چهارشنبه 10 مارس 10 | 08:39

ميليون‌ها دلار به هواداران موسوی کمک کرديم

درست پيش از ظهور جنبش سبز در تهران که با اعتراض به انتخابات آغاز شد، “کنت تيمرمن”، رييس بنياد براي دموکراسي در مقاله اي نوشت “در دهه گذشته، بنياد ما ميليون ها دلار براي ترويج انقلاب هاي رنگي در جاهايي مانند اوکراين و صربستان خرج کرده است. بخشي از اين پول ها هم از طريق افرادي که با موسسه هاي غيرانتفاعي در خارج از ايران ارتباط دارند به دست گروه هاي هوادار موسوي رسيده است.”


رييس بنياد براي دموکراسي در مقاله اي نوشت که در دهه گذشته، بنياد ما ميليون ها دلار براي ترويج انقلاب هاي رنگي هزينه کرده است. بخشي از اين پول ها هم از طريق افرادي که با موسسه هاي غيرانتفاعي در خارج از ايران ارتباط دارند به دست گروه هاي هوادار موسوي رسيده است.

به گزارش رجانيوز، مقام سابق آمريکا از حمايت مالي اين کشور براي نصب دولت هاي وابسته در جهان اسلام انتقاد کرد. پل کريگ رابرتس، معاون سابق وزارت دارايي ايالات متحده، در مقاله اي که در پايگاه اينترنتي “کانترپانچ” منتشر شده، به نقد سرمايه گذاري آمريکا براي به قدرت رساندن حکومت هاي دست نشانده در کشورهاي اسلامي پرداخته است.

ايرنا گزارش داد:اين اقتصاددان و روزنامه نگار آمريکايي در آغاز مقاله خود با اشاره به عدم وجود اتحاد ميان مسلمانان مي نويسد: اين امر به اسراييل امکان داده تا فلسطينيان را از حقوق خود محروم کند؛ به علاوه، حمله به عراق و اعمال قدرت آمريکا در منطقه از طريق دولت هاي دست نشانده هم ناشي از همين عدم اتحاد بوده است.

پل کريگ رابرتس در ادامه از پرداخت رشوه توسط آمريکا بعنوان حق سکوت در مقابل مظلوميت فلسطينيان خبر مي دهد و مي افزايد: دولت مصر سالانه 1.5 ميليارد دلار کمک مالي از آمريکا دريافت مي کند. اين مبلغ به حسني مبارک، رييس جمهور مصر امکان مي دهد تا با پرداخت رشوه، گروه هاي اپوزيسيون اين کشور را ساکت نگاه دارد. در نتيجه دولت مصر بدون دردسر با اسراييل و ايالات متحده براي محاصره غزه همکاري مي کند.

اين روزنامه نگار برجسته آمريکايي همچنين با اشاره به وجود سازمان هايي که به اصطلاح براي تحکيم دموکراسي در کشورهاي اسلامي فعاليت مي کنند، مي نويسد: “بنياد براي دموکراسي” که در سال 1995 در آمريکا تاسيس شده يکي از اين سازمان ها است. اين بنياد که خود را موسسه اي غيرانتفاعي و غيرتجاري مي داند، “ترويج دموکراسي و استانداردهاي جهاني حقوق بشر در ايران” را به عنوان هدف اصلي خود تعريف کرده است.

وي در همين زمينه مي افزايد: امروز همه ما مي دانيم معناي اين شعار چيست. اين يعني ايالات متحده از انقلاب هاي مخملي يا رنگي به منظور نصب حکومت هاي دست نشانده پشتيباني مالي مي کند. درست پيش از ظهور جنبش سبز در تهران که با اعتراض به انتخابات آغاز شد، “کنت تيمرمن”، رييس بنياد براي دموکراسي در مقاله اي نوشت “در دهه گذشته، بنياد ما ميليون ها دلار براي ترويج انقلاب هاي رنگي در جاهايي مانند اوکراين و صربستان خرج کرده است. بخشي از اين پول ها هم از طريق افرادي که با موسسه هاي غيرانتفاعي در خارج از ايران ارتباط دارند به دست گروه هاي هوادار موسوي رسيده است.”

به بيان ساده تر، اين پول آمريکا بود که از ادعاي تقلب در انتخابات ايران پشتيباني مالي کرد.

معاون سابق وزارت دارايي آمريکايي همچنين با يادآوري سابقه دخالت هاي دولت آمريکا در امور داخلي ايران مي نويسد: در زمان جرج بوش هم معلوم شده بود که دولت آمريکا عده اي از ايرانيان را براي فعاليت عليه کشور خود خريده است. چنانکه روزنامه واشنگتن پست در سال 2007 گزارش داد بوش اجازه پرداخت بيش از 400 ميليون دلار براي فعاليت گروه هاي شورشي در ايران را صادر کرده بود.

“رابرتس” با انتقاد از پشتيباني آمريکا از گروه هاي تروريست مي نويسد: عبدالمالک ريگي، رهبر يک گروه جدايي طلب در ايران و فردي که مسوول تعداد زيادي از حملات تروريستي در سال هاي اخير بوده به تازگي توسط ايران دستگير شده است. او اعتراف کرده است که آمريکاييان به وي اطمينان داده بودند که مي تواند روي پشتيباني نظامي و مالي آنها حساب کند. برادر کوچکتر ريگي، پيش از اين گفته بود که اين گروه از آمريکا کمک مالي مستقيم دريافت کرده و حتي برخي از عمليات هاي گروه توسط آمريکا برنامه ريزي شده است.

پل کريگ رابرتس در پايان با اشاره به دشواري هاي موجود در افغانستان و پاکستان مي نويسد: مسلمانان تا زماني که از يکديگر بيش از اشغالگران ترس يا تنفر داشته باشند، مردماني مغلوب باقي خواهند ماند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.