سه‌شنبه 15 اکتبر 13 | 09:19

از افزایش نفوذ ترکیه بر شیعیان هزاره افغانستان گله‌مند نباشیم

البته از حق نباید گذشت که مدارس ترک –افغان تنها مدارس افغانستان هستند که در آنها علیه شیعیان هیچ گونه تهمت و افترائی زده نمی‌شود و دانش آموزان شیعه برای دست کشیدن از عبادات روزانه و یا عبادت کردن به شیوه اهل سنت، هرگز مورد فشار قرار نمی گیرند.شماری از نخبگان شیعی نیز چنان جو زده شده اند که اصرار دارند (و در اینباره کتاب می‌نویسند) که هزارگان شیعه ابتدا ترک بوده‌اند و این ترک‌بودگی به تدریج مورد کم‌مهری قرار گرفته است!


سیاست راه‌بردی حزب حاکم اسلام‌گرای ترکیه (حزب عدالت و توسعه) در سرزمین‌های اسلامی‏، بازسازی اسلام‌گرائی نوین و کارامد در سراسر جهان با ارجاع به مدل ترکی اسلام‌گرائی‏، ریشه‌دار در سنت اسلامی- ترکی عثمانی است. این سیاست از زبان آقای دکتر احمد داووداغلو، معمار سیاست‌ خارجی ترکیه چنین تعبیر شده:‌هر جایی که یک شهید عثمانی بر زمین افتاده در آنجا باید برخیزیم. جالب اینجاست اگرچه  این آرزوئی سیاسی و نظامی است، اما اسلام گرایان ترکیه‌ای این آرزو را در قالب فرهنگ دنبال می‌کنند. درون ساحت فرهنگ نیزجنبه‌ای را برگزیده‌اند که تخصص آن را دارند: آموزش.

دولت ترکیه با حمایت از جریان اسلام‌گرای ملافتح‌الله گولن، هم‌اکنون هزاران مدرسه موفق را در سراسر جهان راه‌اندازی کرده و با سیستمی هوشمندانه آنها را تا پایان تحصیلات دانشگاهی و سپس در موسسات  بیشمار اقماری که تخصص‌های آموزشی، فرهنگی و اقتصادی دارند، توزیع می‌کند. در مدارس گولن، آموختن زبان ترکی اختیاری است اما چنان فرصت‌هائی را در اختیار دانش‌آموز قرار می‌دهد که آنها مشتاقانه این درس را می‌آموزند. فراموش نکنیم که ملا‌فتح‌الله گولن بیش از سی سال قبل و در دوره‌ای که از خوف نظامیان لائیک مخفیانه می‌زیست، طرح برگزاری ”المپیک زبان و ادبیات ترکی“ را  مطرح کرد و در سال جاری  دوره دهم این المپیاد با شرکت حدود 100 کشور جهان، از جمله تیمی از کشور ما، برگزار شد. امروزه زبان ترکی یکی از در حال گسترش ترین زبان‌های جهان است و فرو رفتن هر چه بیشتر کشورهای عربی در مشکلات سیاسی و اقتصادی، به تدریج در حال تبدیل شدن به زبان اصلی تولیدات آکادمیک درون اسلامی است.

تصویر المپیاد زبان و ادبیات ترکی امسال. ما شرکت کنندگان باورمان نمی شد که این همه تحصیل کرده مسلمان ترکی بلدیم! (تصویر زیر)

turkce-olimpiyatlari-2013-istanbul

در مراسم افتتاحیه پیام ملا فتح الله گولن خطاب به شرکت کنندگان توسط طیب اردوغان قرائت شد. طبیعتا به زبان ترکی استانبولی!! (تصویر زیر)

اردوغان

در اینجا تنها به یک نمونه مبتلا به ما اشاره می‌کنم. بعد از سقوط طالبان در افغانستان و فقدان نیروهای کارآمد از نسل جدید برای اداره آینده این کشور، جنبش گولن با حمایت دولت ترکیه شروع به تاسیس مدارسی با عنوان ”مدارس ترک افغان“ در شش شهر افغانستان نمود. این مدارس به سبب کیفیت آموزش، تربیتاخلاقی و امکان تحصیل دانشگاهی رایگان در صورت ممتاز بودن، با استقبال شدید جامعه افغانستان مواجه شده و هر ساله کنکور بزرگی برای ورود به این مدارس برگذار می‌گردد. جنبش گولن به این حد نیز اکتفا نکرده و در سال جاری ده‌ها نفر  21 نفر از دختران اسلام‌گرای را برای آموختن زبان پشتو، فارسی و الهیات در دانشگاه های هرات و کابل به افغانستان اعزام کرده است! (این لینک+ ).به عقیده بنده، جنبش گولن در حال کادرسازی برای تاسیس دانشگاهی بومی در افغانستان است. افغانستان سالانه با استفاده از اعانات بین المللی  حدود 500 دانشجو را برای تحصیل به ترکیه می فرستد.

 zimg_003_3

یکی از کلاس‌های دانشجویان اعزامی ترکیه به افغانستان برای آموختن زبان فارسی

البته از حق نباید گذشت که مدارس ترک –افغان تنها مدارس افغانستان هستند که در آنها علیه شیعیان هیچ گونه تهمت و افترائی زده نمی‌شود و دانش آموزان شیعه برای دست کشیدن از عبادات روزانه و یا عبادت کردن به شیوه اهل سنت، هرگز مورد فشار قرار نمی گیرند.شماری از نخبگان شیعی نیز چنان جو زده شده اند که  اصرار دارند (و در اینباره کتاب می‌نویسند) که هزارگان شیعه ابتدا ترک بوده‌اند و این ترک‌بودگی به تدریج مورد کم‌مهری قرار گرفته است!

Afghan-Turkish-School-3

تصویر اول آقای علی باباجان وزیر خارجه وقت ترکیه و  همسر خانم زینب باباجان در مدرسه ترک – افغان کابل

6233453659_542ca91bba_z

تصویر دوم اعزام فارغ التحصیلان لیسه (دبیرستان)‌ ترک افغان به المپیادهای بین المللی سال 2011م.

1a462063a6c77cbe5aa1d1954f3c91e6_XL

تصویر سوم کنفرانس  ترک و افغان در روشنای تاریخ


در برابر آن جالب اینجاست که حتی نخبگان و سیاست‌گذاران ما نیز تصور صحیحی از کشور افغانستان ندارند. مردم ما تفاوتی میان افاغنه پشتو زبان متعصب ساکن جنوب (با چهره‌های شبیه ایرانیان) و هزاره‌های شیعی ساکن مرکز (با چهره‌هائی مردمان شرق آسیا) و خوی و رفتار کاملا متفاوت آنها ندارند، نخبگان هزاره برای نخبگان ما شناخته شده نیستند و ما اساساً هیچ‌گونه سیاست مشخصی درباره هزار‌ه‌های افغانستان نداریم. پشتوهای مورد حمایت سعودی و پاکستان، تاجیکان افغانستان را به رفتن به تاجیکستان، ازبکان افغانستان را به رفتن به ازبکستان و هزاره‌ها را به رفتن به گورستان دعوت می‌کنند، چه گویا آنها هم می‌دانند که ایران و ایرانیان هیچ برنامه‌ای برای حمایت از هزاره‌ها ندارند! (تعبیر هزاره‌ها به گورستان‌ بروند را من خود به گوش‌ خودم شنیده‌ام).

به هر صورت ما که گله‌مند بودیم چرا دولت ژاپن همه ایرانی‌ها را به سبب تخلف شماری از آنها در آن کشور از ورود به ژاپن منع می‌کند، امروز همه افغان‌ها را به یک چوب می‌رانیم و هیچ کس نیز در این میان جرات اشاره به تفاوت‌های فرهنگی درون افغانستان و احساسات متفاوت میان مردمان این کشور نسبت به کشور ما را ندارد.  تفاوتی که به انداره تنفر اغلبیت پشتوها از ایران تا عشق هزاره‌ها به ایران را شامل می‌شود. پشتوهای بدنه اصلی فکر و نیروهای مردمی طالبان را تشکیل می‌دهند.البته که به چوب راندن هر کسی مخالف منطق اسلام است.

این گل اخیرا به سبزه دیگری نیز آراسته شده و آن عزم جزم کشور ما برای اخراج افاغنه است. باز طبیعی است که نمی‌دانیم اغلب قریب به اتفاق افاغنه حاضر در ایران هزاره هستند. هزاره ها  به سبب فارس‌زبان بودن (بر خلاف پشتو زبان‌ها) و نیز تشیع علاقه زیادی به زندگی در ایران دارند. نیز اغلب افاغنی که به همراه خانواده در ایران زندگی می‌کنند، هزاره هستند.

من به عنوان کسی که برای تمدید اقامت یکی از دوستان هزاره افغانی ساکن پاکستان، از پلیس اتباع خارجی بی‌سبب باتوم خوبی خورده‌ام، درد آن باتوم‌ها را فراموش کردم اما نمی‌توانم وارد شدن این ”افغان‌ستیزی به ساحت مردمی شیعیان ایران“ را تحمل کنم. کار به جائی رسیده که ”اهالی شهید پرور فیروز آباد“ نیز خواهان منع تحصیل فرزندان افاغنه ساکن ایران می‌شوند( مقایسه کنید با مدارس افغان – ترک): 

البته ”اهالی شهید پرور فیروز آباد“ مطلع نیستند که شمار زیادی از هزاره‌های افغانستان به صورت داوطلبانه و بدون هیچ اجباری، در جنگ تحمیلی ما با عراق، جنگیدند، جانباز شدند و یا به شهادت رسیدند. متاسفانه خودداری از طرح این جان‌فشانی‌های شیعی، توسط پژوهشگران غیر دولتی و غیر سیاسی به سبب خجلت از تعابیری چون حامیان بین‌المللی ”اسلامی“ ما را به فقدان شدید حافظه مذهبی دچار کرده. من خود نمونه‌های از خاطراتی معطوف به جان‌فشانی‌های شیعیان هزاره در دوران جنگ تحمیلی را از سرداران پر افتخار و آزادگان سرافراز دوران جنگ تحمیلی شنیده‌ام.

 

تنها دو تصویر از این جان‌فشانان مظلوم جهت اطلاع ”امت شهید پرور فیروزآباد“:

 

و

 

 به هر صورت ”صلاح مملکت خویش خسروان دانند“ اما  از دیگر از افزایش نفوذ ترکیه بر شیعیان هزاره به صورت خاص و دیگر جوامع شیعی به صورت عام گله مند نباشیم.

 1. مسعود
  16 اکتبر 2013

  البته هر چه نویسنده در مورد ظلم و بی مهری نسبت هزاره ها نوشته درست است اما انتظار رقابت با ترکیه برای ایران خیلی بیجا و دور از ذهن است.
  الان بخش اعظم مسلمانان جهان ترک یا عرب هستند.
  ترکی استانبولی هم با وجود همه تفاوتهایش با ترکی آسیای مرکزی هنوز شباهتهای بنیادین خود را با آن حفظ کرده است و لذا باید دانست تحصیلکردگان قزاق و ازبک و ترکمن و قرقیز و حتی آذری با آموختن خط ترکی استامبولی می توانند متون این زبان را به سادگی متوجه شوند ولو از نظر شنیداری هنوز نیاز به مترجم داشته باشند.
  در حالی که گسترده نفوذ فارسی صرفا در ایران و افعانستان و تاحیکستان و ازبکستان است که در همین مورد آخر هم نفوذش رو به زوال است.
  فارسی گر چه تا صد سال آینده هنوز باقی خواهد بود اما به طور قطع تا هزار سال آینده اثری از این زبان در دنیا باقی نخواهد ماند چرا که گستره حاکمیتی آن روز به روز در حال کوچکتر شدن است.

  باید واقعیتها را دید. آن زمانی فارسی پیشرفت می کرد که دریای بنگال تا مدیترانه در سیطره حاکمان فارسی زبان یا علاقمند به فارسی بود. اما در حال حاضر حتی در افغانستان هم فارسی جنگ سختی را برای بقا آغاز کرده است و معلوم نیست سرانجام برنده شود.

  دقت کنید که سلطه همه جانبه انگلیسی بر دنیا هم بواسطه پیروزی آمریکا و انگلیس در جنگ جهانی دوم و تفوق اقتصادی آنها برایشان حاصل شد. اگر آلمانیها جنگ را برده بودند الان زبان اصلی دنیا آلمانی بود.

  روی همین حساب و با شرایط موجود و با نگاهی به روند صد ساله اخیر در ایران و افغانستان ، باید گفت خورشید زبان فارسی به سمت غروب پیش می رود.

  • جواد
   4 ژوئن 2015

   اون زمانی که ایران زیر سلطه اعراب و ترکان بود و یه شاعر مث فردوسی تا میومد از هویت زبان فارسی دفاع کنه سلطان محمود برا سرش جایزه میذاشت !!زبان فارسی تو اون شرایط نابود نشد حالا جنابعالی اومدی درمورد نزول زبان فارسی حرف میزنی ؟؟
   چرا تو ترکیه آتاتورک تونست رسم الخط ترکی را به لاتین تغییر بده ولی تو ایران رضاشاه با اون همه قلدریش نتونس زبان فارسی رو دستکاری کنه ؟؟؟
   درضمن تعداد گویشوران یک زبان هرگز ملاک برتری یک زبان نیست … مثلا تعداد گویشوران به زبان چینی خیلی بیشتر از گویشوران زبان انگلیسیه !!!حالا میتونی بگی زبان چینی قویتر از زبان انگلیسیه ؟؟؟؟ همین الان تعداد مقاله های علمی زبان فارسی وتعداد شبکه های فارسی زبان بیشتراز عربیه با اینکه جمعیت عربا شاید سه برابر فارسی زبانا باشه …
   هموطن حدس میزنم اهل کجای ایرانی نیازی نیس اینقد بازبان فارسی دشمنی داشته باشی . برو یه کلاس زبان ترکی استانبولی اگه اینقد علاقه داری ..

 2. علی
  12 می 2014

  من چند سال ترکیه بودم فقط این فهمیدم. دنیا وآخر تا ازآن ترکمنستان منظورم عثمانی

 3. ایران دوست
  15 می 2014

  ملت ایران اهل کمک به افغانها و دیگر ملل هستند اما هرگز دوست ندارند مهاجر بیگانه را در میهن خویش ببینند ! و اکثریت خواهان اخراج انباع بیگانه از میهن خویش می باشند !

  • محمد جواد
   8 ژوئن 2015

   آخه برادر من اغان ها هم نژاد ایرانی هستن جدا از این ما نباید به هم مذهبای شیعمون کمکک کنیم

 4. حسین قاسمی
  21 جولای 2014

  مهاجرت در سراسر جهان امری طبیعی است در همه کشور ها مهاجر ایرانی وافغانستانی وجود دارد در حالیکه کشورهای دیگر قانونمد وواقعگرایانه عمل میکنند و از مهاجر خوب و به جا سود میبرند دوست عزیز ایراندوست خیلی متاسفم مهاجری که برایتان ازش تعریف شده خوب درک نکردید دنیا یک حساب دیگری روی مهاجر باز کرده شما هنوز اندر خم یک کوچه ایید ایران بیش از چهار میلیون در سراسر جهان مهاجر دارد

  • چرچیل
   28 نوامبر 2014

   بله کشورهای مهاجرپذیر مهاجرانی را می پذیرند که تحصیل کرده اند یا سرمایه دار. اگر چنین مهاجرانی قصد مهاجرت به ایران را داشته باشند ما هم می پذیریم

 5. هادی
  28 جولای 2014

  سلام ودرود بر شیعیان جهان الل خصوص شیعیان افغان که درجنگ هشت ساله بدون چشم داشتی به کمک شیعیان ایران شتافتند ,والان ما درکشورمان باانها چ رفتاری داریم.انشاالله خداوند همه مان را قدرت درک عنایت بفرماید.

 6. من
  3 سپتامبر 2014

  مسخره هست. نام فتح الله گولن با فحاشی عليه شيعيان مترادف هست.
  وزارت آموزش و پرورش ترکيه و جمهوری آذربايجان سال‌هاست کتاب‌هايی را چاپ می‌کنه که حتی اعراب، کردها و ارمنی‌ها ترک معرفی ميشن.
  از نظر پان ترک‌ها حتی روميان، بنی‌اسرائيل، سومریان و هر بنی بشری ترک هستند حتی حضرت محمد!!
  من مقالاتی را خواندم که قوم پشتون، نورستانی، هزاره و حتی تاجيک ترک معرفی ميشن در حالی که حتی ازبک‌ها هم ترک نيستند.
  از نظر تاريخی تمام مردمی که در ترکيه و آذربايجان فعلی زندگی می‌کنند فقط ترک‌زبان هستند نه ترک و بايد مثل ادعای پان‌ترکان آنان را يونانی و ارمنی و کرد و تالشی و گرجی ناميد.
  حتی اجداد قزلباشان هم هنوز در آناتولی کردی و زازا حرف می‌زنند.
  شما با قزلباشان هم‌مذهب هستيد تا جايی که خودشان را هزاره معرفی می‌کنند و به دروغ ادعا دارند هزاره‌ها ترک هستند.
  ادعا می‌کنند چون هزاره‌ها چشم‌بادامی هستند مساوی ترک هستند در حالی که در هزاران مقاله ثابت می‌کنند که ترک‌ها هرگز چشم‌بادامی نبودند.
  و در پايان يادآوری می‌کنم که در محاصره‌ی آمرلی و ترکمانان عراق ترکيه هيچ کمکی به هم‌زبانان خودش نکرد و در اشغال قراباغ هم. حال بايد در در مورد هم‌نژادان تقلبی خودش چه سياستی دارد!

 7. هزاره ها ترک هستند
  11 نوامبر 2014

  هزاره ها ترک هستند این یک واقعیت است

  • حميد
   26 دسامبر 2014

   مادرم ترك خالص آذربايجاني است پدرم فارس.تركي را تا حدود زيادي ميفهمم.واز اينكه در دنيا ايراني شناخته ميشوم وايران در دنيا واحد جغرافيايي مجزايي است خوشحالم .يك ايراني چه عرب چه ترك چه لر چه بلوچ و چه…. ايرانيست وبه آن افتخار مي كند و الحمدا… از لحاظ ملي دچار بي هويتي نيستيم تا به ميراث و هويت ديگران چنگ بزنيم

  • بابک
   1 ژانویه 2015

   ترکها هزار سال بر ایران و قرنها بر هند و اناطولی حکومت کرده اند در تمام این دوران از طرفداران زبان فارسی و حامیان ان بوده اند این ترکها بودند که زبان رسمی هند را فارسی کردند حتی ایران و در چین
   گسترش دادند اگر تاریخ را بدون تعصب بخوانید می فهمید که ترکها بیشترین محبت را به زبان فارسی کرده اند در مقابل ایران بالاترین دشمنی را با زبان ترکی دارد در ایران اموزش هر زبانی مجاز است غیر از ترکی باید بدانید که تاریخ این ظلم را فراموش نخواهد کرد و ما انتقام مظلومیت زبان ترکی را خواهیم گرفت

  • سجاد
   23 مارس 2015

   واقعا برات متاسفم.برو یکم تاریخ بخون.

  • بابک
   11 آوریل 2015

   پسر خوب تا قبل از عثمانی ترکیه ای نبود،اما 2000 سال قبلش ایرانیان تمدن ساخته اند.ایران،مصر،چی. گهواره های تمدن.یکم مطالعه کن.

 8. جواد
  4 ژوئن 2015

  الان اگه بهت بگم پان تورک ناراحت میشی …

 9. ترکمن
  18 ژوئن 2015

  من با نظر آقای بابک کاملاً موافقم

 10. فتانه
  13 جولای 2015

  هزاره ها از نژاد مغول ها هستند. ان زمان ایران مرز بندی نشده بوده

 11. حمزه
  11 آگوست 2015

  هرکی یک نظر داره,نظر من اینه:ول کنید این مزخرفاتو تو ترکی من فارسم او هزاره من عراقی ام تو ایرانی و… مهم اخلاقه, از تاریخ عبرت بگیرید کینه نگیرید به قول امام خمینی اسلام مرز ندارد این مرز های ایران و افغانستان و عراق و… توهم حکومت هاست ,هر مسلمان در هر کجا به دنیا بیاید حق دارد در همه کشور های اسلامی از فلپین و مالزی تا شمال افریقا و دیگر کشور ها زندگی کند، اینکه حکومت ها اجازه نمیدهند نوعی حرف زور است، نوعی ظلم است ،

 12. شهروز تبریزی زاده
  6 اکتبر 2015

  امان از دست پان ترکها.یکی نیست بگه ,ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند,که به شما بیسوادها بگن ما اذریها تنها و تنها ترک زبانیم,نه ترک تبار.پان ترکها چه توجیهی دارن,به ما اذریها تنها واسه زبانمون برچسب ترک بودن می زنن,به هزاره ها واسه چهرشون,کجای اینا باهم میخونه؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: