دوشنبه 28 اکتبر 13 | 16:33

کتاب، جایگزین قیمه و شله زرد!

بهانه این نذر عجیب و متفاوت را یکی از انتشارات های خصوصی فراهم کرده است. این انتشارات مدتی قبل اعلام کرد که قصد دارد در ماه محرم کتاب هایی را با موضوع محرم، قیام عاشورا و شناخت امام حسین(ع) در میان عزاداران توزیع کند و برای این کار از خیران درخواست کرد در صورت تمایل به «ستاد نذر کتاب» مراجعه کنند.


تا سال های قبل اگر نذرتان را با قیمه و قرمه سبزی ادا می کردید، حالا می توانید برای عزاداران محرم کتاب نذر کنید. یک نذر فرهنگی که اگرچه کسی سابقه‌اش به اندازه قیمه و شله زرد و هلیم نیست اما می‌تواند بهانه خوبی باشد تا نیت خیرتان را با ترویج عقاید دینی به نمایش درآورید.

بهانه این نذر عجیب و متفاوت را یکی از انتشارات های خصوصی فراهم کرده است. این انتشارات مدتی قبل اعلام کرد که قصد دارد در ماه محرم کتاب هایی را با موضوع محرم، قیام عاشورا و شناخت امام حسین(ع) در میان عزاداران توزیع کند و برای این کار از خیران درخواست کرد در صورت تمایل به «ستاد نذر کتاب» مراجعه کنند. ستادی که به عنوان واسطه ای میان ناشران و خیرین عمل می کند و کتاب‌ها را به دست مردم خواهد رساند.

نذر فرهنگی کتاب البته در سال 88 برای اولین بار به صورت آزمایشی و محدود اجرا شد. در آن زمان 6عنوان کتاب با کمک خیرین به دست عزاداران رسیده بود تا بعد از مطالعه آن، کتاب را در اختیار دیگران قرار دهند. امسال هم مثل محرم 4سال قبل همین ایده اجرا می شود. این بار اما با 35 عنوان کتاب.

IMG15172457

نذری نیم بها

ناشرانی که در نذر فرهنگی کتاب شرکت می کنند، کتاب های عاشورایی خود را به ستاد نذر کتاب معرفی کرده و اعلام آمادگی می کنند تا آنها را با 50درصد تخفیف در اختیار این ستاد بگذارند. ستاد نذر کتاب هم بعد از بررسی، کتاب های تائید شده را به چرخه نشر و توزیع وارد می کند و آنها را به دست خیرین می رساند. خیرین هم با توزیع کتاب ها در مراسم مذهبی، دسته‌های عزاداری و حسینیه‌ها نذرشان را ادا می کنند. البته نذر کتاب همین جا به پایان نمی‌رسد. نذری‌گیرها بعد از خواندن کتاب باید آن را در اختیار نفر بعدی قرار دهند و این سلسله به نیت پنج تن، تا پنجمین نفر ادامه دارد. پنجمین نذری گیر، صاحب کتاب به حساب می‌آید و می‌تواند آن را به کتابخانه‌های عمومی ببخشد. درست شبیه طرح «کتابت را بخوان و جا بگذار» که چند سالی است در دنیا اجرا می شود و مردم کتاب هایی را که در اتوبوس، مترو، پارک و فضاهای عمومی در دسترس آنها گذاشته شده می‌خوانند و بعد از آن در یک فضای عمومی دیگر جا می‌گذارند تا نفر بعدی آن را بخواند و همین روند را ادامه دهد.

در نذر فرهنگی کتاب امسال، 35 عنوان کتاب توزیع می شود که از هزار تومان تا 18 هزار تومان قیمت دارند و البته خیرین با پرداخت 50درصد این قیمت می توانند کتاب‌های مورد علاقه‌شان را تهیه کنند. از یک جلد تا هر تعداد که نیاز داشته باشند.

چطور نذر کنیم؟

اگر می خواهید کتابی را نذر کنید باید به غرفه نذر کتاب در نمایشگاه عطر سیب که این روزها در بوستان ولایت برپا شده، مراجعه کنید و با پرداخت نیمی از مبلغ پشت جلد کتاب‌های مورد علاقه‌تان را تهیه کنید. علاوه بر این، می توانید سری هم به ستاد نذر کتاب در تهران، خیابان انقلاب، خیابان رامسر، شماره ۱ واحد ۵ بزنید. کتاب‌ها یا توسط خود شما و یا توسط ستاد نذر کتاب توزیع خواهد شد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.