سه‌شنبه 15 اکتبر 13 | 12:59
در پی تعطیلی همایش «افق نو»؛

دستاورد فاجعه‌بار وزارت خارجه برای ایران!

در حالی که عموما جشنواره ها به عنوان فعالیت فرهنگی محسوب شده و زیر نظر وزارت ارشاد هستند؛ شنیده ها حاکی از این است که همایش «افق نو» …


IMAGE635174307056261478این یک فاجعه است، این درست نیست وقتی می‌توانید چهره‌هایی چون فیلیپ جراردی، مایکل جونز و سناتور گراول را بیاورید، آنها را نیاورید و اینها کسانی بودند که هنگامی که برگشتند در رسانه‌ها تاثیر گذار بودند و مثلاً سناتور گراول در مجله فارین پالیسی مطلبی منتشر کرد و متاسفانه دوستان اولین کاری که کردند تعطیل کردن این جشنواره بود.اینها اظهارنظرهایی است که پس از توقف بی مورد جشنواره «افق نو» از سوی مسئولان، منتشر شد.

جشنواره افق نو با موضوع تحریم های بی منطق اقتصادی آمریکا علیه ایران قرار بود در شهریور ماه با حضور متفکران آمریکایی و اروپایی در تهران برگزار شود اما ….

دوره اول جشنواره بین‌المللی فیلمسازان مستقل «افق نو» با مسئولیت نادر طالب‌زاده از تاریخ 12 تا 17 شهریور سال 91 در مجموعه سینمایی فلسطین و تالار وحدت با حضور نمایندگانی از برخی کشورهای جهان برگزار شد.

قرار بود موضوعات «جنبش وال استریت، بیداری اسلامی، نقش لابی‌های صهیونیستی در بحران کنونی آمریکا و اروپا، قدرت و نفوذ لابی‌های صهیونیستی در غرب، بحران اقتصادی در اروپا و آمریکا، مقاومت علیه اشغال و مداخله غیرقانونی، جنبش‌های ضدجنگ، اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی، جهان مدرن و عدالت پایدار، جهانی به دور از تروریسم و سلاح‌های هسته‌ای، جهانی بدون وهابیت، سوریه و فلسطین، مقاومت و ظلم‌ستیزی، هتک حرمت پیامبران، هالیوودیسم، به تصویر کشاندن شیطان، خشونت و تروریسم در هالیوود، یازدهم سپتامبر و تضعیف ایمان و بنیاد خانواده» در دومین جشنواره افق نو مورد بررسی قرار گیرد که برگزاری این جشنواره به دلایل نامعلومی متوقف شد.

در واقع برگزاری یک دوره جشنواره «افق نو » دستاوردهای رسانه‌ای زیادی داشته است، 70 درصد کارشناسان این جشنواره کارشناسان آمریکایی و نویسندگان، مؤلفان و اساتید دانشگاه‌ و اهالی رسانه‌ای بوده اند. با این حال در دولت امید و تدبیر برگزاری دومین دوره این جشنواره فعلا متوقف شده است. نکته جالب این است که تعطیلی این جشنواره بیش از آن که در داخل بازتاب داشته باشد و مورد بحث قرار گیرد؛ در خارج از ایران و به خصوص در رژیم صهیونیستی بازتاب داشته است. مسئله مهم اینجاست ککه رسانه های غربی مانند «نیوز وان»، «هاآرتص» اسرائیل، «دیلی تلگراف» انگلیس و «ای. بی. سی نیوز» آمریکا این جشنواره را به کنفرانس هولوکاست مرتبط کرده اند؛ در حالی که این موضوع از اساس دروغ است.

پیش از این علی جنتی درباره تعطیلی جشنواره افق نو گفته بود: متولی این جشنواره ما نیستیم ولی باید به اجرای آن کمک کنیم. ما هیچگاه درصدد تعطیلی آن نبودیم و اگر هم تعطیل شده از جانبی دیگر بوده است؛ در واقع خود برگزار‌کنندگان باید تصمیم بگیرند که این جشنواره را برگزار کنند یا نه و این مسئله از سوی ما مشکلی ندارد.

در حالی که عموما جشنواره ها به عنوان فعالیت فرهنگی محسوب شده و زیر نظر وزارت ارشاد هستند؛ شنیده ها حاکی از این است که این همایش از سوی مسئولان وزارت خارجه به تعویق افتاده است. البته به گفته نادر طالب زاده، دبیر این همایش از شش ماه پیش تمام هماهنگی‌ها برای حضور مهمانان انجام شده بود. با این حال هیچ دلیلی برای متوقف کردن این جشنواره از سوی مسئولان اعلام نشده است.

از اتفاقات رخ داده پیرامون این جشنواره اینگونه به نظر می رسد که رویکردهای سیاست خارجی دولت تدبیر و امید دامن فرهنگ را نیز گرفته است و تا اطلاع ثانوی فعالان فرهنگی انقلاب حق هیچگونه کار فرهنگی علیه منافع آمریکا و غرب را نخواهند داشت. چیزی که اساسا یکی از رویکردهای اصلی فرهنگ انقلاب است. باید منتظر ماند و دید که این رویکردها تا چه موقع ادامه خواهد داشت و تا چه زمان وزارت خارجه قادر به تعطیلی امور مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

احمد اسفندیاری، معاون بین‌الملل سازمان بسیج نیز در انتقاد به تعطیلی جشنواره «افق نو» گفته بود: انتقاد از سیاست‌های جنایتکارانه و ضد بشری آمریکا و صهیونیسم باید ادامه داشته باشد و ایران اسلامی به عنوان پایگاه اصلی مبارزه با استکبار جهانی پیشتاز برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌هایی است که اندیشمندان مستقل بتوانند صدای خود را به جهانیان برسانند. همایش‌های سیاسی بین‌لمللی که در ایران برگزار می‌شود در واقع برای رساندن صدای کسانی است که سیطره رسانه‌ای غرب آنان را در بایکوت خبری و رسانه‌ای قرار داده است

اسفندیاری همچنین درباره استقبال از این جشنواره افزود: استقبال پرشور فیلم سازان مستقل حدود 70 کشور در سال گذشته نشان داد که حرف‌ها و انتقاد های فراوانی به روش‌های استکباری دولت‌های امپریالیسم وجود دارد که جایی برای بازتاب ندارد و ایران اسلامی بهترین مکان برای انتشار صدای محرومین و مستضعفین جهان است. شنیدن شایعه عدم برگزاری جشنواره فیلم سازان مستقل با موضوع هالیوودیسم که ضد سیطره رسانه‌های استکباری تلاش می‌کنند به بهانه رفع تنش در روابط ایران و آمریکا دردآور است.»

معاون بین‌الملل سازمان بسیج اظهار داشت: در سال گذشته نیروهای امنیتیFBI پیش از پرواز شهید مالکوم شباز نوه رهبر معروف مسلمانان آمریکا مالکوم ایکس به تهران، وی را دستگیر کردند تا شهید مالکوم شباز نتواند برای شرکت درهمایش هالیوودیسم به ایران سفر کند و این اهمیت این گونه همایش‌ها را نشان می دهد، این شهید بزرگوار مدتی بعد به طور مشکوک به شهادت رسید.

آخرین خبرها از برگزاری این جشنواره به گفته نادر طالب زاده این است که برگزارکنندگان این جشنواره منتظر مسئولین نخواهند ماند و تلاش آنها این است که این جشنواره را در آینده نزدیک با کمک موسسات NGO برگزار کنند. اما باید دید که چرا مسئولین بدون دلیل جشنواره ای که نه تنها آسیب بلکه منافع آن می تواند برای کشور بیشتر باشد را متوقف کرده اند.

 1. احمد
  16 اکتبر 2013

  حقتان بود.
  مگر نگفتید جریان انحرافی فلان و بهمان؟
  مگر احمدی نژاد نرفته بود آمریکا که گرای سلیمانی را به آنها بدهد؟
  بخورید حالا…

 2. 53 ساله خانه دار
  17 اکتبر 2013

  این کار وزارت خارجه از طرف دولت به اصطلاح تدبیر وامید برای خوش خدمتی و یا خوش آمد گوئی به آمریکا ورژیم صهیونیستی است و خدا میداند که چه توطئه ای در راه است تازه اول کاره، امت ولایت مدار را نگران کرده.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: