دوشنبه 28 اکتبر 13 | 17:04

سهم خاورمیانه از جاسوسی‌های آمریکا

در تازه‌ترین افشاگری‌ها که درباره برنامه‌های جاسوسی سازمان سیا منتشر شده، مشخص شد که آمریکا نه تنها از رهبران و شهروندان کشورهای غربی جاسوسی می‌کرده بلکه چندین کشور در خاورمیانه نیز قربانی جاسوسی‌های واشنگتن بوده‌اند.


کتابخانه دیجیتال آمریکا که از آن به عنوان سازمان کریپتوم یاد می‌شود و یک سازمان فعال در مورد سندهای محرمانه در آمریکا است، فاش کرد که سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) تنها در یک ماه بیش از هشت میلیارد مکالمه تلفنی در عربستان سعودی را شنود کرده و چندین کشور دیگر در خاورمیانه از جمله اردن، عراق، مصر، ایران، افغانستان و پاکستان نیز از شنود مکالمات تلفنی و جاسوسی سیا در امان نبوده‌اند.

بنابر این گزارش، آمریکا تنها در ژانویه سال جاری میلادی 125 میلیارد عملیات جاسوسی در سراسر جهان انجام داده که کشورهای خاورمیانه نیز از این امر مستثنی نبوده‌اند.

در این گزارش آمده است، در ماه ژانویه آمریکا 9 / 1 میلیارد عملیات جاسوسی در مصر، 6 / 1 میلیارد عملیات در اردن، 8 / 7 میلیارد عملیات در عراق و 73 / 1 میلیارد عملیات جاسوسی در ایران انجام داده است.

بنابر این گزارش در بین کشورهای خاورمیانه افغانستان بیشترین جاسوسی از سوی سازمان سیا راه شاهد بوده به نحوی که نزدیک به 22 میلیارد عملیات جاسوسی ظرف یک ماه در افغانستان انجام شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: