواهد داشت تا اعضای کابینه را معرفی کند.در نخستین روز گفتگوهای ملی تونس اعلام شد که دولت این کشور به رهبری حزب النهضه استعفا خواهد داد و دولت جدیدی ظرف مدت 3 هفته آینده تشکیل خواهد شد.

یکی از رهبران النهضه نیز در این باره تاکید کرد، انتظار نمی رود گفتگوهای ملی تونس امروز دوشنبه ادامه یابد. ابتدا باید نشست های مقدماتی برگزار شود و زمان دقیق استعفای دولت تا آغاز مذاکرات واقعی اعلام نخواهد شد.وی تصریح کرد، موافقت حزب النهضه با استعفا از قدرت با هدف حفظ منافع کشور بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: