دوشنبه 28 اکتبر 13 | 10:49
دکتر روحانی در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز:

ناچاریم بیش از ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم

رئیس‌جمهور گفت: اگر پینه‌های دست افتخار است که هست، من هم در سن 11 سالگی دستهایم به خاطر کشاورزی پینه بسته بود.


روحانیحجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز و در جمع فعالان این حوزه گفت: ديدار با مردان و زناني که در صحنه امنيت غذايي کشور و اقتدار اين مرز و بوم تلاش مي‌کنند براي رئيس‌جمهور يک افتخار است.

من یک روستا زاده هستم

وی در ادامه با بيان اينکه خيلي با فضاي کشاورزي بيگانه نيستم، افزود: من يک روستازاده هستم و در کنار دوران تحصيلاتم در نوجواني در دبستان، گاهي کار کشاورزي هم داشتم و اگر دست پينه بسته افتخار است که هست، من هم در سن 10-11 سالگي در فصل تابستان به خاطر کار کشاورزي دستهايم پينه بسته بود.

رئيس‌جمهور ادامه داد: کشاورزي دنياي خود را دارد، شايد سود کشاورزي در مقايسه با بخش‌هاي ديگر کمتر باشد اما افتخار آن بسيار بيشتر است چرا که سروکار با طبيعت و در کنار طبيعت زيستن کاري اساسا خدايي است.

دکتر روحاني اضافه کرد: قدرت لايزالي بذر را مي‌روياند و اين رويش‌ها از ناحيه اوست، بذر را کشاورز مي افشاند اما رويش بذر به دست و با اراده حق است.

رئيس جمهور بیان داشت: زارع يکي از نام‌هاي حق و واقعي خداوند است و کشاورزان که وسيله زراعت را فراهم مي‌کنند مايه مباهات و افتخار براي همه دست اندرکاران اين بخش مهم به عنوان بخش توسعه و امنيت ملي کشور است.

کشاورزی با مشکلات دست به گریبان است

دکتر روحاني بيان داشت: امنيت غذايي به عنوان يکي از بخش‌هاي بسيار مهم مطرح است و کم و بيش مي‌دانم که کشاورزي کشورمان با معضلات زيادي دست به گريبان است.

وي اضافه کرد: آب و خاک به عنوان دو عنصر و بزرگترين سرمايه براي کشاورزي يک کشور و يک ملت است.

رئیس‌جمهور افزود: خاک همان فراش و سرزمینی است که بر روی آن زندگی می‌کنیم و همه رویش‌ها و تولدها در این پهنه اتفاق می‌افتد. حراست از خاک در نظر بعضی‌ها ناچیزترین مورد تلقی می‌شود، اما برای بدست آوردن این خاک باید میلیونها سال طول بکشد تا خاک آماده در اختیار ما قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه با خاک بد برخورد شده است، اظهار داشت: آنگاه که به فکر مسکن و شهرسازي، ساخت و ساز، جاده ، پل و هر گونه تغيير و تحول روي زمين بوديم، کمتر فکر کرديم جاي مناسب آن کار را پيدا کنيم و زمين آماده کشاورزي را به محل ساخت سکونت تبديل نسازيم ، کمتر فکر کرديم جايگاه شهر را به درستي انتخاب کنيم و باغ ها درخت ها ناجوانمردانه تخريب شدند و این تاسفی است که جبران آن طول می کشد.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه ما از لحاظ آب در مضیقه هستیم، گفت: کشور ما از لحاظ بارندگی جزء سرزمین‌های پرآب نیست و کشوری است که بارندگی آن متوسط 230 – 240 میلیمتر است که می‌تواند جزء کشورهای خشک محسوب شود، پس باید قدر قطره قطره آب این سرزمین را بدانیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه برای قدردانی و نگهداری آب نیاز به سرمایه داریم، تاکید کرد: امان از سرمایه که حرف هیچکس را گوش نمی‌دهد و تنها یک واژه را می شناسد و آن سود است، سودی مطمئن و پایدار و در این راستا توصیه هیچکس را گوش نمی‌دهد.

مداخله دولت لازم است

رئیس‌جمهور اظهار داشت: سرمایه آهویی فراری است که به دنبال جایگاه سود می‌گردد که در این موقع مداخله دولت در اینجا لازم است.

وی افزود: گاهی در بعضی امور لازم نیست که بخش خصوصی حاضر باشد و همه سرمایه خود را سرمایه‌گذاری کند اینجا همه تشکل‌ها و خیرین باید دست به دست هم بدهند تا مشکلات حوزه کشاورزی حل شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه خیرین فقط خیرین مسجدساز و مدرسه‌ساز نیستند، تصریح کرد: خیرین با سود کم و اعتقاد این سود به صحنه می‌آیند.

وی افزود: همه باید دست به دست هم دهیم تا بخش کشاورزی را که غذای مردم را تامین می‌کند و موجب استمرار حیات جامعه است را ارتقا دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما هر روز از دستاورد کشاورزان قدردانی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: هرگاه که در کنار سفره غذا قرار می‌گیریم و می‌گوییم الحمدالله، در واقع حمد خدا را به جا می‌آوریم و از کسانی که غذای مردم را تهیه می‌کنند تشکر می‌کنیم.

ناچاریم بیش از ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم

وی با بیان اینکه از همان روزهای اولیه آمارهای نگران کننده‌ای در حوزه کشاورزی وجود داشت، تصریح کرد: اولین آماری که در این حوزه نگران‌کننده بود، به بحث گندم اختصاص داشت به طوری که بعضی آمارها این موضوع را مطرح می‌کردند که 13 میلیون تن گندم تولید شده، 7 میلیون تن گندم وارد و 12 میلیون تن گندم نیاز ما است، لذا دیدید که ناچاریم بیش از 7 میلیون تن گندم را در شرایطی که نفت، کشتیرانی و بیمه کشتیرانی ما تحریم است و نقل و انتقال بانکی با مشکل روبرو است، وارد کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: متاسفانه نه تنها در بخش گندم بلکه در بسیاری از نهادها باید واردات انجام داد مانند بخش شیلات و زراعت که با مشکلات بسیاری روبرو بود.

وی با بیان اینکه برای احیاء و رونق بخش کشاورزی از اول پاییز باید به فکر کود باشیم، تصریح کرد: متاسفانه برای کود قدمی برداشته نشده و زمان در شرایط فعلی بسیار کوتاه و تنگ است، از این رو دولت متوجه شد اگر کشاورزی بخواهد برای کشاورزی‌اش برنامه‌ریزی کند، باید از فصل پاییز از قیمت‌های تضمین شده محصولات با خبر شود، لذا دولت در همین زمینه‌ها از ابتدا اقدامات جدی را آغاز کرد.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: متاسفانه وقتی برای تهیه کود داخلی پیش قدم شدیم، متوجه این موضوع شدیم که کسانی که باید کود را تحویل دهند، 1300 میلیارد تومان بدهی دارند.

فردا؛ جلسه شورای عالی آب به ریاست رئیس‌جمهور

دکتر روحانی با بیان اینکه فردا(سه‌شنبه) اولین جلسه شورای عالی آب که مدتها تعطیل بود به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل خواهد شد، اظهار داشت: ما این شورا را تشکیل می‌دهیم تا مشکلات کشور حل شود، از این رو هفته آینده نیز اولین شورای عالی محیط زیست را با حضور رئیس‌جمهور تشکیل خواهیم داد.

وی با بیان اینکه مشکلات موجود ما را مایوس نمی‌کند، تصریح کرد: باید همه دست به دست هم دهیم تا کشور را در مسیر رونق و شکوفایی قرار دهیم.

رئیس‌جمهور در پایان تصریح کرد: برای همه شما کشاورزان عزیز که با اقتدار در روزهای سخت در انجام رسالت خود پایداری کرده‌اید، آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم آسمان هم به ما کمک کند و خداوند رحمت خود را به ما نازل کرده و سالی پر رونق در حوزه کشاورزی داشته باشیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: