سه‌شنبه 22 اکتبر 13 | 13:15

راه‌اندازی شبکه انقلاب و دفاع مقدس

علی دارابی معاون سیما در مراسم تجلیل از مدیران و فعالان رسانه ملی از راه اندازی شبکه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی تا قبل از آغاز ماه محرم خبر داد.


مراسم تجلیل از مدیران و فعالانه رسانه ملی بخاطر تلاش صادقانه در هفته دفاع مقدس به همت بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس دیروز در سالن رضوان بسیج صدا و سیما برگزار شد.

علی دارابی معاون سیما، محمد حسین صوفی معاون صدا، سردار سرتیپ بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس و همچنین مدیران شبکه‌های مختلف صدا و سیما در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم سردار کارگر با اشاره به متفاوت برگزار شدن هفته دفاع مقدس امسال نسبت به سالهای گذشته عنوان کرد: امسال هفته دفاع مقدس چه از لحاظ کمی و چه کیفی پر شور‌تر برگزار شد نقش بی‌بدیل صدا و سیما در این هفته نباید نادیده گرفته شود چون بی‌اغراق صدا و سیما از خود ما در این زمینه جلو‌تر بود و از ابتدای سال ۲ ستاد را در ستاد مرکزی بزرگداشت دفاع مقدس تشکیل داد تا برای این هفته برنامه ریزی کند.

وی اشاره کرد: مساله معنویت و عقلانیت در جنگ تحمیلی باید مورد توجه قرار گیرد. شعار امسال ما نیز درس‌ها و عبرتهایی از دفاع مقدس بود چون دفاع مقدس حیثیت ماست و گنجینه ارزشمند و گرانب‌ها برای مردم ایران به حساب می‌آید پس اگر به دنبال تاریخ افتخارات ایران هستید باید به سراغ ۸ سال دفاع مقدس برویم.

دفاع مقدس دانشگاه آدم سازی است

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس بهترین عرصه برای گفتمان سازی برای انقلاب اسلامی است عنوان کرد: چون دفاع مقدس دانشگاه آدم سازی است ما می‌توانیم سبک‌های جدیدی از انسان‌شناسی را ارائه دهیم و مردم را با بصیرت آگاه کنیم قدرت و اقتداری که امروزه رئیس جمهور ما در سازمان ملل دارد برگرفته از دفاع مقدس است. این حماسه درس بزرگی برای ما و عبرت بزرگتری برای بیگانگان بود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس اضافه کرد: وقتی الگوی دفاع مقدس ما به کشورهایی مثل لبنان، سوریه و مقاومت غزه کشیده شد این کشور‌ها توانستند موفق شوند بنابراین دستاوردهای ما به کشورهای دیگر جهان هم کمک کرده است. ما پیش از این حتی سیم خاردار را هم از خارج وارد می‌کردیم اما امروزه همه دنیا می‌خواهد جلو ما را بگیرد که از غنی سازی اورانیوم دست برداریم که همگی این اتفاقات به برکت دفاع مقدس شکل گرفته است.

دارابی: شبکه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی راه اندازی می‌شود

در ادامه مراسم علی دارابی معاون سیما در سخنانی عنوان کرد: اگر ما در هفته دفاع مقدس به این مقوله می‌پردازیم علاوه بر تجدید خاطره و بازخوانی رشادتهای شهدا و بسیجیان به این دلیل است که ما نیازمند این فرهنگ هستیم و باید بدانیم که دفاع مقدس چه بوده که در سایه آن ایران توانست حیات طیبه‌ای را برای انقلاب پدید آورد.

وی تصریح کرد: اگر ما به درستی به دیدگاه‌ها و اندیشه‌های دفاع مقدس نپردازیم این حماسه دچار تحریف می‌شود بنابر این ما وظیفه داریم که در برابر تحریف‌ها روشنگری کنیم نسل جوان ما باید به عنوان مخاطب جدی در برنامه سازی‌ها مورد توجه قرار گیرد.

معاون سیما با اشاره به برنامه‌های سالانه‌ای که برای حوزه دفاع مقدس انجام می‌گیرد توضیح داد: در تدارک گسترده‌ای که برای هفته دفاع مقدس دیده بودیم توانستیم برنامه‌های جدید و نوآورانه‌ای در عرصه دفاع مقدس تولید و جشنواره‌ها و سریالهایی را تولید پخش کنیم. همچنین در مورد پویانمایی، مستند و انیمیشن نیز فعال بودیم و امسال هم مانند سال گذشته کتابهایی در حوزه دفاع مقدس همچون «پایی که جا ماند» و «نورالدین پسر ایران» باز خوانی شدند.

دارابی یادآور شد: در سالهای اخیر بیش از ۱۰۰ فیلم تلویزیونی و ۳۵ سریال در حوزه دفاع مقدس تولید شده است اما ضرورت ایجاد شبکه تلویزیونی که حوزه گفتمانی آن انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی باشد احساس می‌شود. این مژده را می‌دهم که این شبکه تخصصی ۲۴ ساعته تا قبل از محرم به شکل آزمایشی شروع به کار می‌کند. تلاش می‌کنیم در آغاز ماه محرم پازل شبکه‌های سیما تکمیل شود.

صوفی: دفاع مقدس پازل طلایی انقلاب اسلامی است

در بخش دیگری از این برنامه محمدحسین صوفی معاون صدا با اشاره به اینکه دفاع مقدس یک پازل طلایی و قطعه زرینی از انقلاب اسلامی است عنوان کرد: فرهنگ و گفتمان دفاع مقدس مقوم فرهنگ عاشورا، کربلا، محرم، ایثار، جهاد، خداباوری و اطاعت پذیری است و باعث می‌شود فرهنگ اعتماد به نفس و خودباوری در مردم کشورمان به وجود بیاید.

وی ادامه داد: در رسانه ملی توجه به دفاع مقدس یک گفتمان غالب و یک رویکرد است تلاش ما نیز این است که همه برنامه‌های صدا و سیما بجز مناسبت‌ها در دیگر بخش‌ها هم برگرفته از دفاع مقدس باشد در حال حاضر بیش از ۵۰ برنامه در ۲۰ شبکه رادیویی در جهت ترویج دفاع مقدس در حال پخش و تولید است.

صوفی متذکر شد: در هفته دفاع مقدس نیز ۲۵۷ ساعت برنامه در قالب ۱۶۹عنوان تولید شد رادیو، آرشیو غنی‌ای از صداهای ۸ سال دفاع مقدس در اختیار دارد. در این زمینه ما دست به تولید آثاری نیز زده‌ایم همچنین برای بررسی، تبیین و تحلیل نقش رادیو در دوران دفاع مقدس قرار است با همکاری بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس برنامه‌ای به تولید برسد.

در بخش پایانی این مراسم از تلاشهای مدیران و برنامه سازان صدا و سیما که در طول هفته دفاع مقدس دست به تولید آثاری متناسب با این رویداد زده بودند تقدیر شد. در این راستا از تلاشهای علی دارابی، محمدحسین صوفی، محمد کاویانی مشاور و رئیس دفتر معاونت سیما، حسین تقی‌پور ریاست موسیقی و سرود صدا و سیما، مهدی فرجی مدیر شبکه یک، علی بخشی‌زاده مدیر شبکه دو، مجید زین العابدین مدیر شبکه سه، تقی رستم بندی مدیر شبکه چهار و همچنین مدیران دیگر شبکه‌های سیما از جمله شبکه پنج، شبکه آموزش، شبکه جام جم، شبکه پویا و… تجلیل شد.

در این مراسم از مدیران و برنامه سازان شبکه‌های مختلف رادیو، معاونت صدا، مدیرکل طرح و برنامه سیما، مدیر ارزیابی برنامه‌های سیما و همچنین از محمد قهرمانی تهیه کننده فیلم سینمایی «فرشتگان قصاب»، محمدرضا شفیعی تهیه کننده فیلم تلویزیونی «مروارید» و جواد اردکانی کارگردان سریال تلویزیونی «نوشدارو» که در طول هفته دفاع مقدس از شبکه‌های سیما پخش شدند تجلیل و تقدیر شد.

  1. ناشناس
    25 اکتبر 2013

    راه اندازی شبکه دفاع مقدس و انقلاب هر چند کمی تیر است اما خیلی کار درست و نیازش احساس می شد .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: