دوشنبه 28 اکتبر 13 | 13:10
عليرضا قزوه:

ادبيات كشورمان همانند اورانيوم، غنی شده است

مدير مركز آفرينش‌های ادبی حوزه هنری در نشست خبری سومين جشنواره سراسری شعر انقلاب اظهار كرد: ادبيات در كشور ما بيشتر از رشته‌های ديگر غنی‌سازی شده و به بالاترين درجه خود رسيده است.سه، چهار دهه ادبياتی كه ما تجربه كرده‌ايم دارای ويژگی‌های خاصی بوده كه در هيچ دوره‌ای آن را تجربه نكرده‌ايم. يكی از اين شاخصه‌ها كه در ايران و در خارج از كشور مورد توجه قرار گرفته، ادبيات دفاع مقدس و ادبيات آئينی ماست.


1308879_1th 2عليرضا قزوه، مدير مركز آفرينش‌های ادبی حوزه هنری در نشست خبری كه صبح دوشنبه، 6 آبان‌ماه در تالار انديشه حوزه هنری برگزار شد، ضمن گراميداشت مقام زنده‌ياد اميرحسين فردی، مدير قبلی مركز آفرينش‌های ادبی حوزه هنری، اظهار كرد: وی يكی از بزرگان انقلاب اسلامی در حوزه شعر و ادبيات بود كه بر تطبيق ادبيات با مفاهيم انقلاب تأكيد داشت.

وی با اشاره به اينكه اميرحسين فردی تأكيد داشت كه ادبيات ما از خط امام و رهبری دور نشود، گفت: ادبيات می‌تواند خط كلی ما را ترسيم كند و ما در اين سه دهه پيشرفت خوبی داشته‌ايم. ما هم‌اكنون توانسته‌ايم با استفاده از تجربه بزرگان قبل از خودمان و حتی قبل از انقلاب كه در خط بيداری بودند مثل نيما، جلال آل‌احمد و تفكرات امام(ره)، به سبكی از ادبيات كه بيداری و جمهوری اسلامی است برسيم.

قزوه بيان كرد: سه، چهار دهه ادبياتی كه ما تجربه كرده‌ايم دارای ويژگی‌های خاصی بوده كه در هيچ دوره‌ای آن را تجربه نكرده‌ايم. يكی از اين شاخصه‌ها كه در ايران و در خارج از كشور مورد توجه قرار گرفته، ادبيات دفاع مقدس و ادبيات آئينی ماست.

ادبيات دفاع مقدس و آيينی بايد در قالب سبك بيداری و جمهوری اسلامی مطرح شود

وی ادامه داد: اين ادبيات به قدری شاخص و نو است كه در هيچ دوره ديگری چنين ادبياتی را نداشته‌ايم. ما بايد به دنبال نامی برای اين نوع ادبيات باشيم؛ ادبياتی كه جا دارد دارای سبك باشد؛ سبك بيداری و جمهوری اسلامی.

اين شاعر متعهد انقلاب اسلامی گفت: تلاش همكاران در حوزه شعر و داستان انقلاب و جشنواره‌هايی از اين دست مثل سوختگان وصل، شعر دفاع مقدس، شاعران ايران و جهان، كنگره شعر مقاومت، كنگره‌های شعر آئينی و ديگر كنگره‌هايی كه در حال وقوع است، به اين سبك كمك می‌كند تا به خوبی شكل بگيرد.

وی افزود: در كنار اين رويكرد، دانشگاه‌ها و دانشجويان دكتری و فوق ليسانس با تلاش‌هايشان گرايش خوبی به ادبيات ايران، ادبيات دفاع مقدس و شعر انقلاب و داستان انقلاب می‌دهند.

پژوهش‌های دانشگاهی پشتوانه ادبيات انقلاب هستند

قزوه تصريح كرد: پژوهش‌هايی كه انجام می‌شود و رساله‌هايی كه نوشته می‌شود، همگی پشتوانه شعر انقلاب هستند؛ هم‌اكنون تعداد اين رساله‌ها به صد شماره رسيده است كه پشتوانه پژوهشی و علمی و تحقيقی خوبی برای شعر انقلاب به شماره می‌آيد.

وی اذعان كرد: ما چهره‌هايی مثل طاهره صفارزاده، قيصر امين‌پور، سيدحسن حسينی و سلمان هراتی را داريم كه شاعران شاخص ما از نسل اول شعر انقلاب هستند. هم‌اكنون در كشور ما جايزه‌هايی به نام هر كدام از اين بزرگواران گذاشته شده است.

قزوه ادامه داد: 9 آبان‌ماه طی مراسمی در تنكابن، مجتمع فرهنگی سلمان هراتی افتتاح می‌شود و صد شاعر ايرانی و خارجی در همايش سلمان شركت می‌كنند. فردا، 7 آبان‌ماه در اهواز و گتوند در كنار قبر قيصر امين‌پور، تعدادی از شاعران برای گراميداشت اين شاعر انقلاب حضور پيدا می‌كنند. يك هفته پيش برنامه بزرگداشت طاهره صفارزاده را برگزار كرديم و جايزه ادبی طاهره صفارزاده را به يك بانوی ايرانی داديم.

وی افزود: در تاريخ ادبی ما افراد جوانی هستند كه در خط فكری سلمان، قيصر و گام برمی‌دارند و ما امروز از حيث كيفيت و كميت با هيچ دوره تاريخی قابل مقايسه نيستيم و ادبيات ما در سيری افتاده كه از جهت كميت و كيفيت رشد بسيار خوبی كرده است.

قزوه با بيان اينكه پشتوانه‌ای كه ما داشتيم عميق بود و سرزمين ما سرزمين مولانا و سعدی و حافظ است، گفت: هم‌اكنون همان‌طور كه سرزمين‌مان از اورانيوم غنی شده است، ادبيات ما نيز غنی شده و به بالاترين سطح از پيشرفت رسيده است.

در شعر ايران می‌توان تمام زيبايی ادبی و محتوايی را ديد

مدير مركز آفرينش‌های ادبی حوزه هنری تصريح كرد: از بطن اين نسل جوان كسانی بيرون آمدند كه وقتی ويژگی ادبی و سبك آنان را نگاه می‌كنی، با تمام شاعران متفاوت است. شعرشان شعر آزادی است، شعری است كه در آن می‌شود تمام زيبايی ادبی و محتوا را ديد؛ شعر قيصر و صفارزاده و شعر سلمان يك شعر آگاه و بی‌پرواست؛ شعری كه به هيچ كس بدهكار نيست، شعر انقلاب و مردم است.

وی ادامه داد: هيچ انقلابی در طول اين چند قرن كه ما شاهد انقلاب‌های مختلف بوديم از انقلاب فرانسه و هند و انقلاب‌هايی كه در سرزمين شوروی سابق و … اتفاق افتاد، الگو نگرفته‌اند. شعر ما از حيث مردمی بودن شاخص است، از حيث تعداد شهيدان كه پشت اين انقلاب ايستادند شاخص است و از حيث تفكر بزگان اين انقلاب شاخص است و اين انقلاب كاملاً فرهنگی است.

شعر جايگاه اول را در هنر انقلاب دارد

قزوه تصريح كرد: در اين انقلاب فرهنگی شعر جايگاه اول هنر را دارد و هنر اول امام خمينی(ره) هنر شعر بود، هنر اول رهبر انقلاب، هنر شعر است و ايران، سرزمين شعر است و از اين نظر كنگره شعر انقلاب برای ما مهم است و انشاالله كه اين مسير ادامه پيدا كند و جوان‌ها بيايند و برای ايجاد سبك ادبی شعر انقلاب تلاش كنند.

وی در ادامه افزود: داوری همه آثار با كد بوده و ما نام افراد را هنگام داوری نمی‌دانستيم و لحظه آخر ديديم كه چهره‌ای كه توقع نداشته‌ايم برگزيده شده است. اين موضوع سلامت داوری را نشان می‌دهد و اينكه آزمونی واقعی برای تلاش‌هاست.

قزوه در پايان گفت: شعر انقلاب، يك شعر پرتپش و با پشتوانه و يك شعر آينده‌داری است. مطمئن هستم كه در دهه‌های آينده ما چهره‌هايی مثل قيصر امين‌پور، سيدحسن حسينی، سلمان هراتی، احمد عزيزی و بزرگانی از اين دست خواهيم ديد؛ اگر ما همچنان ويژگی اصيل شعر را رعايت كنيم و همچنان‌ كه بزرگان آن سلوك ادبی را داشتند، ما نيز رعايت كنيم، خواهيم توانست به افق‌های درخشانی برسيم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: