یکشنبه 27 اکتبر 13 | 13:00

آیا مدالیته جدید با آژانس روز دوشنبه امضا می‌شود؟

حامد علوی

حدس زده می شود در ملاقات روز دوشنبه هیئت های ایران و آژانس -که در آن رضا نجفی به نمایندگی از ایران مذاکره خواهد کرد- مدالیته میان ایران وآژانس برای حل و فصل PMD نهایی شود.


حامد علوی –  هم ایران و هم آژانس تایید کرده اند که سید عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ومذاکره کننده ارشد هسته ای ایران روز دوشنبه 6 آبان 1392 (28 اکتبر 2013) در وین با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ملاقات خواهد کرد.

این دیدار درست در همان روزی رخ می دهد که کارشناسان ایران و آژانس برای دوازدهمین بار از نوامبر 2011 دیدار می کنند تا ببینند آبا قادر به توافق بر سر متن یک مدالیته برای پاسخ به پرسش های باقی مانده درباره آنچه آژانس ابعاد احتمالی نظامی در گذشته برنامه هسته ای ایران می نامد خواهند بود یا نه.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایمیلی که برای خبرگزاری آسوشیتدپرس ارسال کرده، اعلام کرده است که عراقچی بعدازظهر روز دوشنبه به مدت یک ساعت با یوکیا آمانو،‌ مدیرکل آژانس دیدار خواهد کرد و دو ساعت بعد، مقامات آژانس با مقامات ایرانی دیدار خواهند کرد.

درست 10 روز بعد از آن، در روزهای 16 و17 آبان (7 و 8 نوامبر 2013) دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو برگزار خواهد شد.

به نظر می رسد این جدول زمانی خاص، دارای معنای راهبردی مهمی است.

در واقع حدس زده می شود در ملاقات روز دوشنبه هیئت های ایران و آژانس -که در آن رضا نجفی به نمایندگی از ایران مذاکره خواهد کرد- مدالیته میان ایران وآژانس برای حل و فصل PMD نهایی شود. احتمالا هدف اصلی دیدار عراقچی با آمانو قبل از نشست کارشناسان این است که نهایی شدن مدالیته در یک سطح سیاسی مورد توافق قرار بگیرد و آژانس بداند که این توافق بخشی از یک توافق بزرگتر است که میان ایران 1+5 در حال مذاکره است.

به این ترتیب عملا مذاکرات سیاسی با 1+5 و مذاکرات با آژانس که ظاهری فنی و حقوقی دارد به هم گره می خورد و شورای حکام آژانس که تصمیم گیرنده اصلی در این سازمان است در موقعیتی قرار می گیرد که بتواند تصمیم جدیدی درباره پرونده هسته ای ایران اتخاذ نماید.

هنوز اطلاعاتی در دست نیست که گروه 1+5 این موضوع را پذیرفته باشد.

در ادوار قبلی مذاکرات که ایران تاکید داشت مسئله مذاکره با آژانس باید بخشی از یک توافق سیاسی با 1+5 باشد این گروه از پذیرش این امر امتناع می کرد و تاکید داشت که این مسئله ای بین ایران و آژانس است و به آنها ارتباطی ندارد.

اگر ملاقات عراقچی با آمانو مبنای امضای مدالیته جدید قرار بگیرد به این معنا خواهد بود که 1+5 این دیدگاه را کنار گذاشته است.

عراقچی خود گفته است که دیدارش با آمانو «آغاز روند جدیدی از همکاری بین ایران و آژانس» خواهد بود.

اما سوال اصلی که اکنون وجود دارد این است که آیا اختلافات مهمی که میان ایران وآژانس وجود داشت و باعث شده بود امکان نهایی شدن مدالیته وجود نداشته باشد، حل شده است؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: