یکشنبه 13 اکتبر 13 | 11:48

ثبت‌نام در درسگفتار فلسفه علوم انسانی اسلامی تمدید شد

در این درسگفتار که از آبانماه سال ۹۲ آغاز به کار خواهد کرد، قرار است با نگاهی انتقادی به مبانی و مبادی علوم انسانی غربی، با با تکیه بر مبانی هستی‌شناختی اسلامی، روش‌شناسی، جایگاه، کارکرد‌ها و وضعیت علوم انسانی اسلامی بررسی گردد…


IMG14504950به گزارش تریبون مستضعفین به اعتقاد بسياري از صاحب‌نظران مسئلة علوم انساني و نسبت آن با مباني معرفتي اسلامي يا غربي، يكي از اصلي‌ترين مسائل امروز ماست. با توجه به اين ضرورت، كانون انديشة‌ جوان تلاش دارد در آغاز سال تحصيلي جديد به اين مسئلة مهم در قالب درسگفتاري با همين عنوان، بپردازد.

در اين درسگفتار كه از آبانماه سال 92 آغاز به كار خواهد كرد، قرار است با نگاهي انتقادي به مباني و مبادي علوم انساني غربي، با با تکیه بر مبانی هستی‌شناختی اسلامی، روش‌شناسي، جايگاه، كاركردها و وضعيت علوم انساني اسلامي بررسي گردد و زمينه‌هاي تحول در علوم انساني مورد مداقه قرار گيرد. تدريس اين دورة‌ جديد را استاد گرانقدر جناب آقاي دكتر عطاءالله رفيعي آتاني برعهده دارند.

سرفصل‌هاي‌ درسگفتار فلسفة‌ علوم انساني اسلامي:

1. مفاهیم و تعاریف (نظریه، علم،مکتب،نظام،علوم انسانی)
2. بررسی تاریخی علم مدرن
3. کارکرد،غایات و فوائد علوم انسانی
4. روش‌‌شناسی علم پژوهی:
4.1. فلسفه علم
4.2. روانشناسی علم
4.3. جامعه‌شناسی علم
4.4. اقتصاد علم
4.5. مدیریت علم
5. فلسفه علوم انسانی(با نگاه انتقادی در چارچوب مبانی و معارف اسلام):
5.1. مبانی هستی‌شناختی:
5.1.1. خداشناختی
5.1.2. جهان‌شناختی
5.1.3. انسان‌شناختی
5.2. مبانی معرفت‌شناختی
6. روش‌شناسی علوم انسانی:
6.1. پوزیتیویستی
6.2. هرمنوتیکی
6.3. انتقادی
6.4. و…
7. مبنا و معنای اسلامیت علوم انسانی (رویکردهای مختلف(
8. درآمدی بر روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی(با تکیه بر مبانی هستی‌شناختی و معرفت‌شناختی اسلامی)
9. جایگاه علوم انسانی اسلامی در منظومه‌ی معارف اسلامی
10. كارکردها و فوائد علوم انسانی اسلامی
11. وضعیت کنونی علوم انسانی در ایران
12. وضعیت کنونی علوم انسانی اسلامی
13. استراتژی موجود و مطلوب تحول علوم انسانی در ایران
14. بررسی وضعیت فعلی مدیریت تحول علوم انسانی در ایران

معرفي اجمالي استاد رفيعي آتاني:

دکتر عطاءالله رفیعی آتانی كه ضمن تحصيل در درس خارج فقه و اصول از محضر بزرگاني چون حضرات آيات فاضل لنكراني، مكارم شيرازي، شبيري زنجاني و جوادي آملي بهره برده است، دورة‌ دكتراي تخصصي (Ph.d) خود را نيز در رشتة اقتصاد و در دانشگاه تهران گذرانده است

دکتر رفیعی مدرس دروس اقتصاد کلان، اقتصاد خرد، اقتصاد بخش عمومی، اقتصاد توسعه، اقتصاد ریاضی، کلیات اقتصاد، روش تحقیق، اقتصاد اسلامی، جامعه‌شناسي و فلسفه اسلامی بوده است.

وی ضمن انجام پژوهش‌ها و فعاليت‌هاي علمي در قلمرو فلسفة علوم انسانی و اقتصاد اسلامی، در موضوعاتي مثل جنبش نرم‌افزاري، عدالت و نظام سياسي اسلام، حدود و حقوق مردم در نظريه ولايت فقيه، نسبت ما و ليبراليسم و نسبت علم و دين در دانشگاه‌ها و مراكز علمي كشور سخنراني‌هايي را انجام داده است. ايشان ضمن عهده‌داري مسئوليت‌هاي فراوان در مراكز علمي كشور، دبير چندين همايش علمي و سردبير نشرياتي چون ماهنامة‌ پويا، فصلنامة پژوهش و حوزه، فصلنامة‌ علوم انساني صدرا و كتاب نقد بوده است. او هم‌اكنون عضو شوراي علمي گروه فلسفة علوم انسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مدیر گروه اقتصاد دانشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) است.

مهلت ثبت نام تا30 مهر 1392 است و علاقمندان جهت حضور در اين درسگفتار می‌توانند باشماره تلفن 88989893-داخلي107 تماس حاصل فرمايند.اين جلسات هر هفته روزهاي يكشنبه در كانون انديشه جوان برگزار مي‌شود.

کانون اندیشه جوان در خیابان وصال شیرازی، کوچه بهنام، پلاک 19 واقع است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: