دوشنبه 14 اکتبر 13 | 12:19

تعطیلی دولت و حیات دوباره تی پارتی

تی پارتی، جنبشی است که از سال ۲۰۰۹ و در پی مجموعه‌ای از اعتراضات محلی و ملی در آمریکا به وجود آمد. این جنبش، سیاسی و متمایل به عقاید محافظه‌کاران است و در مقابل سیاستهای باراک اوباما قد علم کرد. طرفداران این جنبش، سیاستهای اوباما را چپی و سوسیالیستی می دانند.


IMG10541508«سارا پیلین» که پس از انتخاب به عنوان معاون رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی به چهره‌ای خبرساز تبدیل شد، بار دیگر تبدیل به تی‌تر نخست رسانه‌های آمریکا شد.

خبرگزاری فرانسه در این رابطه می‌نویسد: سارا پیلین با حضور در جمع کهنه سربازان آمریکایی معترض به بسته شدن بنای یادبود جنگ جهانی دوم، به سیاست‌های باراک اوباما، رئیس جمهور، اعتراض کرد.

سارا پیلین که سخنگوی غیر رسمی تی پارتی محسوب می‌شود همچنین از نامزدی «استیو لونگان» برای ورود به سنا حمایت کرد. لونگان نامزد مورد حمایت جمهوریخواهان و جنیبش تی پارتی است و سعی دارد به عنوان نماینده نیوجرسی وارد سنا شود.

با تعطیل شدن دولت آمریکا، دموکرات‌ها، جهوریخواهان و تی پارتی را دلیل اصلی تصویب نشدن بودجه جدید اعلام کردند و در روزهای گذشته نیز به طور مرتب جنبش تی پارتی که گروهی متشکل از مخالفان تندروی سیاست‌های اوباماست، بار‌ها متهم به ایجاد بحران برای دولت اوباما شده است.

تی پارتی، جنبشی است که از سال ۲۰۰۹ و در پی مجموعه‌ای از اعتراضات محلی و ملی در آمریکا به وجود آمد. این جنبش، سیاسی و متمایل به عقاید محافظه‌کاران است و در مقابل سیاستهای باراک اوباما قد علم کرد. طرفداران این جنبش، سیاستهای اوباما را چپی و سوسیالیستی می‌دانند.

نام این جنبش برگرفته از واقعه‌ای مهم در تاریخ آمریکاست: در سال ۱۷۷۳، جمعی از مستعمره نشینان بریتانیایی در شهر بوستون، صندوقهای چای را که قرار بود راهی بریتانیا شود، در اعتراض به مالیاتی که لندن به آن‌ها بسته بود، به دریا ریختند، رخدادی که به مهمانی چای بوستون یا بوستون تی پارتی معروف شد و یکی از اولین جرقه‌های انقلاب آمریکا و استقلال این کشور بود.

اعضای تی پارتی‌ با شبیه سازی وقایع دوران استقلال آمریکا، می‌گویند خواهان انقلاب دومی در ایالات متحده است.

اکنون موضوع بودجه دولت فدرال و بحران سقف بدهی‌های دولت آمریکا که در حال بغرنج شدن است سبب شده تا جنبش تی پارتی بار دیگر تبدیل به جریانی خبر ساز در آمریکا شود. باید منتظر ماند و دید که آیا این جریان تندرو، آمریکا و اقتصاد جهان را وارد یک بحران جدید می‌کند و یا آنکه اعضای آن در کنگره از خواسته‌های خود کوتاه آمده و به تعطیلی دولت پایان می‌دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: