شنبه 12 اکتبر 13 | 17:33

تهران به سه بخش تقسیم می‌شود

نماینده مردم شهریار، ملارد و شهر قدس در مجلس با مثبت خواندن تقسیم استان تهران به سه بخش مرکزی، شرقی و غربی، هدف این طرح را رشد و توسعه متوازن این استان خواند و گفت با تقسیم تهران دیگر نیازی به انتقال پایتخت نیست چراکه این طرح هزینه کمتری برای دولت خواهد داشت.


حسین گروسی نماینده مردم شهریار، ملارد و شهر قدس در مجلس، درباره طرح تقسیم استان تهران به سه بخش شرقی، غربی و مرکزی اظهار داشت: مدیریت تهران با بیش از ۱۲ میلیون جمعیت کار بسیار مشکلی است و تا به امروز هم شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری در مدیریت این استان بوده‌ایم.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید موضوع تقسیم استان تهران به منظور رشد و توسعه متوازن این استان به سه بخش شرقی، غربی و مرکزی مجددا مطرح و رئیس‌جمهور، وزیر کشور و استاندار تهران نیز موافقت خود را با این طرح اعلام داشتند.

نماینده شهریار، ملارد و شهر قدس با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین توجه به تهران بزرگ شده و به شهرستان‌های این استان توجهی نشده است، گفت: زمانی که از محدوده تهران بزرگ فاصله می‌گیرید و وارد کوچه‌ها و خیابان‌های شهرستان‌های تهران می‌شوید فکر می‌کنید هزار کیلومتر از تهران دور شدید که این دوگانگی در استان تهران پذیرفته نیست که ما در تهران محله‌هایی را داشته باشیم که محرومیتش از استان‌های محروم نیز اسف‌بار‌تر باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: در حال حاضر تهران بزرگ ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار و شهرستان‌های تهران ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارند که با توجه به این موضوع استان تهران قطعا این قابلیت را دارد که یک مجموعه ادارات کل علاوه بر مرکز استان در غرب و شرق این استان نیز ایجاد شود که این موضوع سبب خواهد شد مراجعات به تهران بزرگ کمتر شود.

گروسی تصریح کرد: این اقدام ضمن جلوگیری از ترافیک‌های سنگین از مراجعات بیهوده، آلودگی هوا، نابسامانی‌های اجتماعی و… نیز جلوگیری خواهد کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در گام اول اجرایی کردن این طرح لازم است ادارات کل علاوه بر تهران مرکزی در دو بخش شرقی و غربی این استان نیز ایجاد شود که در حال حاضر نیروی انتظامی، سازمان دارایی و مخابرات و بسیاری از ادارات این کار را کرده‌اند که اگر این روند ادامه پیدا کند بزرگ‌ترین خدمت به تهران بزرگ خواهد بود چراکه در حال حاضر روزی هزاران نفر از آلودگی هوا در تهران بزرگ رنج می‌کشند و شاید به دلیل همین موضوع روزی چندین نفر منجر به فوت درکشور داشته باشیم.

نماینده شهریار، ملارد و شهر قدس با بیان اینکه شیوه‌ای که در حال حاضر تهران اداره می‌شود شیوه درستی نیست، اظهار داشت: در بحث تخصیص بودجه نیز در حال حاضر کمترین بودجه را استان تهران می‌گیرد که اگر این اتفاق بیافتد بودجه تهران نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: عقیده بنده این است که حتی کسی که در دور‌ترین شهر و شهرستان ساکن است دوست دارد پایتختش آباد باشد، بنابراین ما وظیفه داریم که استان تهران را سر و سامان دهیم.

گروسی با بیان اینکه در تعیین مرکزیت بخش غرب استان تهران حساسیتی نداریم، گفت: مهم این است که ساختار استان تهران اصلاح شود چراکه اگر این کار نشود در آینده نمی‌توان تهران را به درستی اداره کرد، ضمن آنکه مرکزیت بخش‌های غربی و شرقی استان تهران نیز باید با کار‌شناسی وزارت کشور انجام گیرد.

این نماینده در پایان با بیان اینکه اگر این طرح اجرایی شود دیگر نیازی به انتقال پایتخت از تهران نداریم، اظهارداشت: اجرای این طرح هزینه کمتری برای دولت خواهد داشت.

گفتنی است چندی پیش نماینده مردم ورامین در مجلس از طرح تقسیم استان تهران به سه بخش مرکزی، شرقی و غربی در مجلس شورای اسلامی خبر داده بود که استان شرق تهران به نام خرداد و با مرکزیت ورامین خواهد بود.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: