یکشنبه 27 اکتبر 13 | 15:02

لزوم همبستگی با 52 سال مقاومت کوبا

هم زمان با رأی گیری مجمع عمومی سازمان ملل، مردم این سرزمین انقلابی که تحمل فشارهای طاقت فرسای اقتصادی را به ذلت پذیری ترجیح داده‌اند بیش از همیشه به همبستگی بین المللی نیاز دارند.


خانه امریکای لاتینبه گزارش تریبون مستضعفین چهارشنبه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ (۷ آبان ۱۳۹۲) قطعنامه پیشنهادی کوبا برای محکومیت محاصره اقتصادی این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل به رأی گذاشته خواهد شد. انتظار می‌رود که این بار نیز هم چون گذشته مجمع عمومی این قطعنامه را تصویب کند. سال گذشته ۱۸۸ کشور به قطعنامه مشابهی که کوبا در این خصوص ارائه کرده بود رأی مثبت دادند و تنها ایالات متحده، اسرائیل و جزیره کوچک پالائو واقع در اقیانوس آرام با ۲۱۰۰۰ نفر جمعیت با آن مخالفت کردند. اکنون ۵۲ سال است که محاصره اقتصادی کوبا که طولانی‌ترین محاصره اقتصادی در تاریخ علیه یک کشور محسوب می‌شود توسط حکومت سلطه گر ایالات متحده ادامه یافته است.

بعد از پیروزی انقلاب در ژانویه ۱۹۵۹ حکومت ایالات متحده به اشکال مختلف بدنبال انتقام گیری از ملت کوبا بوده است. حمایت از تجاوز نظامی نیروهای مزدور، تخریب تولیدات صنعتی و کشاورزی، اعزام نیروهای تروریست برای قتل شهروندان بی‌گناه و رهبران این کشور و بالاخره محاصره جنایتبار اقتصادی از جمله اقداماتی بوده که توسط حاکمین کاخ سفید واشینگتن در این راستا صورت گرفته است. این تهاجمات باعث قتل قریب ۳۵۰۰ نفر، معلولیت ۲۱۰۰ نفر و بیش از ۵۴ میلیارد دلار خسارت به کوبا شده است. با این حال، مقاومت قهرمانانه ملت کوبا در مقابل این تهاجمات علاوه بر حفظ حاکمیت ملی و استقلال این کشور، الهام بخش ملل مظلوم نیز، بالاخص در منطقه آمریکای لاتین، بوده است.

امروزه، ملت کوبا اگر چه بهای سنگینی را برای حراست از حق تعیین سرنوشت خود پرداخت کرده، لکن، با عزت و افتخار به کارنامه تحسین برانگیز خود می‌نگرد.

هم زمان با رأی گیری مجمع عمومی سازمان ملل، مردم این سرزمین انقلابی که تحمل فشارهای طاقت فرسای اقتصادی را به ذلت پذیری ترجیح داده‌اند بیش از همیشه به همبستگی بین المللی نیاز دارند. هم از اینرو «خانه آمریکای لاتین» ضمن اعلام مجدد همبستگی عمیق خود با ملت کوبا از همه آزادیخواهان و نیروهای عدالت طلب می‌خواهد که خواستار لغو فوری محاصره اقتصادی کوبا شوند.

۲۷ اکتبر ۲۰۱۳ (۵ آبان ۱۳۹۲)

خانه آمریکای لاتین

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: