سه‌شنبه 22 اکتبر 13 | 17:30

جنتی: تک‌خوانی زنان اگر مفسده نباشد ایرادی ندارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تک‌خوانی زنان از دیدگاه برخی مراجع اگر مفسده نباشد، ایرادی ندارد.


IMAGE635128127827226082علی جنتی امروز در مراسم رونمایی از نهج‌البلاغه مطلا در جمع خبرنگاران گفت: در گذشته سخت‌گیری‌هایی در حوزه ممیزی کتاب وجود داشت که ما از این به بعد سعی می‌کنیم براساس قانون و طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی عمل کنیم؛ در واقع باید به کتاب‌هایی که برای صدور مجوز به وزارت ارشاد می‌آیند با بلندنظری نگاه شود.

وی درباره ثبت مفاخر ایران توسط سایر کشورها گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند مفاخر ایران را به نام خودش ثبت کند، ولی متاسفانه گاهی آثاری که رنگ ایرانی در آنها وجود دارد توسط دیگر کشورها از بین می‌رود؛ به طور مثال آذربایجان کتیبه‌هایی را که به زبان فارسی بود، از بین برد؛ این در حالی است که کشورهای دیگر با این کارها نمی‌توانند مفاخر ایرانی را از بین ببرند.

وزیر ارشاد ادامه داد: انجمن آثار و مفاخر این وزارتخانه وظیفه دارد تا در قالب همایش‌ها و سمینارهای بین‌المللی، مفاخر ایران را به دنیا معرفی کند.

جنتی اظهار داشت: بودجه گسترش زبان فارسی در گذشته به شورای گسترش زبان فارسی اختصاص می‌یافت و این شورا جزئی از وزارتخانه محسوب می‌شد، در حالی که الان این کار به عهده بنیاد سعدی واگذار شده و این بنیاد خارج از حوزه وزارت ارشاد عمل می‌کند؛ با این حال کارهای اجرایی مربوط به گسترش زبان فارسی از طریق رایزن‌های فرهنگی ایران در سایر کشورها انجام می‌شود و وزارت ارشاد بخشی از بودجه خود را به این حوزه اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب بین‌المللی گفت: نمایشگاه کتاب فرانکفورت یکی از نمایشگاه‌های برجسته‌ای است که سالیان دراز است ایران در آن شرکت می‌کند، اما در نمایشگاه‌های کتاب دیگر مشارکتی کار می‌کنیم و در قالب هفته‌های فرهنگی؛ غرفه‌های کتاب، کنسرت‌های موسیقی، هنرهای تجسمی و صنایع دستی برگزار می‌نماییم.

وزیر ارشاد در خصوص نمایش عاشقانه عامدانه که قصاص را رد می‌کند، گفت:‌ حدود یک سال طول می کشد تا یک نمایش به روی صحنه بیاید است، مطمئناً این نمایش در گذشته به تصویب رسیده است و من در مورد جزئیاتش نمی‌توانم اظهارنظر کنم، اما از این پس با دقت و حساسیت بیشتری کار را دنبال می‌کنم.

جنتی با اشاره به شناسایی استعدادهای جوانان در حوزه هنرهای تجسمی و فرستادن آنها به خارج از کشور گفت: اگر این خارج رفتن بحث آثار باشد که بسیار خوب است و ما همواره به دنبال این بوده‌ایم که کارهای ارزنده‌ای را در معرض جهانیان قرار دهیم؛ این مسئله باعث می‌شود که وضعیت اقتصادی هنرمندان‌مان نیز بهبود یابد.

وی در ادامه افزود: ‌اما اگر آنها به دنبال بردن استعدادهای جوانان ما باشند، این مسئله باز هم به خودم برمی‌گردد که باید حفظ کرامت و ارزش بخشیدن به هنرمندان را جوری ادامه دهیم که آنها به سمت آن مسئله کشیده نشوند.

وزیر ارشاد همچنین در خصوص انتخاب رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت: در آینده‌ای نزدیک شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات تشکیل می‌شود و بعد از این که به تصویب رسید و مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفت، رئیس آن منصوب می‌شود.

جنتی همچنین در مورد حضور در جلسات هفته کتاب گفت:‌ به دلیل مشغله کاری فرصت نکردم در این جلسات شرکت کنم، اما معاونت فرهنگی جدیدی که منصوب شده است این کار را به عهده دارد؛ امیدواریم که در هفته کتاب کتاب‌هایی عرضه شود که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. مسعود
    22 اکتبر 2013

    خدا می گوید “ولا تخضعن بالقول” همین کافیست که بدانیم خوانندگی زن حرام است چون خوانندگی – ولو غنا هم نباشد- لزوما نیازمند کرشمه و بلند و نازک کردن صدا است.

  2. yahossain
    30 آگوست 2014

    ببخشین میشه بگین مفسده از نظر شما چیه آقای وزیر؟؟؟ به خدا خجالت هم خوب چیزیه…چه مفسده ای بالاتر از این که زنی با آرایش آن چنانی ترانه بخواند؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: