یکشنبه 27 اکتبر 13 | 09:31

هنگام برخورد با افراد گازگرفته چه باید کرد؟

مشکل اصلی این است که زمانی که افراد در خواب به سر می‌برند این گاز فضای محل را پر کرده و در همین وضع باعث مرگ آنان می‌شود بدون آن که علامتی را تجربه کنند.


قلبش کندتر می‌زد، نفسش سنگین شده بود، از همه بدتر این بود که نه می‌توانست کسی را صدا بزند و نه اینکه از جایش بلند شود، نمی فهیمد خواب است یا بیدار؟ به سختی نفس می‌کشید، همه چیز داشت خیلی سریع اتفاق می افتاد، مرگ خاموش نزدیک و نزدیک تر می شد …گاز گرفتگی

دوباره به فصل سرما نزدیک می‌شویم، خطر گازگرفتگی و مرگ ناشی از گاز مونوکسیدکربن بیشتر می‏‌شود و عدم توجه به ساده‌ترین نکات ایمنی می‌تواند تلخ‌ترین وقایع را برای خانواده‌ها در پی داشته باشد.

دکتر “امین صابری” رئیس اورژانس استان کرمان به ایسنا می‌گوید: متاسفانه هر ساله با شروع فصل سرما، شاهد افزایش مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن هستیم.

وی با بیان اینکه مسمومیت مونوکسید کربن ناشی از وسایل گرمازا قابل پیشگیری است، ادامه می دهد: همان‌طور که می‌دانید مونوکسید کربن یک قاتل خاموش است، این گاز بی‌ بو، بی‌ رنگ و سمی هر ساله موجب مرگ بسیاری از افراد می‌شود.

دکتر صابری علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را سردرد، سرگیجه، ضعف، تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و آشفتگی ذهنی، احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما بر می‌شمرد و ادامه می دهد: در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی، ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

وی می گوید: از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک چشم ها اشاره کرد و باید توجه داشت حتی اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود.

صابری با بیان اینکه مسمومیت با این گاز یکی از مشکلات همیشگی جامعه است، می‌افزاید: مشکل اصلی این است که زمانی که افراد در خواب به سر می‌برند این گاز فضای محل را پر کرده و در همین وضع باعث مرگ آنان می‌شود بدون آن که علامتی را تجربه کنند.

رئیس اورژانس استان کرمان ادامه می‌دهد: از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون 250 برابر بیش از اکسیژن می‌باشد، لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌نماید که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

صابری ادامه می‌دهد: البته باید توجه داشته باشیم که انتشار گاز مونواکسیدکربن منحصر به بخاری نیست و می‌تواند از گاز خوراک پزی، پکیج و آبگرمکن دیواری یا موتورخانه ساختمان صورت پذیرد و باعث مسمومیت و حتی مرگ شود.

هنگام برخورد با افراد گازگرفته چه باید کرد؟

صابری در این خصوص می‌گوید: در صورت مواجهه با مصدومان، سریعاً آنها را از محیط خارج کنید، پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده، فوراً با اورژانس تماس بگیرید، علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه‌های هوایی مصدوم اطمینان حاصل نمایید.

“محمد مومنی” رئیس آتش نشانی کرمان نیز در این باره به ایسنا می‌گوید: با نزدیک شدن به روزهای سرد سال نگرانی ما از قربانی شدن افراد در اثر سهل انگاری در نصب بخاری‌ها و لوازم گاز سوز روز به روز بیشتر می شود.

وی می‌گوید: در کرمان، استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های قدیمی و فرسوده یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش نامناسب بیشترین علل گازگرفتگی را تشکیل می دهند.

رئیس سازمان آتش نشانی کرمان می افزاید: گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است، ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های دربسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

چگونه از گازگرفتگی پیشگیری کنیم؟

مومنی در پاسخ به این سوال می گوید: هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز، ذغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه می تواند سبب تولید گاز مونوکسید کربن شود و از این رو از بخاری‌های کهنه و فرسوده، بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد نباید استفاده شود.

وی با بیان اینکه توجه داشته باشید،‌ استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی کند، می‌گوید: قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی، از باز بودن مسیر دودکش ساختمان و ترَک و نشتی نداشتن آن اطمینان حاصل نموده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل نمایید.

مومنی می گوید: اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می‌کنید، درزبندی و بستن منافذ درها و پنجره‌ها و دریچه کولرها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلاملانع است، اما در صورتی که از بخاری‌های گازسوز به منظور گرم کردن محیط استفاده می کنید، حتماً مختصری تهویه(ورود و خروج هوا) از طریق باز گذاشتن منافذ در یا پنجره در اتاق ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

رئیس سازمان آتش نشانی کرمان می‌گوید: وقتی گاز به طور کامل بسوزد، رنگ شعله آبی می شود. برای سوختن کامل گاز، نیاز به اکسیژن کافی است. هر متر مکعب گاز، هنگام سوختن به حدود 10 متر مکعب هوا نیاز دارد و هرچه رنگ شعله آبی تر باشد، نشان دهنده رسیدن هوای کافی به سوخت است. در وسایل گازسوز، رنگ شعله زرد به معنای احتراق ناقص گاز است. ناخالصی در گاز مصرفی و خروج ناقص محصولات احتراقی و مکش نامناسب دودکش نیز عوامل زردسوزی شعله به شمار می روند.

مومنی ادامه می دهد: اگر اعضای خانواده برای مدت طولانی مثلاً مسافرت، خانه را ترک می‌کنند، باید شیر اصلی گاز را ببندند و در صورت کوتاه بودن زمان، وسایل حرارتی نظیر بخاری باید روی شمعک گذاشته شود تا از یک طرف در مصرف گاز صرفه جویی شده و از طرف دیگر در صورت روشن بودن بخاری و باز و بسته نشدن درهای اتاق برای مدت طولانی، کمبود اکسیژن و تجمع گازهای خطرساز ایجاد نشود.

وی ادامه می‌دهد: گرم بودن لوله بخاری به معنای خروج مناسب محصولات احتراق است ولی وقتی لوله بخاری سرد است، نشان دهنده این است که گازهای احتراق از دودکش خارج نمی‌شوند و داخل وسیله گازسوز باقی مانده‌اند و بالطبع پس از آن وارد فضای اتاق می شوند. سرد بودن دودکش هشداری است که نشان می‌دهد دودکش ساختمان مسدود شده است.

مومنی در خصوص استفاده از شومینه نیز می‌گوید: استفاده از شومینه به دو علت توصیه نمی شود، اول به دلیل این که اشتعال گاز بدون هیچ واسطه و به صورت مستقیم بوده و خطر ورود گاز مونوکسید کربن به فضا را افزایش می‌دهد. دوم این که بازده حرارتی شومینه کمتر از بخاری است.

رئیس آتش نشانی کرمان می‌گوید: در حال حاضر در بیشتر خانه‌ها از پکیج و آبگرمکن استفاده می‌شود همه این وسایل شعله دارند و شهروندان باید بدانند که این شعله از اکسیژ‍ن محیط کم می‌کند. و این کمبود اکسیژن در صورت وجود یک نقص کوچک در سیستم تخلیه گاز آلوده، می‌تواند حوادثی جبران ناپذیر به وجود آورد.

مومنی می‌افزاید: خارج کردن فرد مسموم از محیط آلوده و بردن او به هوای آزاد از اقدامات اولیه درمان به شمار می‌رود، همچنین باز کردن یقه و کمربند مسمومان، باز نگه داشتن راه‌های هوایی و تماس با اورژانس 115 در مراحل بعدی درمانی باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس سازمان آتش نشانی و ایمنی کرمان می‌گوید: امیدواریم شهروندان با رعایت این نکات و سایر نکات ایمنی مرتبط با این موضوع دست به دست هم دهند تا آمار تلفات بر اثر گازگرفتگی کاهش پیدا کند و در کنار هم زمستان دلنشینی را تجربه کنیم.
پایان ناخوشایند داستان تلخ همیشگی فصل سرما و قربانی شدن افراد به وسیله گاز مونوکسید کربن را هر از گاهی از رسانه‌های مختلف می شنویم و غافل از آن هستیم که وسایلی مانند اجاق گازهای آشپزخانه، آبگرمکن و… نیز در جای خود و با رعایت نکردن استانداردها خطرناکتر از بخاری و شومینه عمل می کنند، یادمان نرود قاتل خاموش همواره در کمین است …

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: