یکشنبه 27 اکتبر 13 | 14:29
پیوندی:

قیمت خوراک پتروشیمی ۱۰ سنت باید باشد

قیمت گاز منطقی نیست،به نظر من رقم 10 سنت برای هر مترمکعب گاز عدد مطلوبی است که پیشنهاد می‌کنم در بودجه سال 93 لحاظ شود.


pevandiپس از انتشار گزارشهایی در‌باره سود هنگفت و غیر‌متعارف پتروشیمی‌های گازی کشور و ارزان‌فروشی گاز به برخی سرمایه‌گذاران به بهانه ایجاد زنجیره ارزش افزوده طی سال‌های گذشته، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی (مهندس پیوندی) در مصاحبه با روزنامه جوان اعلام کرد: برای تنظیم و تعدیل قیمت خوراک‌های مایع و گاز مجتمع‌ها و طرح‌های پتروشیمی به نحوی که ایجاد رانت نباشد اما مشوقی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی باشد، طرح‌هایی در دست مطالعه داریم.

در بخشی از این مصاحبه، این مدیر ارشد پتروشیمی کشور در پاسخ به این پرسش که چرا باید قیمت گاز ارسالی به پتروشیمی‌ها ۵/۲ سنت باشد در حالی که قیمت خوراک گاز دو کشور عربستان و قطر حدود ۷ و ۱۱ سنت بوده و علاوه بر آن مالیات نیز اخذ می‌شود، گفت: بله قبول دارم قیمت گاز ما برای پتروشیمی‌ها منطقی نیست لذا به نظر من رقم ۱۰ سنت برای هر مترمکعب گاز عدد مطلوبی است که پیشنهاد می‌کنم در بودجه سال ۹۳ لحاظ شود، اگر چنین موضوعی محقق نشد می‌توان ۷۵ درصد درآمدهای سالانه هر واحد را برای توسعه صنایع پایین‌دست صرف کرد و تنها ۲۵ درصد سود خالص آن را به سهامداران پرداخت کرد نه صد در صد آن. بخش های دیگری از مصاحبه روزنامه جوان با مهندس پیوندی که امروز (۴ آبان) منتشر شده است در زیر آمده است:

– در این حوزه (خوراک مایع) هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به سرمایه‌گذاری نیست چراکه قیمت خوراک مایع با توجه به قیمت جهانی نفت خام تعیین می‌شود، با افزایش قیمت نفت، بهای خوراک‌های مایع نیز افزایش یافت و موجب عقبگرد سرمایه‌گذاران از این بخش شد. بحران پروپیلن که سال‌هاست یقه بازار پتروشیمی را گرفته است به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌ها با خوراک مایع است که تداوم آن می‌تواند به صنایع شیمیایی و صنایع استراتژیک کشور آسیب وارد کند. به دلیل گران بودن قیمت خوراک مایع و قوانین موجود در این بخش، بیشتر سرمایه‌گذاران در بالادست به سمت سرمایه‌گذاری در متانول، اوره و آمونیاک رفته‌اند. اگر بتوانیم با نگاه مثبت در حوزه خوراک مایع به جذب سرمایه‌گذار جامه عمل بپوشانیم به طور قطع مشکلات پایین‌دست و بازار پایان خواهد یافت. بحث ۳۰ درصد تخفیف به خوراک مایع پتروشیمی‌ها یک مشوق است و نه رانت چراکه به بخش خصوصی پیشنهاد می‌دهیم که از این ۳۰ درصد در توسعه صنایع پایین دست و تکمیلی در راستای تکمیل زنجیره ارزش افزوده استفاده کند. یعنی در صورتی که معادل این ۳۰ درصد سالانه در صنایع تکمیلی پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود به تناسب پیشرفت طرح جدید، این امانت به او پرداخت خواهد شد.

– نوع گاز این دو مقصد مصرفی (گاز ارسالی به پتروشیمی‌ها و گاز صادراتی به ترکیه) با یکدیگر متفاوت بوده و قیاس این دو نوع گاز با یکدیگر اشتباه است زیرا گاز ارسالی به ترکیه غنی بوده در حالی که گاز مصرفی در تولید متانول و اوره و آمونیاک فقط متان است و به لحاظ ارزش ذاتی به هیچ عنوان در یک سطح قرار ندارند لذا نباید قیمت گاز پتروشیمی‌ها را با گاز صادراتی تعیین کرد.

-ایران، عربستان و قطر سه کشور عمده تولید کننده متانول، اوره و آمونیاک هستند. در نرخ خوراک باید همسان‌سازی منطقی با کشورهای همسایه صورت گیرد تا هم سود سرمایه‌گذار تأمین شود و هم کشورمان در بازار رقابتی منطقه جایگاه خود را از دست ندهد. همچنین می‌توان در جلساتی با دو کشور همسایه قیمت خوراک و محصولات را توافقی تعیین کرد تا بازار رقابتی دچارمشکل نشود. تولیدکنندگان این سه محصول بالادستی با دریافت خوراک ارزان باید بخشی از سود خود را صرف توسعه صنایع پایین‌دست کرده و بخشی از سود آنها باید برای تحقق این مهم بلوکه شده و به سهامداران پرداخت نشود تا از ثروت، تولید ثروت شود.

-هر تصمیمی جایگاه قانونی خود را دارد. تنظیم قیمت خوراک به نحوی که مشوق سرمایه‌گذاری باشد پیشنهادی است که از پتروشیمی به وزارت نفت و دولت و مجلس ارائه می‌شود اما تنظیم این مشوق سرمایه‌گذاری با مالیات، راهبردی است که در دولت یعنی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و تعامل وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد صورت می‌گیرد. گاهی معافیت‌های مالیاتی مشوقی برای سرمایه‌گذاری است ما در حال تنظیم بسته‌ای برای منطقی کردن قیمت خوراک متانول و اوره با توجه به واقعیت مولکول متان و همچنین ایجاد مشوق برای سرمایه‌گذاری در صنایع با خوراک مایع همراه با حضور حداقلی دولت در سرمایه‌گذاری‌ها هستیم. شخصاً از اینکه حجم زیادی میعانات گازی صادر می‌کنیم اما صنایع کشور از کمبود پروپیلن و مشتقات شیمیایی متنوع آن رنج می‌برند متاسفم درحالی که حدود هشت طرح بزرگ متانول آماده گشایش اعتبار است.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: