دوشنبه 28 اکتبر 13 | 14:06

تهران در مرحله هشدار خونی است

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه باید حدود پنج تا هفت روز ذخیره روزانه خون داشته باشیم، اظهار کرد: اکنون میزان ذخایر خونی به حدود سه روز رسیده و در مرحله هشدار قرار داریم، از همشهریان نوع‌دوست درخواست می‌کنیم برای نجات جان بیماران به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند.


دکتر قاسم اسلامی، با بیان اینکه در مهرماه سال جاری تقریبا 33 هزار نفر به پایگاه‌های انتقال خون این استان مراجعه کرده‌اند، عنوان کرد: از این تعداد 28 هزار کیسه خون تهیه و به مراکز درمانی ارسال شد.

وی ادامه داد: 46 درصد از اهداکنندگان خون در مهرماه امسال، اهداکنندگان مستمر بوده‌اند که بیش از دو بار سابقه اهدای خون در سال را دارند. متاسفانه میزان اهدای خون زنان با یک کاهش یک درصدی روبرو شد و به سه درصد جمعیت اهدا‌کنندگان رسید. درواقع مردان 97 درصد خون اهدا کرده‌اند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه 93 تیم سیار خون‌گیری به ادارات و مراکز مختلف مراجعه و برای اهدای خون اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: انتقال خون در این فصل که هوا رو به سردی می‌رود، بیش از روزهای پیشین به اهدای خون هموطنان نیازمند است.

اسلامی با اشاره به اینکه باید حدود پنج تا هفت روز ذخیره روزانه خون داشته باشیم، اظهار کرد: اکنون میزان ذخایر خونی به حدود سه روز رسیده و در مرحله هشدار قرار داریم.

وی با بیان اینکه مسائل اقتصادی مردم، بروز سرما و تبلیغات اندک انتقال خون می‌تواند برای کاهش اهدای خون موثر واقع شده باشد، اظهار کرد: ما در تهران به حدود روزانه سه تا 3600 واحد خونی برای مراکز درمانی نیازمند هستیم که در حال حاضر این میزان به روزانه حدود 1000 تا 1200 واحد خونی کاهش یافته و نشانگر کمبود خون در تهران است. وضعیت سایر فرآورده‌ها چون پلاکت نیز همین گونه است، اما اکنون نیاز به گلبول قرمز فشرده بیش از فرآورده‌ها احساس می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به مشکل تغییر قیمت‌ها، عدم افزایش بودجه سازمان انتقال خون و افزایش نرخ ارز برای خرید مواد مصرف انتقال خون، اظهار کرد: فشار زیادی به سازمان انتقال خون تحمیل می‌شود و این باعث نارضایتی مراجعین ما شده است. زیرا نمی‌توانیم به نحو مطلوبی به ارائه خدمت بپردازیم.

اسلامی در پاسخ به پرسشی در خصوص حذف تست سنجش کم خونی (هموگلوبین) در پایگاه‌های انتقال خون و اقدامات انجام شده برای تامین تجهیزات لازم برای انجام این تست، گفت: قیمت ماده مصرفی این تست چند برابر شده است و از سوی دیگر با توجه به کاهش بودجه سازمان انتقال خون، امکان تامین این تجهیزات برای سازمان مشکل شده است. به همین خاطر سعی می‌کنیم از طرق دیگری چون معاینه و یا روش‌های گوناگون کم‌خونی مراجعه‌کنندگان را بسنجیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: