چهارشنبه 23 اکتبر 13 | 11:23

دوستان سوریه! در لندن چه گفتند؟

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست موسوم به دوستان سوریه در لندن بر ضرورت حل و فصل بحران سوریه از طریق راهکار سیاسی تاکید کرد.


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بعد از حضور در نشست به اصطلاح دوستان سوریه که با مشارکت 11 کشور به میزبانی لندن برگزار شد، عنوان داشت، تنها از طریق راهکارهای دیپلماتیک می‌توان درگیری‌های موجود در سوریه را حل و فصل کرد.

وی در ادامه افزود: این جنگ در میدان درگیری پایان نخواهد یافت و معتقدم که اکثریت افراد تاکید دارند که بحران سوریه باید از طریق گفت‌وگو و مذاکره حل و فصل شود.

کری همچنین عنوان داشت: ماموریت کنونی ما برای امحای زرادخانه‌های سلاح شیمیایی سوریه یک راهکار فراگیر برای بحران سوریه به شمار نمی‌آید.

وی در ادامه افزود: از بین بردن این سلاح‌های شیمیایی بحران سوریه را پایان نمی‌بخشد و نمی‌تواند باعث تمام شدن فاجعه انسانی در سوریه شود.

کری همچنین مدعی شد: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه همچنان به استقرار موشک‌های دوربرد و سلاح‌های کلاسیک می‌پردازد و از نیروهای هوایی خود برای ایجاد ترس و وحشت بین مردم استفاده می‌کند.

از سوی دیگر، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پایان نشست لندن عنوان داشت که شرکت‌کنندگان در این نشست توافق کردند که بشار اسد نباید هیچ نقشی در آینده سوریه ایفا کند.

وی در ادامه افزود: مخالفان میانه‌رو، نمایندگان اصلی ملت سوریه در نشست ژنو 2 هستند و ما باید بر روی مساله تشکیل دولت انتقالی با اختیارات کامل برای اداره کشور تمرکز کنیم.

هیگ همچنین عنوان داشت که تمام طرف‌ها در مذاکرات ژنو باید تلاش خود را به کار گیرند تا این مذاکرات نتیجه‌بخش باشد.

این در حالی است که ائتلاف مخالفان سوریه پیشتر اعلام کرده بودند که در نشست ژنو 2 شرکت نخواهند کرد مگر آنکه تضمین‌های برای برکناری اسد از قدرت ارائه شود.

در همین حین، اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه مذاکرات خود را در عمان برای بررسی روند برگزاری کنفرانس ژنو 2 آغاز کرده است.

پیشتر نیز الابراهیمی با وزیر امور خارجه کویت دیدار کرده بود و قرار است امروز (چهارشنبه) به اردن سفر کند.

وزیر امور خارجه عمان در دیدار با الابراهیمی از حمایت کشورش از راهکار سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه خبر داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: