شنبه 02 اکتبر 10 | 16:58

استقبال جهان اسلام از استفتاء جدید آیت الله خامنه‌ای

اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود.


آیت الله خامنه ای با صدور فتوایی توهین به عایشه همسر پیامبر اسلام  و هر یک از نمادهای اسلامی اهل تسنن را حرام اعلام کردند. این فتوا ، با استقبال گسترده در جهان اسلام مواجه شده است.

رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی اعلام کردند: ” اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود.”

آیت الله خامنه ای این موضوع را در پاسخ به استفتائی مطرح کردند که در آن خواسته شده بود تا ایشان نظر خود را درباره “اهانت و استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر اسلام عایشه اعلام کنند.”

این درخواست صدور فتوا از سوی جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احساء عربستان سعودی ارائه شد.
استفتاء از آیت الله خامنه ای در پی توهین به عایشه توسط یاسر الحبیب روحانی شیعه کویتی صورت گرفت که با واکنش ها و مخالفت های بسیاری روبه رو شد. در شدیدترین این واکنش ها، کابینه کویت، این روحانی را سلب تابعیت کرد.

این موضوع باعث شد تا شیعیان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اولین رسانه ای بود که این فتوا را در بخش عربی خود منتشر کرده است.

سازمان تبلیغات اسلامی از جمله نهادهای زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری است که رئیس آن نیز به طور مستقیم توسط ایشان تعیین می شود.

خبرگزاری مهر در بخش عربی خود می نویسد:” حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی با صدور فتوایی، توهین به عایشه همسر پیامبر اکرم یا نمادها و شخصیت های اسلامی اهل سنت را حرام اعلام کردند.”

این خبرگزاری ادامه می دهد:” فتوای رهبر انقلاب جدیدترین و بالاترین واکنش در سطح شیعیان در محکومیت توهین شیخ یاسر الحبیب به عایشه است. دهها نفر از  شخصیت های دینی شیعه برجسته در عربستان سعودی، ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس توهین و اسائه ادب به عایشه یا هر یک از همسران پیامبراسلام را به شدت محکوم کرده اند.”

پیش از این حجت الاسلام سيدعلي فضل الله فرزند ارشد علامه محمدحسين فضل الله نیز در گفت وگو با روزنامه کویتی الرای اسائه ادب به عایشه را منع کرده بود.

این خبر در رسانه های عربی به ویژه شبکه الجزیره بازتاب زیادی داشت. این شبکه ضمن تکرار این خبر در بخش های خبری مختلف ، در برنامه “ما وراء الخبر” با حضور این کارشناسان به بررسی فتوای رهبری انقلاب و نقش آن در وحدت و نزدیکی میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی پرداخت.

محمد البحرانی خبرنگار الجزیره در تهران نیز در همین زمینه در گزارشی با نشان دادن جدیدترین کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای گفت: رهبر ایران بارها بر وحدت میان مذاهب اسلامی تاکید کرده است.

وی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای همچنین در جدیدترین فتوای خود بدگویی و اسائه ادب به عایشه همسر پیامبر و شخصیت های اسلامی مورد احترام اهل تسنن را حرام اعلام کرده اند.

البحرانی افزود: رهبری ایران پیش از این نیز با صدور فتواهایی ، اقامه نماز شیعیان به امامت فردی سنی مذهب یا مشارکت در نمازجماعت برادران اهل تسنن را بدون مانع دانسته بودند.

این فتوا در رسانه عربی بازتاب فراوانی داشت و از جمله روزنامه الانباء کویت، سایت پرمخاطب محیط، روزنامه های السفیر لبنان و الحیات چاپ لندن و سایت رادیو تلویزیون مصر به انعکاس آن پرداختند.
با این حال العربیه ، وابسته به افراطیون سعودی ، ترجیح داد در این باره سکوت کند!

امام خمینی و آیت الله خامنه ای همواره بر وحدت میان مسلمانان ، تاکید کرده اند.

 1. سلمان
  22 ژانویه 2012

  حکم آقای خامنه ای مبنی بر حرام دانستن توهین به عایشه(همسر پیامبر اکرم(ص)به موقع بود.ایشان همیشه دغدغه وحدت مسلمانان اعم از شیعه و سنی را داشته اند.

 2. شیخ کمال الدین اعتماد شفیع
  21 می 2012

  بسمه تعالی رهبران فداکار و دلسوز دینی مانند رهبرمعظم انقلات همیشه بادرایت و عمیق اندیشی و باایجاد وحدت و همدلی بین مسلمین اسلام ناب را از دستبرد نامحرمان و خود فروختگان و احساسی گویان حفظ کرده اند به همین خاطر خاطر رهبر فرزانه و حکیم انقلاب برای من عزیز است که هرروز برای سلامتی او و امام عصر عچ و تمام مرزبانان دین و مدافعین از حریم اسلام ناب صدقه می دهم و دعامی کنم خداوند یارو نگهدار رهبرانقلاب باشد.

 3. متین
  13 سپتامبر 2012

  حکم آقا هر چی باشه محشره دردش بخوره تو سرم

 4. محمد
  26 نوامبر 2012

  میدونید عایشه چه بر سر پیامبر و اهل بیت و اسلام آورده؟

  • محمدصالح
   27 نوامبر 2012

   اختلاف نظر در زمان پیامبر و ائمه علیهم السلام بوده است. اما مهم این است که به جای توهین به اعتقادات برادران اهل سنت‌مان به فکر دشمن بزرگتری باشیم که چشم دیدم اسلام‌مان را ندارد. به جای چنگ انداختن در صورت یکدیگر، به فکر دشمن مشترک باشیم.

 5. ریحانه
  3 اکتبر 2013

  هرکسی دردنیااعتقاداتش برایش قابل احترام است اگر اعتقادکسی درست نیست هنر اینست که بادلایل منطقی اوراراهنمایی کرد . فحاشی وتوهین نشانه ضعف یک انسان غیر منطقی است .این ضعفها وتوهینات باعث این همه اختلاف وکشتار شیعیان بی گناه درپاکستان وعراق وسایر نقاط جهان شده است

 6. جمشید
  31 اکتبر 2013

  ایشان در فهم مسایل معرکه عمل میکنند حتی اگر از نظر سطحی نگران در لحظه اشتباه به نظر بیاد. خدا ایشان را حفظ نماید و طول عمر عزیزانه عطا کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.