سه‌شنبه 22 اکتبر 13 | 15:04

جزئیات بازگشت دانشجویان ایرانی به کشور

سازمان امور دانشجویان با صدور دستورالعملی، جزئیات بازگشت دانشجویان ایرانی به داخل کشور، جدول شهریه و شرط معدل را اعلام کرد.


دستورالعمل پذیرش و جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور متقاضی تحصیل در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

در راستای تقاضای روز افزون ایرانیان خارج از کشور و اتباع غیرایرانی که به واسطه ازدواج با اتباع ایرانی به تابعیت جمهوری اسلامی ایران در آمده اند به منظور تسهیل فرایند ادامه تحصیل این قبیل افراد و با توجه به اینکه متقاضیان واجد شرایط به دلیل اقامت طولانی در خارج از کشور و عدم تسلط به زبان فارسی، توانایی و یا امکان شرکت در آزمون سراسری را ندارند، از طریق شورای پذیرش و جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور نسبت به جذب و پذیرش آنان مطابق این دستورالعمل اقدام خواهد شد.

شرایط پذیرش

شرایط عمومی:

نداشتن منع قانونی برای تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور برابر مقررات جاری، تایید صلاحیت عمومی متقاضی توسط مراجع ذیصلاح، داشتن شناسنامه ایرانی، ارائه گواهی سلامت نامه معتبر سلامت، دارا بودن حداقل 6 سال اقامت و سکوت متوالی در خارج از کشور به هنگام ارائه تقاضا.

موارد فوق باید توسط مراجع ذیربط در وزارتخانه های مرتبط بررسی، احرا و تایید شود.

شرایط اختصاصی

فرد متقاضی باید مدارک تحصیلی مقاطع قبلی باید مورد تایید مراجع ذیربط و مدارک تحصیلی دانشگاهی مقاطع قبلی را در دانشگاههای خارج از کشور اخذ کرده باشد.

همچنین لازم است شش سال آخر تحصیلی آموزش عمومی منتهی به مدرک دیپلم را در مدارس خارج از کشور گذرانده باشد

شرط معدل

معدل دیپلم و پیش دانشگاهی حداقل از 10 از 20 یا معادل آن برای تحصیل در دوره کاردانی و کارشناسی، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی حداقل 14 از 20 یا معادل آن برای تحصیل در دوره دکتری حرفه ای، معدل کارشناسی حداقل 13 و یا معادل آن برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، معدل کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای حداقل 15 یا معادل آن برای تحصیل در دوره دکتری تخصصی، مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و مدارک تحصیلی دانشگاهی حسب مورد به تایید وزارتین برسد.

تقاضای دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاهی، دیپلم و یا پیش دانشگاهی از ایران که 10 سال اقامت متوالی در خارج از کشور داشته باشد، قابل بررسی است.

تقاضای پذیرش

زمان ارائه تقاضا

ارائه تقاضا هر سال یکبار، از بهمن تا پایان اردیبهشت ماه سال بعد از طریق سامانه خدمات آموزشی است.

نحوه ارائه و رسیدگی تقاضاها

ثبت نام متقاضیان و تشکیل پرونده و دریافت تایید صلاحت عمومی و بررسی و احراز سایر شرایط مندرج در این دستورالعمل، توسط اداره کل امور دانشجویان داخل و با عنایت به موارد ذیل انجام خواهد شد.

متقاضی می تواند حداکثر پنج دانشگاه و رشته را به ترتیب اولویت در تقاضانامه خود جهت ادامه تحصیل پیشنهاد کند و تعیین دانشگاه محل تحصیل با توجه به سوابق تحصیلی و محل سکونت متقاضی بر عهده شورا است.

بررسی تقاضا با ارائه تصویر مدارک تحصیلی قابل انجام است اما در صورت موافقت با پذیرش، ارائه اصل مدارک تحصیلی متقاضی که با مهر ” صحت صدور و تعلق ” توسط نمایندگی سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت قبلی تایید رسمی شده در زمان ثبت نام الزامی است.

جدول شهریه

Untitled

متقاضیانی که از سوابق تحصیلی ممتازی برخوردار بوده و دانشگاه قبلی آنها به تشخیص اداره کل امور دانش آموختگان سازمان از گروه دانشگاههای ممتاز یا خوب باشد، می توانند از تسهیلاتی مانند معرفی به دانشگاههای برتر و یا سایر تسهیلات ممکن برخوردار شوند.

آموزش زبان فارسی: پذیرفته شدگان ملزم به گذراندن آزمون بسندگی زبان فارسی بوده و در صورت عدم کسب حد نصاب در آزمون فوق العاده باید دوره آموزش زبان فارسی را در مراکز دارای مجوز از وزارت علوم، با پرداخت شهریه دوره سپری کنند.

نظارت

نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل در دانشگاه بر عهده رئیس دانشگاه بوده و نظارت عالیه بر اجرا و مرجع تفسیر آن اداره کل امور دانشجویان است.

این دستورالعمل با تایید محمود ملاباشی – رئیس سازمان امور دانشجویان رسیده و ابلاغ شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: