شنبه 26 اکتبر 13 | 14:09

مصباحی‌مقدم: 100 میلیارد دلار ذخیره خارجی داریم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر خزانه دولت را علاوه بر نقدینگی، ذخایر ارزی در نظر بگیریم که در اختیار دولت است، باید گفت خیر، خزانه دولت نه تنها خالی نیست بلکه بسیار هم سرشار است.


IMG18251616حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر خالی بودن خزانه کشور گفت: از دو وجه می توان این اظهارات را بررسی کرد، آیا خزانه کشور نقدینگی است که به صورت ریالی در اختیار دولت قرار می گیرد؟ یا علاوه بر نقدینگی ذخایر ارزی است که دولت در اختیار دارد؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر خزانه دولت را علاوه بر نقدینگی، ذخایر ارزی در نظر بگیریم که در اختیار دولت است، باید گفت خیر، خزانه دولت نه تنها خالی نیست بلکه بسیار هم سرشار است.

وی تاکید کرد: کشور بیش از 100 میلیارد دلار ذخایر خارجی و طلای نگهداری شده دارد و این علاوه بر منابع صندوق توسعه ملی است که بالای 30 میلیارد دلار است.

مصباحی‌مقدم با تاکید بر اینکه در حال حاضر این منابع به صورت نقدی در اختیار دولت نیست، گفت: نقدینگی که در اختیار دولت قرار می گیرد صرفا از راه درآمدهای نفتی است که تبدیل به ریال می شود و البته امسال این منابع نسبت به هزینه ها کاهش یافته است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه کاهش درآمدهای دولت در سال جاری بودجه ای اضافه کرد: علاوه بر این برای درآمدهایی که از راه مالیات وصول می شود امسال تحقق صددرصدی پیش بینی نشده است و بخشی از منابعی که می توانست از واگذاری های دولتی به بخش غیردولتی تحقق پیدا کند عملا در شش ماهه اول سال بسیار پایین بود، بدین معنا اظهارات رئیس جمهور مبنی بر خالی بودن خزانه کشور درست است.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: در حال حاضر هم بخشی از پروژه های عمرانی که تامین مالی خارجی دارند و از سوی شرکت های خارجی برای اجرا قرارداد دارند سهم ایران از پرداخت هزینه های اجرایی آن 7.5 درصد و 90 درصد هزینه های اجرایی آن را باید شرکت های خارجی پرداخت کنند. به عبارت دیگر با فعال شدن شرکت های خارجی و جذب منابع آنها می توانیم پروژه های عمرانی را فعال کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که به نظر شما دیپلماسی دولت از مهمترین راهکارهای حل مشکلات اقتصادی است، گفت: قبول کنیم که ما نباید مبنای حل مشکلات اقتصادی کشور را با نگاه به خارج دنبال کنیم، نباید ناامید بود، اما دل نباید بست.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: توانایی های داخلی ما بهتر می تواند مشکلات اقتصادی ما را حل کند تا اینکه نیم نگاهی به خارج داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مطمئنا ما وضعیت بهتر را مطلوب تر می دانیم اما به معنای این نیست که از موضع و ناتوانی در مذاکرات با غرب حاضر شویم باید در موضع قدرت باشیم.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: