یکشنبه 13 اکتبر 13 | 16:01

سخنان تکان‌دهنده یکی از مدیران در مبارزه با زمین‌خواری

وی همچنین از دو شهید بزرگوار شهید پیروی و شهید رشید غفاری نام برد که متخلفین سر اولی را با تیغ موکت بری از پشت بریده‌اند و دومی در جلوی چشمان خانواده اش در مقابل درب منزل با گلوله ای که روی صورتش زدند اجزای سرش روی زمین پاشید.


به گزارش تریبون مستضعفین در برنامه ثریا که چهارشنبه گذشته از شبکه اول پخش شد بحث زمین خواری با حضور مهندس عباسعلی نوبخت مدیر کل منابع طبیعی استان مازندران مورد بررسی قرار گرفت.

آقای نوبخت درآغاز برنامه با ذکر یاد و خاطره 12 شهید منابع طبیعی که حین انجام وظیفه به شهادت رسیده اند گفت: ماموران منابع طبیعی سربازان حفاظت از عرصه های جنگلی و اراضی کشور هستند و قاطعانه جلوی هر گونه تجاوز و تعرض به منابع طبیعی را می گیرند.

وی همچنین از دو شهید بزرگوار شهید پیروی و شهید رشید غفاری نام برد که متخلفین سر اولی را با تیغ موکت بری از پشت بریده‌اند و دومی در جلوی چشمان خانواده اش در مقابل درب منزل با گلوله ای که روی صورتش زدند اجزای سرش روی زمین پاشید.

در بخش آغازین این برنامه کلیپی از گزیده سخنان رهبر انقلاب در رابطه با مباحث مربوط به منابع طبیعی پخش شد که جملاتی از آن به شرح زیر است:

« موجودی گیاه کشور، موجودی درخت کشور – که یک ثروت عظیم باستانی است که برای ما مانده – مورد تطاول قرار بگیرد، این خسارت است. مراتع ما، جنگل های ما، ذخائر عظیم حیاتی ما هستند. از جنگل باید کشور برای همه چیزش بهره ببرد. جنگل واقعاً یک منبع حیاتیِ بزرگ و تجدیدپذیر است. اگر چنانچه عاقلانه و درست از مرتع و جنگل استفاده بشود، هیچ وقت تمام نمی شود. این مثل نفت نیست که یک روز هست، یک روز تمام می شود؛ مثل معدن طلا نیست که یک روز هست، یک روز هم تمام می شود؛ این همیشه هست…..

متأسفانه سال هاست که اینجور نیست؛ یعنی افرادی که اهل سوء استفاده اند، از جنگل های ما، از مراتع ما سوء استفاده کردند و تصرف کردند، تعرض کردند، غصب کردند.

……. که مراقبت کنید این دائره‌ی غصب و تصرفِ نابجا و غلط توسعه پیدا نکند و جلویش گرفته شود. متصرفین را قطع ید کنید. …. متأسفانه با تعرض به جنگل ها و تعرض به مراتع، به کشور و به مردم کشور ظلم شده است. زمین های مراتع را در جاهای مختلف، بخصوص در نزدیکی شهرهای بزرگ، مورد تعرض قرار دادند و ضایع کردند؛ جلوی این را باید بگیرید

بیانات بعد از مراسم درختکاری، 18/12/1388

سياست براى چيست؟ اقتصاد براى چيست؟ خدمات گوناگون شهرى و كشورى براى چيست؟ اصلاً پيشرفت كشور براى چيست؟ پيشرفت براى اين است كه انسانها زندگى سالم و مطلوبى داشته باشند. اگر محيط زيست تخريب شد، همه‌ى اينها باطل خواهد شد….. منابع طبيعى ثروتهاى ملى‌اند؛ مال اين دولت و آن دولت و اين وزير و آن وزير كه نيستند؛ اينها مال ملتهاست؛ آن هم نه ملتها در يك نسل؛ ثروتى است متعلق به ملتها در طول تاريخشان؛ از اينها بايد استفاده كنند. روى مسئله‌ى تخريب جنگلها حساس باشيد. فشار به جنگلها زياد است. جنگلها را بايد حفظ كرد. منابع طبيعى و مراتع را بايد حفظ كرد…….

سوءاستفاده‌چى‌ها چه كار خواهند كرد. با اين ديد نگاه كنيد كه راه را باز نكنيد. يك عده‌اى سوءاستفاده‌چى‌اند. هرجا كه براى يك كار عام‌المنفعه‌اى در نظر گرفته ميشود – همين آمارهائى كه آقاى شهردار محترم دادند – من ميدانم و مطمئنم كه يك عده‌اى نشسته‌اند و كمين گرفته‌اند ببينند چطور ميتوانند اين طعمه را بربايند. ……. يك عده‌اى هستند كه فقط دنبال پولند، مسئله‌شان مسئله‌ى پول است؛ ديگر نگاه نميكنند كه حالا اين جائى كه آنها دارند براى پول تخريب ميكنند، تصرف ميكنند، به چه قيمتى براى كشور، براى مردم، براى شهر تهران تمام خواهد شد؛ هيچ برايشان اهميت ندارد. آن كسى كه ديدبان و پاسبان و پاسدار اين منافع ملى است، شماها هستيد؛ نبايد بگذاريد. نظارت های قوی خیلی لازم است چه نظارت های حفاظتی و حراستی چه نظارت های قضایی

بیانات در بوستان ولایت به مناسبت روز درختكارى)‌ ۱۳۸۹/۱۲/۱۷

ما همیشه این مسئله را تکرار میکنیم، اما باز مى‌بینیم که کار درستى انجام نگرفت! خب، باید ان‌شاءاللّه همه همت کنند تا این کارى که همه هم قبول دارند که لازم است و درست است، تحقق پیدا کند. » روز درختکاری – ۱۵/۱۲/۱۳۹۱

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در برنامه ثریا با انتقاد از واگذاری معادن در شهرها گفت:
266 معدن در استان مازندران واگذار شده اما 122 معدن از بین آنها غیرفعال است. این نشان می‌دهد که منابع طبیعی بدون کار کارشناسی به افراد واگذار شده‌اند.

وی اظهار داشت: افراد صاحب نفوذ با استفاده از اطلاعات و رانت زمین خواری می‌کنند. در کارگروه استانی به ما گفتند چقدر پررو شده‌اید و جلوی توسعه استان را گرفته‌اید! برخی زمین‌خواران با مسؤلان رده بالای کشور ارتباط دارند و برای گرفتن زمین ما را تحت فشار قرار می‌دهند.

وی با اشاره به متقاضیان زمین های چند هزار هکتاری گفت: بسیاری از زمین خواران در لوای اسامی مقدس مانند خیریه ورود می کنند و با آشنایی که از قوانین دارند دست به سوء استفاده می زنند.

عباسعلی نوبخت متخلفین زمینه خواری را به سه دسته تقسیم کرد:

یک دسته افرادی که افراد ضعیفی هستند و صاحبان زمین های زراعی یا کشاورزها می باشند که با ورود اداره منابع طبیعی به راحتی با ایشان برخورد می شود.

یک دسته افرادی که نسبتا نفوذی در دستگاهها دارند و گاهی اداره منایع طبیعی در برخورد با اینها موفق می شود و گاهی نمی شود.

یک دسته افراد متخلف دیگری هستند که برخورد با اینها (به تعبیر آقای نوبخت) مانند حضور در مسابقات المپیک است که واقعا افراد با نفوذ و قدرتمندی هستند که برخورد با ایشان واقعا کار سختی است. وی ادامه داد برای برخورد با این دسته اگر دستگاههایی که باید از ما حمایت کنند نکنند بهیچ وجه امکان مقابله با این دسته نخواهیم داشت.

در این برنامه همچنین بخشی پخش شد که اخبار متعدد و پرونده های بسیار زمین خواری در شهر های مختلف در رابطه با زمین خواری های چندین ده هکتاری را نشان می داد و پرونده های بسیار تشکیل شده و تشکیل نشده در این رابطه که وضعیت نظارت در این بخش را قرمز نشان می داد.

نوبخت در این برنامه تاکید کرد اکثر افرادی که در این موارد ورود می کنند افراد عادی نیستند و حتما باید ارتباطات جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: نکته جالب اینست در زمین‌های غصب شده بسیاری از ویلاهایی که ساخته شده اند دارای امکانات برق و آب و گاز هستند که معلوم می‌شود دستگاه‌های دولتی برخلاف قانون اقدام به دادن امکانات و زیرساخت‌ها به زمین‌خواران می‌کنند. وی همچنین تاکید کرد ما نه تنها در حوزه زمین خواری خلاء قوانین داریم بلکه در زمینه مبارزه با زمین‌خواری بین دستگاه‌های دولتی موازی‌کاری نیز وجود دارد.

نوبخت در این برنامه گفت درحالیکه بر اساس قانون برای روستاهای زیر بیست خانوار نباید امکاناتی چون برق و آب برده شود البته اینکه این افراد چگونه از امکانات زندگی باید برخوردار شوند بحث مفصل دیگری است ولی ما می بینیم خیلی از تصمیم سازهای شهرستان به دلیل نفوذی که دارند برای تک خانوارهای جنگل نشین امکانات اختصاصی چون آب و برق می برند. البته همین تک خانه های جنگل نشین باتوجه به امکاناتی که بدان دست یافته اند کم کم تبدیل به ویلا می شوند و تغییر ظاهر می دهند.

وی ادامه داد بر اساس آیین نامه هایی که وجود دارد اینست که دستگاههای اجرایی نمی توانند بر علیه هم طرح دعوی کنند و این ما را محدودتر کرده است و بهنگام دیدن تخلف یک دستگاه نمی توانیم کاری کنیم.

وی گفت چون قانونگذار به مدیران منابع طبیعی اجازه داده که اعمال ماده 59 کند و اجازه آزادی متخلف را بدهد در بسیاری از موارد ما برخوردهایی می کنیم و از آنطرف شاهد سیل تماس ها می شویم که واقعا فشار می آورند تا اجازه آزادی یک متخلف را بگیرند.

عباسعلی نوبخت در این برنامه گفت: سابقا با اسم قانون در قالب طرح های کشاورزی و طرح های گردشگری می آمدند زمین می گرفتند و حتی در سالهایی رسما سند قطعی هم به نامشان واگذار می شد ولی الآن خوشبختانه قوانین بهره وری آمده و جلوی این کار را گرفته است که زمین ها اجاره داده می شود و مالکیت آن با اداره منابع طبیعی باقی می ماند.

وی ادامه داد: هزاران هکتار به افراد خاص واگذار شده و متاسفانه هیچ کاری هم در این زمین‌ها انجام نمی‌شود و فقط اقدام به تخریب محیط‌زیست می‌کنند و ویلا می سازند.

وی همچنین تأکید کرد: واگذاری زمین در شمال باید متوقف شود و واگذاری‌های انجام شده هم باید مورد تجدید نظر بگیرند و بررسی قرار بگیرد که تا کنون دقیقا چه اتفاقاتی در این زمین ها افتاده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با اشاره به ارزش چوب راش و از بین رفتن آن تاکید کرد: یک درخت راش که عمرش صدسال باشد و وزنی چوب خشکش دو ونیم تن باشد اگر قطع شود و در طول حیات خودش دوازده و نیم میلیون متر مکعب گاز کربنیک هوا را جذب می کند و تبدیل می کند به چوب خشک ما کدام کارخانه را می توانیم بسازیم که بتواند اینقدر کربن را از زندگی ما حذف کند.

در ادامه میهمان برنامه در پاسخ به سوال مجری در رابطه با فشارهای اعمال شده به کارمندان منابع طبیعی گفت: بعنوان نمونه برای واگذاری یک آب معدنی و در کنارش یک عرصه کوچک برای گردشگری به خود ما پیشنهاد سیصد میلیونی، خودرو، خانه و پیشنهاد غیر اخلاقی دیگری شد که البته اینها را گزارش و خبر کردیم و فرد متقاضی دستگیر شد.

وی ادامه داد: همین فرد متخلف آنقدر پشتش گرم بود که حتی در جلسات با معاون درجه اول یکی از قوه ها ارتباط داشت و در جلسات شماره ایشان را می گرفت و گوشی را می گذاشت روی آیفون که سطح ارتباطش را نشان دهد. همین فرد مدیر مسئول یکی از سایت ها هم بود ولی بحمدلله در برابرش ایستادیم و بعنوان متخلف دستگیر شد.

ما در یک پرونده دیگری که درگیر بودیم یکی از مقامات رسمی کشور در یک پرونده ای شفاها حکم عزل بنده را داد و تمام مقامات از وزیر تا رئیس سازمان تماس گرفتند و دلیلش را پرسیدند و بنده در خواست جلسه دادم. وقتی اطلاعات درست را منتقل کردم و ماجرای پرونده (همان پرونده آب معدنی) را دادم وزیر حمایت کرد و گفت حتی یک وجب هم ندهید. مشکل عموما اینست که این افراد ارتباط جدی با مقامات بالا دارند و فضا را به هر شکلی که می خواهند تصویر می کنند.

آقای نوبخت در پایان این برنامه مژده داد خوشبختانه امروز در تهران بنده با تماس تلفنی متوجه شدم زمین خواری صورت گرفته در یکی از مستندهایی که امشب پخش کردید، حکم تخریب 21 و شش دهم هکتار از آن 26 هکتاری که نشان داده شد صادر شده است و ان شاا… همکاران ما به زودی نسبت به بازگرداندن اموال بیت المال اقدام خواهند کرد.

در پایان این برنامه گزارشی از برنامه هفته بعد ارائه شد که مربوط به طرح کاداستر و استفاده از فناوری های نوین برای جلوگیری از زمین خواری بود که در چهارشنبه آتی بصورت مفصل بحث خواهد شد.

لازم به ذکر است که گزارشات و مستندهای این برنامه در تارنمای این برنامه به آدرس sorayatv.ir قابل مشاهده و دانلود می باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: