دوشنبه 28 اکتبر 13 | 17:01

آغاز صدور کارت ملی هوشمند تهرانی‌ها از آذر

مدیرکل ثبت‌احوال استان تهران با تشریح آمار چهار واقعه تولد،‌فوت،‌ازدواج و طلاق در شش ماهه نخست در استان تهران گفت: 11درصد از طلاق‌های ثبت شده در یکسال اول صورت گرفته و میانگین سن ازدواج مردان تهرانی 29 و دختران 24 سال ثبت شده است.


سیداحمد قشمی در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه پایگاه اطلاعات اسناد هویتی از اول آبانماه فعالیت خود را شروع کرده است، گفت: تمام اسناد هویتی جمعیت استان تهران وارد فضای مجازی شده و از اول آبان ماه بهره‌برداری آن آغاز شده است.

وی با بیان اینکه 95 درصد از اسناد سجلی تهرانی‌ها اسکن شده و در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور و استان بارگذاری شده است، گفت: دسترسی الکترونیکی و ماشینی ادارات ثبت‌احوال از اول آبان ماه با هدف خدمت‌رسانی به شهروندان آغاز شده و از این پس تمام شهروندان تهرانی بدون مراجعه به محل تولد خود می‌توانند خدمات ثبت احوال را دریافت کنند.

وی تاکید کرد: تمام فرایندهای صدور شناسنامه برای نوزادان، بزرگسالان و غیره به طور کامل الکترونیکی و آنلاین انجام می‌شود.

قشمی با بیان اینکه پس از 95 سال که از عمر ثبت احوال کشور می‌گذرد خدمات ثبت احوال از حالت سنتی خارج شده، اظهار کرد: حدود 40 درصد از مردم تهران مهاجر هستند و محل تولدشان مربوط به سایر شهرهای کشور است و با خدمت جدیدی که سازمان ثبت احوال ارائه می‌کند افراد نیازی به مراجعه به محل تولد خود جهت دریافت خدمات سجلی و هویتی ندارند.

مدیرکل ثبت‌احوال استان تهران این اقدام سازمان را تحقق حماسه اقتصادی در ادامه حماسه سیاسی عنوان کرد و گفت: با این طرح گام بزرگی برداشته شده و برای آن دسته از شهروندان تهرانی که محل تولدشان مربوط به سایر شهرهاست نه تنها هزینه‌های رفت و آمد و ایاب و ذهاب را کاهش داده بلکه در کمترین زمان نیز خدمات مورد نظر به آنها ارائه می‌شود.

جمعیت روز استان تهران 12 میلیون و 413 هزار و 461 نفر

قشمی با بیان اینکه جمعیت استان تهران در روز تا پایان شهریور ماه امسال 12 میلیون و 413 هزار و 461 نفر ثبت شده است، درباره ولادت شش ماهه نخست امسال نیز گفت: در شش ماهه نخست امسال 93 هزار و 395 واقعه تولد رخ داده است که از این تعداد 48 هزار و 132 مورد نوزادان پسر و 45 هزار و 163 واقعه مربوط به نوزادان دختر بوده است و نسبت جنسی تولد نشان می‌دهد به ازای هر 100 مورد ولادت دختر 107 مورد ولادت پسر رخ داده است.

تولد 518 نوزاد در هر 24 ساعت در تهران

به گفته وی بر اساس آمار ثبت شده در 6 ماهه اول امسال در هر 24 ساعت 518 نوزاد در تهران متولد شده است و در هر ساعت تولد 21 نوزاد به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: بیشترین تولد نوزادان ثبت شده مربوط به مادرانی است که سن آنها بین 25 تا 29 سال است و در این گروه سنی مادران 32 هزار و 788 مورد تولد نوزادان به ثبت رسیده است.

11 درصد از طلاق‌ها در سال اول رخ می‌دهد

وی درباره ثبت واقعه طلاق نیز گفت: 11 درصد از طلاق‌های ثبت شده در یکسال اول صورت گرفته و میانگین سن ازدواج مردان تهرانی 29 و دختران 24 سال ثبت شده است.

وی درباره فراوانی نام‌هانیز گفت: در شش ماهه نخست امسال 15 نام انتخاب شدند که دارای بیشترین فراوانی بودند و اسامی امیرعلی، محمدطاها، امیرحسین، علی، ابوالفضل، پنج اسم با فراوانی بالا در پسران و اسامی فاطمه،‌ زهرا، نازنین زهرا، ریحانه و النا فراوانی نام دختران است.

قشمی درباره ثبت نوزادان چند قلو نیز گفت: در سال گذشته 6031 نوزاد چندقلو داشتیم که از این تعداد 2901 مورد دوقلو، 1122 مورد سه قلو، هفت مورد چهار قلو و یک مورد پنج قلو بوده است و در شش ماهه نخست امسال 1590 مورد دوقلو، 73 مورد سه قلو، یک مورد چهارقلو به ثبت رسیده است.

به گفته وی میزان موالید در استان نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته 2.3 درصد افزایش یافته است که این آمار در شهر تهران افزایش 3.9 درصدی را نشان می‌دهد.

وی در خصوص تغییر نام خانوادگی نیز گفت: بر اساس ماده 997 قانون مدنی نام‌های خانوادگی که نامناسب باشند اجازه تغییر دارند که در 6ماه اخیر نام‌های خانوادگی همانند «حسین‌زاده زورگذران خوش قلب»، «ترمه باف ساکن شیراز»، «قصاب زاده چرندابی»، «شکرالله نژاد درازکلاء»، «خرکچی»، «سبزی خشک»، «زاید»، «زیغ»، «فلفلی»، «جمعه»، «آج»، «حمامی» برخی از نام‌های خانوادگی بودند که تغییر یافتند.

وی درباره تغییر نام نیز گفت: با توجه به اینکه تغییر نام نیز به شورای عالی ثبت احوال به استان‌ها تفویض اختیار شده برای سهولت در تصمیم‌ها لیست نام‌های قابل تغییر برای دختران و پسران تهیه شده و در اختیار ادارات و دفاتر پیشخوان قرار گرفته است لذا برای تغییر نام نیز نیازی به مجوز استان نیست.

به گفته قشمی در شش ماهه اول امسال 2106 مورد تغییر نام در استان صورت گرفته است.

نرخ تعویض شناسنامه از 15 هزار تا 100 هزار تومان

وی درباره نرخ‌های تعین شده جدید برای شناسنامه‌ها نیز گفت:‌ در حال حاضر برای تعویض این سند هویتی 15 هزار تومان در نظر گرفته شده است که پیش از این مبلغ آن 2000 تومان بود و در صورتی که شناسنامه مفقود شود برای صدور مجدد آن در نوبت اول 20 هزار تومان، ‌نوبت دوم 40 هزار تومان و نوبت سوم 100 هزار تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: نرخ صدور کارت شناسایی اولیه و همچنین تغییر نشانی و یا تغییرات بر اساس حکم قضایی 2000 تومان است و در صورت فقدان و صدور مجدد کارت شناسایی 15 هزار تومان از افراد دریافت می‌شود همچنین برای نوبت دوم و سوم 40 و 60 هزار تومان هزینه درنظر گرفته شده است.

قشمی تاکید کرد: با توجه به اینکه آمار جمعیت یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان ثبت‌احوال کشور است بر همین اساس باید موالید در مهلت قانونی 15 روزه و موارد فوت نیز در مهلت 10 روزه ثبت شود.

قشمی ادامه داد: در صورتی که موالید و فوت در خارج از این مهلت تعیین شده به ثبت برسد هزینه آن متفاوت خواهد بود که در مرحله ثبت قانونی برای تولد و فوت مبلغ 5000 تومان تا یک ماه 10 هزار تومان،‌ از یک تا سه ماه 15 هزار تومان و تا شش ماه 25 هزار تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

به گفته قشمی با تولد هر نوزاد اطلاعات وی در پایگاه جمعیتی ثبت و به آمار جمعیت کشور اضافه و با هر فوتی از تعداد آمار جمعیت کاسته می‌شود و آمار ثبت ولادت و فوت به صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود.

وی درباره خدماتی که از دفاتر پیشخوان ارائه می‌شوند نیز گفت:‌در حال حاضر در تهران 90 دفتر پیشخوان الکترونیک خدمات ثبت احوال را انجام می‌دهند و 11 خدمت از طریق این دفاتر به شهروندان ارائه می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان تهران درباره آمار مرگ و میر استان در شش ماهه نخست امسال گفت: 26 هزار و 181 واقعه فوت در شش ماهه نخست امسال به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 4.4 درصدی را نشان می‌دهد و در شهر تهران این آمار با ثبت 21 هزار و 560 واقعه فوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 3.8 درصدی را نشان می‌دهد.

وی درباره امکان تغییر سن افراد نیز گفت: بر اساس قانون اصلاح تاریخ تولد ممنوع است و بعضا افرادی که نسبت به اصلاح تاریخ تولد خود مراجعه می‌کنند باید از طریق محاکم قضایی تایید شده باشد و پس از آن سازمان نسبت به تغییر تاریخ تولد اقدام خواهد کرد.

این مقام مسئول درباره عملکرد دفاتر پیشخوان نیز گفت: با توجه به اینکه دفاتر پیشخوان خدمات متعددی را انجام می‌دهند در حال حاضر 90 دفتر پیشخوان استان تهران به طور میانگین روزانه به 5000 نفر خدمت ارائه می‌دهند که علاوه بر کاهش هزینه‌های ایاب و ذهاب و سایر هزینه‌ها، دسترسی به خدمات را نیز بسیار کاهش داده است.

وی همچنین از افزایش و تقویت دفاتر پیشخوان در آینده خبر داد و گفت: با توجه به اینکه سازمان ثبت احوال به دنبال رفاه اجتماعی شهروندان است به دنبال ارائه خدمات بیشتر از طریق این دفاتر به شهروندان است.

آغاز صدور کارت ملی هوشمند تهرانی‌ها از آذرماه /اولویت با 15 ساله‌ها

وی درباره زمان اجرای طرح کارت ملی هوشمند برای تهرانی‌ها نیز گفت: زیرساخت‌های اجرای این طرح فراهم شده و در زمان انتخابات برای تمام فرمانداران و بخشداران کارت‌های هوشمند صادر شده است و در فاز اول که از آذرماه آغاز خواهد شد، این کارت‌ها برای کسانی که وارد 15 سال می‌شوند صادر خواهد شد و همزمان با کارت هوشمند ملی شناسنامه 15 ساله‌ها نیز تعریف خواهد شد.

قشمی ادامه داد: در مراحل بعدی بر اساس برنامه‌ای که سازمان خواهد داشت نسبت به فراخوان بر اساس گروه‌های سنی یا خانوار نسبت به صدور کارت ملی اقدام خواهیم کرد.

وی درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای ادغام کارت سلامت و سایر کارت‌های شناسایی با کارت ملی وجود دارد یا نه پاسخ داد: مقرر شده با توجه به ظرفیت و فضای الکترونیکی که در کارت ملی تعبیه شده کارت ایثارگری و کارت سلامت نیز در کارت ملی دیده شود. ضمن آنکه کارت‌های ملی هوشمند دارای اثر انگشت، امضای دیجیتالی و عکس اسکن شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: