دوشنبه 28 اکتبر 13 | 14:01

مناظره «امکان و امتناع علوم انسانی و اسلامی» در دانشگاه شریف

مناظره با موضوع «امکان و امتناع علوم انسانی واسلامی» ظهر فردا با حضور حجت‌الاسلام مهدوی زادگان و بیژن عبدالکریمی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.


کمیته دانشگاهی دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی اقدام به برگزاری مناظره و نشست با حضور داوود مهدوی‌زادگان و بیژن عبدالکریمی از اساتید و صاحب‌نظران علوم انسانی کشور کرده که این مناظره ساعت 13 تا 16 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

براساس این گزارش محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه رشته‌های علوم انسانی موجود در دانشگاه‌ها به رشته‌های مورد نیاز نظام اسلامی تبدیل نشده، گفت: تحول در علوم انسانی، مطالبه جدی مجلس از وزیر جدید علوم است. علوم انسانی در جمهوری اسلامی ایران به دو دسته تقسیم می‌شود. بخشی از این علوم در حوزه‌های علمیه و بخشی دیگر در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند براساس مبانی ارزشی، باورهای اعتقادی، کتاب الهی خود یعنی قرآن و سنت و همینطور احادیث و روایاتی که از ائمه اطهار (ع) رسیده در بسیاری از رشته‌های علوم انسانی نظرات خود را داشته باشد، نه اینکه فقط به بیگانگان متکی باشد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت علوم، فناوری و تحقیقات، حوزه‌های علمیه و شورای انقلاب فرهنگی باید برای تحول در علوم انسانی دست به دست هم دهند، تصریح کرد: یکی از مطالبات جدی مجلس از وزیر بعدی علوم تحول در علوم انسانی است او باید بحث تحق علوم انسانی اسلامی و اسلامی شدن دانشگاه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.

زاهدی یادآور شد: معتقدم هر کسی هر قدمی در بحث تحول علوم انسانی بردارد مؤثر است و فقط باید از درست بودن آن قدم‌ها مطمئن باشی. علوم انسانی و اظهارنظر در مورد آن به دلیل سرو کار داشتن با انسان‌ها و روح و روان آنها مشکل است و در صورت نشان دادن مسیر اشتباهی به انسان ممکن است یک جامعه را گمراه کرده و از راه بیرون کند، بنابراین باید در آن دقت لازم صورت گیرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: