دوشنبه 28 اکتبر 13 | 14:25

ظریف به ترکیه و آفریقای جنوبی می‌رود

وی به سفر وزیر امور خارجه به افریقای جنوبی و ترکیه اشاره کرد و گفت: قرار است وزیر امور خارجه پایان هفته جاری به آفریقای جنوبی و سپس به ترکیه سفر کند.


حسین امیرعبداللهیان با شاره به رویکرد ایران در قبال سوریه افزود: با گذشت 30 ماه از بحران ساختگی در سوریه راهبرد ایران از ابتدای کار منطبق با کارهای دیپلماتیک و اجتناب از راهکار نظامی بوده است.

وی با شاره به مذاکرات و رایزنی‌های اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل درباره سوریه، در تهران و کشورهای منطقه و ضرورت ثبات در این کشور گفت: نماینده دبیرکل سازمان ملل معتقد به توقف خشونت‌ها و جلوگیری از ورود ترویست‌ها و ورود به گفت‌وگوهاست. وظیفه ما و دیگر کشورها در سوریه نیز این است که در قالب نشست ژنو دو و یا هر نشست دیگری، زمینه‌ای فراهم کنیم که مردم سوریه بتوانند در مورد به آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

وی با بیان این‌که «برخی از طرف‌های غربی نمی‌خواهد در کشور سوریه انتخابات ازاد برگزار شود» افزود: معتقدیم که سوریه مانند بسیاری از نظام‌های سیاسی، نیازمند اصلاحات سیاسی است و غربی‌ها حتی اجازه ندادند اصلاحات سیاسی بشار اسد دنبال شود.

عبداللهیان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما تصریح کرد: امروز بر اساس آمار دقیقی که حتی مراکز غربی اعلام کرده‌اند، بیش از 70 درصد نیروهای مسلح در سوریه، نیروهای خارجی و تکفیری هستند و حداکثر 5 درصد از نیروهای مسلح را گروه‌های ارتش آزاد سوریه تشکیل می‌دهند که این ارتش آزاد نیز با نیروهای تکفیری درگیری‌های مسلحانه دارند.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: تغییر تدریجی رویکرد در سوریه از نظامی به سیاسی با کاهش حمایت از ورود تروریست‌ها و سلاح به داخل این کشور دیده می‌شود، ولی هنوز به مرحله قابل قبول نرسیده است و همچنان از مرزهای مختلف سلاح و تروریست وارد سوریه می‌شود.

وی درباره زمان نشست ژنو2 گفت: اخضر ابراهیمی تلاش دارد که حداکثر طی یک ماه آینده نشست ژنو دو برگزار شود.

وی افزود: ایران در نشست ژنو یکی از مترقی‌ترین راهکارها را برای حل بحران سوریه ارائه کرد اما این کشور را وارد فاز نظامی کردند.

معاون عربی، افریقایی وزیر امور خارجه در مورددیپلماسی دولت تدبیر و امید در قبال کشورهای همسایه عرب، گفت: سیاست خارجی ما اصول و مبانی ثابت و مشخصی دارد و در دولت دکتر روحانی نیز فضایی جدید در منطقه ایجاد شد. نمود اولیه ان را در ارسال پیام‌های تبریک کشورهای مختلف حوزه عربی شاهد بودیم و گام عملی ان را در مراسم تحلیف از کشورهای مختلف منطقه دیدیم. در دو ماه گذشته نیز از سوی دولت تدبیر و امید تحرکات جدی و موثری با کشورهای عرب منطقه صورت گرفته است و ما در اینده نزدیک شاهد رشد و توسعه روابط در ابعاد مختلف در حوزه خلیج فارس خواهیم بود.

وی ادامه داد: در بسیاری از موضوعات از قبیل مسائل زیست محیطی تا مسائل امنیتی اهداف مشترکی بین ایران و کشورهای عرب منطقه وجود دارد که ایجاب می‌کند همکاری همه جانبه‌ای بین کشورهای منطقه برقرارشود.

وی با بیان این‌که «باید فضای گسترده‌ای برای توسعه روابط با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عرب فراهم کنیم»، تصریح کرد: در این زمینه گام‌های موثری برداشته شده است.

معاون وزیر امورخارجه با اشاره به این‌که «گام‌های مهم و موثری برای ارتقای روابط با کشورهای امارت، کویت و عربستان برداشته شده است»، گفت: برخی سوتفاهمات با عربستان وجود دارد، اما سیگنال‌های مثبتی بین دو کشور رد و بدل شده است که این برای روابط دوجانبه و جهان اسلام نیز خیر و صلاح خواهد بود.

وی درباره موضع ایران در بحرین، افزود: مساله بحرین یک موضوعی است که نیازمند توجه جدی منطقه‌یی و بین المللی است و ایران از هر فرصتی برای حل مشکلات این کشور استفاده و در گفت‌وگوهای رسمی با مقامات این کشور راهکارهای مناسب سیاسی خود را مطرح کرده است.

وی با بیان این‌که «در بحرین نوعی افراط‌گرایی جریان دارد و ما امنیت منطقه از جمله بحرین را امنیت خودمان می‌دانیم» اظهار کرد: نگاه ایران به تحولات منطقه نگاه دوگانه نیست و ما به مقامات مختلف کشورهای عربی و غربی اعلام کرده‌ایم که مداخله خارجی و خشونت در کشورهای سوریه، بحرین، مصر، لیبی و یمن باید فورا متوقف شود. راهکار حل مشکلات این کشورهای صرفا دمکراتیک و سیاسی و مبتنی بر گفت‌وگوی ملی است.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه در مورد روابط تهران، ریاض گفت: هرچه روابط تهران و ریاض گرم‌تر شود و سوتفاهامات کاهش یاید به نفع شرایط اسلام است . ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه هستند و در جهان اسلام نقش مهمی دارند.

وی درباره تحولات اخیر مصر نیز گفت: مصر کشور مهم و تاثیر گذار در شمال آفریقاست و باید در این کشور همه طرف‌ها مشارکت سیاسی داشته باشند. اقدامات مرسی و برخی توطئه‌های دشمنان و عملکرد اخوان منجر به وضع جدید و بی‌ثباتی و ناامنی در مصر شد که این موضوع کمکی به وفاق ملی در مصر نمی‌کند. ما از هر فرصتی برای تحکیم روابط مان با مصر استفاده می‌کنیم و سیگنال‌هایی نیز در این زمینه دیده‌ایم و منتظر اقدامات عملی این کشور هستیم.

وی در ادامه درباره پیگیری ربوده شدن یکی از دیپلماتیک‌های ایران در یمن، گفت: یکی از کارکنان سفارت به نام اقای نیکبخت در پایتخت یمن توسط جریان ناشناسی ربوده و اقدامات گسترده‌ای در این زمینه آغاز شد.

عبداللهیان افزود: تلاش‌های همه‌جانبه با همکاری مقامات دولت یمن در جریان است برای این‌که وی هرچه زودتر آزاد شود و مجموعه تلاش‌ها نیز ناظر بر این بوده که وی در سلامت کامل است و گام‌های بعدی برای ازادی جریان دارد.

وی به سفر وزیر امور خارجه به افریقای جنوبی و ترکیه اشاره کرد و گفت: قرار است وزیر امور خارجه پایان هفته جاری به آفریقای جنوبی و سپس به ترکیه سفر کند.

وی با بیان این‌که «اولین سفر ظریف در دوره جدید به آفریقا، با هدف برگزاری کمیسیون عالی مشترک ایران و آفریقای جنوبی است»، افزود: وزیر امور خارجه در این سفر گفت‌وگوهایی را در ارتباط با سیاست خارجی و نگاه ایران نسبت به افریقا دنبال می‌کند. در این سفر بخش‌های تجاری و خصوصی در ترکیب هیات همراه وزیر خارجه کشورمان هستند. ظریف در این سفر با رییس‌جمهور آفریقای جنوبی دیدار خواهد داشت.

معاون عربی، افریقایی وزارت امور خارجه گفت: ظریف در سفر به ترکیه نیز مباحث منطقه یی از جمله نشست ژنو دو و همکاری‌های تهران و آنکارا را برای صلح در منطقه در دستور کار دارد.

وی با بیان این‌که «رییس‌جمهور توجهی خاصی به قاره افریقا دارد»، گفت: 55 کشور در قاره آفریقا وجود دارد و سفر ظریف به قاره افریقا یک اقدام مبارکی است و شاهد گسترس مناسبات در این قاره مهم جهان خواهیم بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: