شنبه 02 اکتبر 10 | 09:57

۴ مجتهدی که وقف دانشگاه آزاد را تایید کردند

حسین شریعتمداری در یادداشت امروز خود در روزنامه کیهان، با طرح مثالی از مرحوم شیخ حسین انصاری، ادعای آقای هاشمی رفسنجانی مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و تایید سخنان وی توسط 4 مجتهد عضو هیئت موسس این دانشگاه را به نقد کشیده است.


حسین شریعتمداری در یادداشت امروز خود در روزنامه کیهان، با طرح مثالی از مرحوم شیخ حسین انصاری، ادعای آقای هاشمی رفسنجانی مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و تایید سخنان وی توسط 4 مجتهد عضو هیئت موسس این دانشگاه را به نقد کشیده است.

متن یادداشت مدیرمسئول کیهان به این شرح است:

“مرحوم شیخ انصاری از مراجع گرانقدر و دانشمندان بلندآوازه جهان اسلام است که نام و آوازه و آثار آن بزرگوار همچنان بر تارک حوزه های علمیه می درخشد. از ایشان درباره آب چاه و این که آیا بعد از تماس ظرف نجس با آن، کماکان پاک خواهد بود یا نه؟ فتوا خواستند و آن فقیه بزرگوار و با تقوا، پاسخ را به بعد موکول کرد و در این فاصله فرمود تا چاه آبی را که در خانه ایشان بود با خاک پر کنند. وقتی از ایشان، علت را جویا شدند، در پاسخ گفت؛ بیم آن داشتم که وجود این چاه در خانه‌ام و نفعی که از آن می برم، در صدور حکم دخالت کند و نظر فقهی و فتوایم را بی آن که متوجه باشم به سویی بکشاند که نفع شخصی خویش را در آن می بینم!

درباره وقف دانشگاه آزاد و غیرقانونی بودن آن، پیش از این نوشته‌هایی داشته ایم که یادداشت نگارنده با عنوان «زیارت قبول!» در کیهان 4/3/89 از جمله آنهاست. در آن یادداشت به غیر قانونی بودن وقف دانشگاه آزاد اسلامی و اهداف آشکار و پنهانی که از وقف این سرمایه 250هزارمیلیارد تومانی متعلق به بیت المال دنبال می شود اشاره داشتیم و نیازی به تکرار آن نیست، مخصوصاً آن که این روزها هیئت منتخب رهبرمعظم انقلاب متشکل از فقها و حقوقدانان برجسته، طی گزارشی نظر مستدل فقهی و حقوقی خود را درباره غیرشرعی و غیرقانونی بودن وقف دانشگاه آزاد تهیه کرده و آیت الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه نیز طی سخنانی به آن اشاره داشته اند. آنچه در این نوشته کوتاه می آید، نگاهی به اظهارات اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی است که در مراسم افتتاح یکی از واحدهای دانشگاه آزاداسلامی در شمال کشور ایراد کرده اند. ایشان در آن مراسم گفته است؛

«فکری که ما برای دانشگاه آزاد اسلامی داریم، و این اموال عظیمی که الان جمع شده و با این نیروهای فوق العاده ای که به وجود آمده و هر سال هم به سرعت دارد اضافه می شود، فکر کردیم که ان شاءالله این را جاویدان کنیم، ما وقف کردیم، با فتوای جمعی از مراجع و شخص رهبرمعظم انقلاب و فتوای خودمان که چهار نفر مجتهد بودیم، در هیأت موسس بررسی کردیم و همه ما فتوایمان این بود. این اموال وقف شد، الان وقف است، صیغه وقف را خواندیم، قبض و اقباض انجام شد. به ثبت هم رسید و فکر نمی کنم که خداوند اجازه بدهد هیچکس، بتواند این وقف را به هم بزند و اگر کسی بتواند به هم بزند، خدا از او قوی تر است و پس می گیرد یک روزی.»

آقای هاشمی در معرفی 4 مجتهد مورد اشاره خویش می گوید: «چهار مجتهد عضو هیأت موسس یعنی حضرات آیات و حجج الاسلام والمسلمین موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی، قمی و همچنین آیت الله بجنوردی به عنوان ناظر، بر شرعی بودن وقف صحه گذاشتند.»

نگارنده فقیه نیست و مخاطب آقای هاشمی رفسنجانی نیز فقط «فقها» نبوده اند؛ بلکه چگونگی وقف دانشگاه آزاد اسلامی را برای افکارعمومی توضیح داده اند، بنابراین نگارنده نیز به عنوان یکی از مخاطبان عمومی ایشان درباره توضیحاتی که ارائه داده اند گفتنی هایی دارد.

الف: با قاطعیت می توان گفت رهبرمعظم انقلاب، برخلاف آنچه ادعا شده با وقف دانشگاه آزاد موافق نیستند و علاوه بر موانع قانونی که در این زمینه وجود دارد، نظر فقهی معظم له نیز با وقف دانشگاه آزاد مغایرت دارد. در این نکته بیش از این وارد نمی شویم و فقط بر قطعی بودن مخالفت آقا با وقف یاد شده تاکید می ورزیم.

ب: و اما، جناب هاشمی رفسنجانی در معرفی چهار مجتهد دیگر از «حضرات آیات و حجج الاسلام والمسلمین، موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی، قمی و آیت الله بجنوردی به عنوان ناظر بر شرعی بودن وقف» یاد می کند که باید گفت؛ هر 4 مجتهد مورد اشاره عضو هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی هستند، یعنی در یک سوی ماجرای مورد بحث قرار دارند، بنابراین شایسته و شاید هم بایسته آن بوده و هست که مجتهدان دیگری درباره موضوع مورد مناقشه نظر بدهند. چرا که آقایان یاد شده خود عضو هیأت موسس هستند و ضمن احترام به شخصیت علمی آنها بیم آن می‌رود که تعلق خاطر آقایان به وقف دانشگاه آزاد در صدور فتوای آنان موثر بوده باشد! مخصوصاً آن که هیأت موسس دانشگاه آزاد- از جمله 4 مجتهد مورد اشاره- قبل از ماجرای وقف و هنگامی که اصلاح اساسنامه دانشگاه مطرح بود، بر باقی ماندن دانشگاه آزاد تحت مدیریت بلامنازع هیأت موسس- اکنون غیرقانونی- تاکید داشتند و بعد از اطلاع از مصوبه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی که قانونمند شدن این نهاد متعلق به بیت المال و خروج آن از مدیریت کنونی را در پی داشت، به فکر وقف دانشگاه آزاد افتادند! و البته این نکته نیز گفتنی است که بعید نیست «صاحب فتوا» بودن حضرات یاد شده نیز، برای صاحب نظران فقهی و حوزوی نیاز به توضیح داشته باشد که دارد!

ج: حضرت آیت الله موسوی بجنوردی که از وی به عنوان «ناظر بر شرعی بودن وقف» یاد شده نیز، با عرض پوزش و حفظ احترام علمی ایشان، سابقه نه چندان هوشمندانه «دانشگاه جعلی هاوایی» را با خود دارند. آیت الله بجنوردی از دانشگاه جعلی هاوایی، مدرک «دکترا» گرفته بودند و از آنجا که این دانشگاه، اساساً جعلی بود، اعطای مدرک «دکترا» به ایشان نیاز به توضیح دارد و کمترین نتیجه آن که ایشان نیز در اینگونه موارد نمی توانند صاحب نظر باشند.

د: و بالاخره اگرچه دراین باره گفتنی‌های بسیاری هست ولی اشاره به این نکته بدیهی نیز ضروری است که مطابق قانون اساسی و فتوای همه مراجع عظام، قرار نیست و شایسته و عاقلانه هم نیست که عده ای -هرچند مجتهد- نظریه و فتوایی مغایر و در تضاد و تعارض با قوانین جاری کشور صادر کنند و اصرار بر اجرای آن نیز داشته باشند. دانشگاه آزاد اسلامی با سرمایه نجومی 250 هزارمیلیارد تومان، بخشی از بیت المال مسلمین است و هیچکس در هیچ مقام و جایگاهی نه فقط حق مصادره آن به نفع خویش را ندارد، بلکه تصمیم گیری درباره این نهاد ملی و سیاستگذاری آن مطابق قانون برعهده نظام جمهوری اسلامی ایران است که «ولی فقیه» مدیریت عالی آن را برعهده دارد. به یقین آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکیدهای مکرر و فقهی و حقوقی خویش درگذشته ای نه چندان دور را فراموش نکرده اند که قوانین جاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحت ولایت ولی فقیه را فصل الخطاب می دانستند.”

 1. موسوی
  2 اکتبر 2010

  در اجتهاد آقایان موسوی اردبیلی و بجنوردی شکی نیست.

 2. امین
  3 اکتبر 2010

  یعنی میگینایه الله العظماشون حضرت کروبی با این وقف مخالفه؟
  یا اینکه اسمش از قلم افتاده

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.