سه‌شنبه 05 اکتبر 10 | 13:47

ماجراهای تامل‌برانگیز «بنیاد ازدواج» کروبی

از جمله اقدامات تامل برانگیز مهدی کروبی در دوران ریاستش در این نهاد، تشکیل «بنیاد ازدواج» بود. بنیاد آقای کروبی اعلام کرده بود اگر ازدواج همسران شهدا بدون اجازه این بنیاد باشد، فرزند را از مادر تحویل گرفته و آن را به والدین پدری تحویل خواهد داد


مهدی کروبی که به دلیل همسویی اش به بیگانگان و نقش آفرینی فتنه 88 از مدت ها پیش درگیر اعتراض های مردمی شده است، اخیرا نامه‌ ای را خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی امضا و ارسال کرده است و در آن مسئولان را به رعایت نکردن قانون، عدالت، خوشرویی و خوش زبانی متهم کرده است.

آقای کروبی البته اشاره ای به سوابق و عملکرد خود بویژه در دوران ریاستش بر بنیاد شهید که در موارد بسیاری با ادعاهای کنونی اش تناقض دارد، نکرده است.

بنیاد جنجالی ازدواج
از جمله اقدامات تامل برانگیز مهدی کروبی در دوران ریاستش در این نهاد، تشکیل «بنیاد ازدواج» بود. آقای کروبی بنیاد ازدواج را در سال 1365 تاسیس کرد و ضمن تعریف ماموریت های ویژه برای این بنیاد، ریاست آن را به شخصی به نام “ح.م” سپرد.

همسر شهید مرتضی پالیزوانی که از نزدیک شاهد این اقدام شیخ اصلاحات بوده است، عنوان می کند: این بنیاد به نظر خیلی‌ها بیشتر شبیه شرکت‌های دوستیابی بود. در این کمیته فرم‌هایی را در اختیار همسران شهید می‌گذاشتند و فرم‌هایی را هم در اختیار آقایانی که مایل به ازدواج با همسران شهید بودند که در آن سوالاتی از جمله ظاهر، اعتقادات و تعداد فرزندان وجود داشت. البته این توهینی بود به همسران شهید چرا که در بیشتر موارد آقایی که می‌خواست خواستگاری کند ابتدا به این فکر می‌کرد که این خانم خانه که دارد، مستمری هم دارد، بچه هم که دارد و اگر شما آماری از این ازدواج‌ها بگیرید متوجه می‌شوید که اکثر این ازدواج‌ها پس از مدت کوتاهی به طلاق ختم شده، حتی اگر شما سری به بنیاد بزنید و آنها صادقانه به شما آمار بدهند حتما متوجه آمار بالای طلاق در ازدواج همسران به روش دوستان آقای کروبی می‌شوید چون در این ازدواج‌ها اصول خاصی رعایت نمی‌شد و بنیاد اجازه دخالت داشت همانطور که در طلاق هم حتما باید نماینده بنیاد حاضر می‌بود.

بنابر این گزارش، بنیاد آقای کروبی اعلام کرده بود اگر ازدواج همسران شهدا بدون اجازه این بنیاد باشد، فرزند را از مادر تحویل گرفته و آن را به والدین پدری تحویل خواهد داد و اگر با اجازه بنیاد باشد باید حتما فرم‌های آماده شده را پر کنید.

همان زمان اعتراضات زیادی به این نوع برخوردها با خانواده های شهدا در شهرک های مختلف بنیاد شهید وجود داشت اما آنچنان که همسران شهدا نقل می کنند معترضان ترجیح می دادند سکوت کنند چرا که از برخوردهای آقای کروبی و نزدیکان او با منتقدان خاطرات خوبی نداشتند.

تعقیب همسران شهدا
از جمله حرکات غیر اخلاقی نزدیکان آقای کروبی که آن زمان هرگز پیگیری نشد، ایجاد مزاحمت برای همسران شهدا بود. در یک نمونه یکی از نزدیکان مهدی کروبی در شهرک یوسف آباد چندین بار همسران شهدا را تعقیب و برای آنان مزاحمت ایجاد کرده بود.

شاید به دلیل همین واقعیت هاست که ادعاهای کنونی کروبی درباره قانون، ارزش های اسلامی، خوشرویی و خوش زبانی با علامت سوال های زیادی مواجه شده است.

همسر شهید مرتضی پالیزوانی در این باره می گوید: خیلی دلم می‌خواهد به‌عنوان یک خانواده شهید که خود همسر شهید و نماینده خانواده‌ای هستم که سه شهید تقدیم کشور و انقلاب کرده به آقای کروبی بگویم که ای کاش آن زمان که مفاسد در دستگاه تحت نظارت شما کاملا واضح بود و خودتان در جریان آن قرار داشتید فریاد می‌زدی، نه اینکه در برابر اعتراض، سیلی به صورت خانواده شهید بزند یا آنها را به زندان بیندازد.

مهدی کروبی در زمان ریاست جنجالی اش بر بنیاد شهید دست به انجام کارهای تامل برانگیزی دیگری چون “زندانی کردن خانواده شهدا”، “تعقیب یک همسر شهید”، “زدن حکم ریاست برای همسر زیر دیپلم خود” و “اهدای حواله‌های پیکان و سکه به برخی افراد” هم زده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.