جمعه 18 اکتبر 13 | 22:50
جمع‌آوری اطلاعات کاربران این‌بار از طریق تلفن همراه

آژانس امنیت ملی آمریکا ایده اسکنر اثر انگشت آیفون را به اپل داده؟

علیرضا برادران

سخن‌گویان شرکت اپل در این مدت سوالات خبرنگاران درباره احتمال دسترسی سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) به اطلاعات اثر انگشت کاربران آیفون 5S را با جواب‌های مبهم در اصل بی‌پاسخ گذاشته‌اند. اما یک خبرنگار کنجکاو و البته باپشتکار آنقدر پی این ماجرا را گرفته تا موفق به صحبت کردن با یکی از کارمندان اپل شده و جواب‌های تکان دهنده‌ای هم گرفته.


سنسور آیفون

علیرضا برادران- از وقتی تلفن هوشمند جدید اپل با حسگر اثر انگشت اعلام وجود کرد زنگ خطرهای امنیت حریم خصوصی در همه جا به صدا در آمد که مردم مراقب باشید این قضیه بودار است؛ اپل هم در مقابل زمین و زمان را به هم دوخت و دم روباه را شاهد آورد که ما اساساً اثر انگشت کاربران را بایگانی نمی کنیم.

بعد هم اضافه کرد که تاچ آی دی (نام سیستم اثر انگشت اپل) ابتدا تصویر اثر انگشت ها را رمز گذاری می کند و تنها «اطلاعات اثر انگشت» را در خودِ دستگاه (و نه در سرورهای اپل و فضای ابری) ذخیره می کند؛ پس با خیال آسوده، امنیت تان را به آن بسپرید.

در این مقاله اصلاً قصد نداریم به ضعف های مفرط این سیستم که فقط بعضی از آنها تا کنون مشخص شده بپردازیم چون عامل بسیار مهم تری ما را بر آن داشته که مطلب حاضر را به رشته تحریر در آوریم.

سخن گویان شرکت اپل در این مدت سوالات خبرنگاران درباره احتمال دسترسی سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) به اطلاعات اثر انگشت کاربران آیفون 5S را با جواب های مبهم در اصل بی پاسخ گذاشته اند. اما یک خبرنگار کنجکاو و البته باپشتکار آنقدر پی این ماجرا را گرفته تا موفق به صحبت کردن با یکی از کارمندان اپل شده و جواب های تکان دهنده ای هم گرفته.

«البته که پایگاه های داده هم ادغام می شوند. کل این ایده «اسکن اثر انگشت» از خود دولت [آمریکا] بود. فقط حساب این را نکرده بودند که ادوارد اسنودنی پیدا شود و همه چیز را بریزد روی دایره» اینها گفته های تیم ریچاردسون مدیر منطقه ای اپل در شمال آمریکا بود. او توضیح داد که NSA و FBI یک سالی می شود که در تدارک ایجاد یک پایگاه داده ویژه هستند تا بتوانند از این فناوری جدید اپل استفاده کنند. اثر انگشت همه مردم، افراد گمشده، افراد تحت پیگرد، همه و همه.

آیفون 5S اپل یک باتری پشتیبان (back-up) دارد تا به هیچ وجه اجازه خاموش شدن کاملِ دستگاه را ندهد. این عامل به همراه GPS تعبیه شده داخل تلفن به نیروهای امنیتی امکان می دهد تا فرد مورد نظرشان را نقطه به نقطه ردیابی کرده و در صورت لزوم به سرعت دستگیر کنند. این ماجرا آنقدر جدی و حقیقی ست که نیروهای امنیتی آمریکا ابراز امیدواری کرده اند که بتوانند ظرف ماه های اول، صدها مظنون پیدا کنند.

وقتی خبرنگار از آقای ریچاردسون در مورد نگرانی های حریم خصوصی مردم پرسید، وی چنین پاسخ داد: «اجازه بدهید حرفم را رُک بزنم، اگر کسی آنقدر احمق است که اجازه می دهد چیز مهم و موثر در مسائل مجرمانه ای مثل اثر انگشتش توسط یک شرکت [که به مردم پاسخگو نیست] و یا مقامات دولتی نسخه برداری شود… خوب، شما نمی توانید ما را بابت سرمایه گذاری روی آن سرزنش کنید، می توانید؟»

«به شخصه معتقدم این اقدام مواهب زیادی در پی دارد. بعضی از این آدم هایی که [پلیس] سعی در دستگیری آنها دارد خیلی خطرناکند. در ضمن این قضیه چیزی نیست که در قانون مخفی شده باشد [و از نظر قانون مشکلی ندارد؛ البته قوانین آمریکا]»

خبرنگارِ مصاحبه کننده، با این حرفِ آخر ریچاردسون موافق است و اقرار دارد تا حالا گزارش نشده که اثر انگشت برای سوء استفاده علیه مردم عادی به کار رفته باشد. اما این مسئله ای ست که مربوط به داخل ایالات متحده می شود و اموری که برای آنها طبیعی یا قطعی ست ممکن است برای کشورهای دیگر کاملاً نادرست باشد و خوب اگر نگهبان را دنبال کرده باشید می دانید که یکی از اهداف همیشگی NSA ملت های غیر آمریکایی هستند.

شرکت اپل و NSA درحالی از حق قانونی خود در استفاده از اطلاعات مشتریان شان حرف می زنند که بسیاری از مصرف کنندگان روی خوشی به این کار نشان نمی دهند. یکی از مشتریان سالخورده اپل می گوید: «من پیرم و توان از بر کردن رمز عبور را ندارم. اول از این ایده که با اثر انگشت قفل دستگاه را باز کنم خوشم آمد. اما از طرف دیگر نباید به خاطر یک اتفاقِ منجر به قتلی که در دهه ۷۰ [میلادی] رخ داده و پای من هم به آن باز شده بود احساس نگرانی کنم… این آزادی [وعده داده شده] نیست»

برنامه نویسان اپل شبانه روز درحال کارند تا تلفن 5S برای روز عرضه آماده شود و هرچند به گفته خودشان دقت اسکن اثر انگشت دستگاه فعلاً در حدود ۹۰ درصد است ولی قرار نیست زمان تعیین شده به این خاطر معوق شود.

خوب حالا نظرتان چیست؟ فکر می کنید اینها همه توهم توطئه عده ای خیال پرداز است و نه شرکت اپل وَ نه NSA هیچ علاقه ای به جمع آوری جزئی ترین اطلاعات همه ملت ها ندارند؟ یا برعکس به نظر شما این فقط بخش کوچکی از کل روندی ست که مخفیانه و دور از انظار عموم در جریان است؟ حتماً در بحث شرکت کنید و به ما بگویید با توجه به این اخبار، برخورد شما با آیفون جدید چه خواهد بود؟ اگر در ادامه شرکت های دیگر هم مثل همیشه به تبعیت از اپل، اسکنر اثر انگشت را به تلفن های هوشمند خود اضافه کنند چطور؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: