دوشنبه 04 اکتبر 10 | 13:13

همچون زمان امام صادق(ع) باید جهاد فرهنگی مقدم باشد

امروز هم مثل آن زمان است، باید از نظر فرهنگی کوشش کنیم. الان جهاد فرهنگی بر همه جهادها مقدم است به شرطی که خودمان مجهز به علم و دانش باشیم تا بتوانیم آن کار را انجام دهیم.


آیت الله جعفر سبحانی در پایان درس خارج اصول خود در مورد شهادت امام جعفر صادق(ع) گفت: در زمان امام صادق علیه السلام عباسی‌ها به زور شمشیر اموی‌ها را از بین بردند اما مملکت از لحاظ فرهنگی همچنان اموی بود.

این مرجع تقلید ادامه داد: در مدتی که اموی‌ها حکوت کردند احکام خدا را عوض کردند، روایات متعددی جعل کردند، البته باید متذکر شد که عباسی‌ها منافقانه رفتار کردند یعنی با شعار اسلامی و با ظاهر دینی به جنگ اموی رفتند.

آیت‌الله سبحانی یادآور شد: امام صادق (ع) فهمید که در این زمان باید زیربنا را از لحاظ فرهنگی اصلاح کرد و چون زمان را هم مساعد دانستند لذا کار فرهنگی کرد و دانشگاه بزرگ خود را افتتاح کرد و در حدود 4000 نفر را تربیت کرد. البته اسماء همه آنها مشخص نیست اما حدود سه هزار نفر اسمشان مشخص است.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه از سال 114 تا 148 منبر و کرسی تدریس و تربیت دست امام بود، اضافه کرد:حتی گاهی اوقات برخی از خلفای وقت پای منبر امام می‌آمدند، حضرت تنها فقه و اصول نمی‌گفت، در کنارش اصول معارف و اعتقادات را گفت. شما اگر توحید صدوق را مطالعه کنید مقدار زیادی از روایات مربوط به کلام است به آنها هم اکتفا نکرد علوم کنونی را هم در حد آن زمان تدریس کرد مانند فیزیک، شیمی، طب و … مثالش توحید مفضل و کتاب‌های جابر بن حیان و …. است که بهترین دلیل است بر اینکه حضرت اینها را هم ارائه فرمود.

آیت‌الله سبحانی تاکید کرد: امروز هم مثل آن زمان است، باید از نظر فرهنگی کوشش کنیم. الان جهاد فرهنگی بر همه جهادها مقدم است به شرطی که خودمان مجهز به علم و دانش باشیم تا بتوانیم آن کار را انجام دهیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.