چهارشنبه 23 اکتبر 13 | 14:03

15روز تا پایان وعده شفافیت اطلاعات رییس جمهور!

ایشان در این سخنان که از شبکه خبر سیما پخش شده است با تاکید بر اهمیت شفافیت اطلاعات در اقتصاد، وعده پیگیری و اجرایی کردن قوانین مربوط به شفافیت اطلاعات ظرف 90 روز را ابراز می دارد و بیان می کند که این کار می تواند تحولی در حوزه شفافیت و گردش اطلاعات ایجاد کند.


به گزارش تریبون مستضعفین، برنامه ثریا هفته گذشته در بخش هفته نامه خبری خود با نام «دیدبان»، در یکی از خبرها به شفافیت اطلاعات در حوزه واردات و گمرک پرداخت. در خبر شماره اخیر دیدبان با اشاره به سخنان هفته گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت که از حذف طرح های ایران­کد و شبنم سخن گفته بود

کلیپی از وعده های آقای روحانی پیش از انتخابات پخش نمود که ایشان در این سخنان که از شبکه خبر سیما پخش شده است با تاکید بر اهمیت شفافیت اطلاعات در اقتصاد، وعده پیگیری و اجرایی کردن قوانین مربوط به شفافیت اطلاعات ظرف 90 روز را ابراز می دارد و بیان می کند که این کار می تواند تحولی در حوزه شفافیت و گردش اطلاعات ایجاد کند.

سپس مجری کارشناس برنامه ثریا بر اساس سخنان انتخاباتی آقای رئیس جمهور، گفت: هم اکنون حدود هفتاد روز از استقرار دولت جدید می گذرد و 20 روز از این فرصت 90 روزه باقی است اما حذف این طرح با توجه به تاکیدات رئیس جمهور قابل تامل است و انتظار می رود مسوولان دولت در اصلاح این تصمیم اقدام کنند. وی ادامه داد البته ممکن است به نحوه اجرای طرح ایران­کد و شبنم انتقاداتی وارد باشد اما کلیت آنها قابل دفاع است و دولت با یک آسیب شناسی دقیق و اصلاح معایب طرح موجود می تواند این دو طرح را برای ایجاد شفافیت و مبارزه با قاچاق به کار گیرد. همانطور که بسیاری از کشورها از اینگونه طرح ها در شفاف­سازی واردات و جریان کالا به خوبی بهره می برند و نباید فشار وارد کنندگان و برخی بهانه های دیگر منجر به حذف طرح­های شفافیت اطلاعات گردد. نکته قابل تامل دیگر اینکه وزیر صنعت و معدن تاکید کرده اند جایگزنی در ازای حذف این دو طرح وجود نخواهد داشت و نیازی به طرح جایگزین نیست!

در ادامه مهندس شکوهی کارشناس ارشد تحلیل سیستم‌ها درباره توقف طرح شبنم و افزایش قاچاق گفت: اصلی­ترین موجودیت ما کالاست و دستگاه‌های مختلف با توجه به نیازهای خود کدینگ­هایی تولید کرده­اند ولی برای متصل کردن دستگاه‌ها بهم که منجر به شفافیت و تسهیل فرآیندها خواهد شد نیاز به کدینگ‌هایی داریم که در برنامه چهارم و پنجم توسعه نیز به آن تاکید شده بود و ایران­کد و طرح شبنم برای آن ارائه شد و اکنون برای حدود ۲ میلیون کالا ایران کد داریم. با نبود کد ملی رصد کالا امکان پذیر نیست و اثرات جانبی دارد و ما نمی‌توانیم اصالت و نحوه تولید آن را تشخیص دهیم. وی در ادامه توضیح داد: هرچند این طرح مشکلی داشت اما در کلیت آن شکی نیست و با توجه به تجربه کشورهای مختلف، به کالا بنابر اهمیت کد تعلق می‌گیرد. ولی اینکه از ابتدا کد کالا را حذف کنیم و بگوییم ربطی به شفافیت ندارد اشتباه است چون موجودیت ها بر اساس کالا شکل می‌گیرد.

این قسمت برنامه را به همراه کلیپ گفتگوی انتخاباتی دکتر روحانی در زیر می بینید.

[jwplayer mediaid=”237200″]

دانلود

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: