دوشنبه 28 اکتبر 13 | 17:36
بزرگداشت موسوی گرمارودی برگزار شد

نسل دهه 40و50 به گرمارودی پز می‌دهد

معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: نسل ما که در دهه ۴۰ و ۵۰ واقع شده به آقای گرمارودی پز می‌دهیم. ایشان جزو کسانی بودند که به ما خط می‌دادند و امروز هم که با ایشان تلفنی تماس داشتم گفتم که موسوی گرمارودی برای ما نوستالژی است.


صبح امروز مراسم بزرگداشت سید علی موسوی گرمارودی شاعر معاصر با حضور اهالی شعر و ادب در سرای اهل قلم برگزار شد.

علی شجاعی صایین مدیرعامل خانه کتاب در ابتدای این برنامه گفت: خیلی خوشحالم که امروز میزبان چنین جلسه‌ای هستیم به شخصه از دیرباز و از دور از طریق آثارشان به ایشان ارادت داشتم و در سال‌های اخیر به صورت حضوری در خدمتشان بودم. شخصیت انسانی و قلب سلیم ایشان ما را بر آن داشت تا از ایشان تقاضا کنیم که این جلسه را برگزار کنیم.

در ادامه این مراسم پخش کلیپی از زندگی سید علی موسوی گرمارودی توجه حضار را به خود جلب کرد.

کوشا: ترجمه گرمارودی هر اهل هنری را شیفته خود می‌کند

حجت‌الاسلام کوشا (پژوهشگر قرآنی) در این مراسم گفت: بنده مقاله‌ای تحت عنوان ظرافت‌های ادبی و هنری را در مجموعه ترجمه آقای گرمارودی نوشته‌ام که عرضه خواهم کرد. وقتی به زندگی گرمارودی می‌نگریم می‌بینم که ایشان از سلسله سادات هستند و در خانواده مجتهد و عالم و مدرس حوزه و توسط اساتیدی بزرگ و نام‌دار به ویژه در حوزه علمیه مشهد و تهران تربیت شده‌اند. طبیعی است که شخصیت ایشان ویژگی خودش را دارد. جناب گرمارودی شخصیتی است که با روحیه سلم و مدارا، شخصیتی دارای آثاری ارجمند که واقعا آثاری ماندگار هستند.

وی ادامه داد: اولا به ترجمه پرداخته‌ام و نوع ترجمه ایشان از نوع تطبیقی است به اهمیت و ضرورت ترجمه قرآن اشاره نموده‌ام و سختی‌های ترجمه قرآنی را به آن پرداخته‌ام. من این افتخار را دارم که از قرن 4 نظرات و ترجمه‌ها را نقد و بررسی کرده‌ام. یکی از آن ترجمه‌ها، ترجمه استاد گرمارودی است که ویژگی خود را دارد. ویژگی اول فارسی گری بدون افراط، دوم رعایت دستور زبان فارس، انطباق ترجمه با متن و وفاداری و پایداری ایشان به متن قرآن، معادل‌های جدید و ابتکاری، پانوشت‌های لازم و گاه ضروری با ذکر ماخذ آنها، این ماخذ را برای این نگاشته‌اند که مترجمان و محققان حواسشان باشد. یکی از خصوصیاتی که باید مترجم به آن آشنا باشد اسم‌ها و مضارع است که در این باره کتابهای جداگانه نوشته شده است. استاد گرمارودی با ترجمه‌اش چنان ادبی و هنرمندانه چنان واژگان فارس را در استخدام کلمات در آورده و از هرگونه حرف اضافه پرهیز داشته که هر آشنا به هنری را شیفته خودش می‌کند.

کوشا خاطرنشان ساخت: باید این نکته توجه کنیم که در آن چیزی که سبب پیشرفت دین اسلام شد اول خود قرآن بود که عرب فصیح را به زانو در آورد اما بنده همانطور که در نقدهای 143 گانه‌ام نگاشته‌ام پا به پا در ذکر متون و نقد آثار مترجمان گرانقدر که حائز اهمیت فراوانی هستند. بنده هرگز و هیچگاه در تمام نقدهایی که نوشته‌ام قصدم تنقیص نبوده و آنچه که به نظرم رسیده است را نگاشته‌ام. یکی از بهترین ترجمه‌های ایشان ترجمه صحیفه سجادیه است و طوری است که انگار متن با خواننده سخن می‌گوید ظرفیت زبان فارسی را ما نباید دست کم بگیریم، آثاری که در این زمینه منتشر می‌شود باید زیر نظر صاحب نظران منتشر شود.

گرمارودی هم ادب نثر و هم ادب نفس داشتند

حجت‌الاسلام مهدوی راد استاد دانشگاه و حوزه نیز در این مراسم گفت: شعر جایگاه بسیار بلندی در فرهنگ ملی ما دارد، در گذشته از تعبیرات بزرگان درباره شعر، از حضرت صادق نقل شده که شعر عبدی را به فرزندانتان بیاموزید همانطور که قرآن را می‌آموزید. در تشیع شعر جایگاه بسیار بالایی داشتی است کمیت با اشعارش ترویج تشیع با تمام اشعارش بود. من در مطالعه در مورد کمیت به نتیجه رسیدم که ابن سکیت را به خاطر تعریف از کمیت کشتند. جایگاه بسیار بلند و والایی دارد و حضرت استاد یکی از ویژگی‌هایش شعر دینی است.

وی افزود: آقای گرمارودی هم ادب نثر و هم ادب نفس داشتند، شاید گزافه نباشد ولی چیزهایی که برخی در آئینه نمی‌دیدند ایشان در آجر می‌دیدند. به درستی آقای کوشا توجه دادند که ترجمه کار کوچکی نداشت. در جلسه‌ای که خدمت آقای گرمارودی بودم و بحث این بود ترجمه، ترجمه است و تفسیر، تفسیر است که من گفتم مترجم مصرانه می‌نویسد و در نهایت قدرتمندی قلمش را عرضه می‌کند، از این جهت ترجمه ایشان ویژگی‌های خاص خودش را دارد. تاریخ اسلام، تاریخ ائمه از همان کتاب مسلخ عشق دیده می‌شود. آقای گرمارودی شخصیت ذات الابعاد است که از قدیم در حوزه هم بوده است.

قزوه: گرمارودی در فضای فتنه در رکاب ولایت ماند

علیرضا قزوه شاعر و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در این برنامه گفت: افتخار این را داشتم که در خدمت استاد گرمارودی باشم از آن ترکیب بندی عاشورایی استفاده کردیم.

همان روزی که ترجمه قرآن را شروع کردند یک دفترچه 40 برگ داشتند و نکته‌ای که نباید از آن غافل شد طنزها گفتاری و رفتاری ایشان است. به هر حال استاد گرمارودی از مفاخر ماست و در خط ولایت ماندند هم از نکاتی هست که ایشان در فضاهای فتنه در رکاب ولایت ماندند و این بزرگواران خطی را که رفتند برای ما راه است.

کامران فانی: قدر استاد گرمارودی آنچنان که باید شناخته نشد

کامران فانی نیز در ادامه این برنامه گفت: برای بنده مایه خوشبختی و مباهات است که در مورد دوست بلند مرتبه‌ام گرمارودی عرض کنم، قدر استاد گرمارودی آنچنان که باید شناخته نشد آقای گرمارودی روزنامه‌نگار برجسته‌ای هم است و ایشان دست تنها روزنامه و مجله را اداره می‌کردند و دغدغه ایشان پایداری است. ایشان با ادیب الملک دوست بودند و در واقع جوری هم تلاش می‌کرد که به زبان شعر به دنیای امروزی نزدیک شود.

وی ادامه داد: آقای گرمارودی نقشی که در نشان دادن شعر تشیع انجام دادند راه تازه‌ای گشود که بعدا شاید در شعر نو مطرح نمی‌شد. گرمارودی در سبک امروز و قدیم تبحر دارد نظریه نقد ادبی از نظر ایشان مهم است. به هر حال نقل ادبی از نظر هر شاعر مهم است و ایشان در گفت‌وگو اشاره می‌کرد که نظریه شعر که شرط شناخت شعر است چیست که ایشان روشن می‌کردند.

 نسل دهه 40و50 به گرمارودی پز می‌دهد

وی در انتها گفت: ایشان کتاب‌شان را با تعریف شعر شروع می‌کنند شاعر صنعتگر و هنرمند بود و با ورود شعر نو سبک ایشان عوض شد که نظر شعرش با شعر نیما تفاوت کرد.

عارف خرمشاهی فرزند بهاالدین خرمشاهی پژوهشگر و شاعر معاصر در ادامه این مراسم به خواندن قصائدی در وصف ائمه اطهار و نهج‌البلاغه پرداخت.

حدادعادل: متجبم چرا تا به حال برای گرمارودی بزرگداشت نگرفته‌اند

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: وقتی دعوت‌نامه بدستم رسید خیلی خوشحالم شدم و تعجب کردم که چرا تا حالا این کار صورت نگرفته حالا هم معتقدم که این جلسه را باید تلقین تلقی کنیم برای یک بزرگداشت بهتر و از خانه کتاب و وزارت ارشاد هم تشکر کنیم. در این جمع حاضر فکر نمی‌کنم سابقه آشنایی کسی با گرمارودی بیشتر از من باشد در اواخر دبیرستان که در مدرسه علوی بودیم آقای موسوی و من معلم بودیم و در آنجا با هم حشر و نشر داشتیم. من می‌خواهم در یک جنبه از تاثیر ایشان اشاره کنم و آن اثری است که در قبل از انقلاب اثری بود که ایشان جز نیروهای متعهد بودند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی که فضای جامعه از شعر نو و شاعران نو اشباع بود و بحث‌های سبکی و محتوایی شعر نو همه را گرفته بود شاعران نوپرداز عموما اعتقاد دیگری داشتند و مارکسیسم و غرب‌گرایی بر آن فضا غلبه داشت. شما آن نمونه‌های شعر آزادی که سال 43 انتشارات جیبی منتشر می‌کرد را ببینید در آن فضا آقای گرمارودی شاعری بود که در جمع جوانان متدین شعر امروزی می‌گفت با مضمون و محتوای اسلامی، ولایی و انقلابی و شعرش هم از نظر کلام از دیگران کم نداشت. در آن سال‌ها یک نفر دیگر در خراسانی که عاقبت به خیر نشد این کار را می‌کرد ولی موسوی آن راه را رها نکرده و انقلاب را ادامه داد.

این نویسنده و پژوهشگر گفت: موسوی برای جوانان کم نظیر بود. این یک ارزشی است که شاید بیش از خدمات موسوی است. یک روز و روزگاری خیلی اوضاع با امروز فرق می‌کرد البته باید این مجمل را به تفسیر رساند و همان حکم سرکار او را به زندان انداخت و الحمدالله در این 34 سال به خدمت به انقلاب مشغول بوده است و همکاری شاعری روزنامه‌نگاری و تحقیق را انجام داده است.

حداد ادامه داد: یادم است که سال 37 از دانشگاه شیراز به تهران آمدم موسسه راه حق به من گفتند که کارهای راجع به امام را آقای گرمارودی انجام دادند تا الان که ایشان در شعر جایگاه بسیار بالایی دارند و الان هم با هم شعر می‌گوییم. نکته مهم شیوه بیان است و سبک خراسانی در شعر او به گوش می‌آید با چاشنی‌ها و نمک شعر امروزی که این هنر بزرگی است اخیرا قصیده اخوان که در اعتراض ایشان نوشته را می‌خواندم که اخوان هم جواب موسوی و هم جواب خودش را به صورت قدرت شاعری موسوی نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: موسوی شاعر قصیده است یعنی میدان اصلی او قصیده است و انصافا در این زمینه ممتاز است. موسوی گل چرخ را که در آورده بود به من گفت که یک مقاله بده که من گفتم که گرفتارم و گفتم چرا با هر مقاله عکس طرف را هم چاپ می‌کنی من هم انکار می‌کردم که من دریغم آمد که شوخی نکنم و گفتم نمی‌شود شما کار را با چاپ عکس من شروع کنی تا من مقاله را برسانم.

صالحی: ما نسل دهه 40 و 50 به آقای گرمارودی پز می‌دهیم

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این برنامه گفت: برای من افتخار است که در نخستین روزهای خدمتم در عرصه فرهنگ با تجلیل از حضرت آقای گرمارودی مصادف شده است. نسل ما که در دهه 40 و 50 واقع شده به آقای گرمارودی پز می‌دهیم. ایشان جزو کسانی بودند که به ما خط می‌داد و امروز هم که با ایشان تلفنی تماس داشتم گفتم که موسوی گرمارودی برای ما نوستالژی است. اما موسوی گرمارودی نوستالژی بود که برای ما حفظ شده برای ما ماند.

وی گفت: آقای موسوی را می‌شود از زوایای مختلف تحلیل کرد که من یکی از منظر‌ها را انتخاب می‌کنم و آن اینکه ترکیب وجودی ایشان یک تعریف کامل است. آقای گرمارودی به نظر من در این افقی که چند سال تنفس کرده‌ام یک شخصیت کم نظیر است. وجه اول ایشان ترکیب حوزه و دانشگاه است که ایشان ترکیب این دو را داشته و دارند.

صالحی ادامه داد: نکته دوم ترکیب سه خصوصیت است، خلاقیت، پرکاری و تنوع که آدم‌هایی هستند که خلاقند ولی پرکار نیستند که آقای موسوی گرمارودی این سه را با هم دارد. در قالب‌ها شعر را در نظر بگیرید در شعر کلاسیک و سینمایی در همه اینها ایشان آزمودگی خودشان را نشان داده‌اند. نکته سوم ترکیب فرهنگ اسلامی و ایرانی است که آقای موسوی از درون مایه‌های فرهنگ اسلامی استفاده کردند و آقای گرمارودی ترکیب سازی این دو زمینه را داشتند.

نکته چهارم توجه ایشان به دو نوع مخاطب است. نکته آخر توجه ایشان به کارکرد دو حوزه فعالیت فرهنگی و مدیریت فرهنگی که من به عنوان یک ناظر بیرونی حس می‌کنم که حضور ایشان ؟ در دو زمینه بوده است. آقای گرمارودی حتما در تاریخ این سرزمین خواهند بود.

گرمارودی: من همچنان یک دانشجوی ساده هستم

سید علی موسوی گرمارودی نیز در مراسم بزرگداشت خود گفت: سپاسگزار هستم از همه عزیزانی که قدم رنجه فرمودند با همه وجود سپاسگزارم و زبانم قاصر از تشکر است. از عزیزان هم صنف خودم که تشریف آوردند یک یک سپاسگزاری می‌کنم.

 نسل دهه 40و50 به گرمارودی پز می‌دهد

امیدوار هستم که همه دوستان در اینجا که از روی بزرگواری محاسن بنده را فرمودند که برخی را هم مجبور شدند الصاق کنند چون من همچنان یک دانشجوی ساده هستم و حالا تفضل آقایان باعث شد که به محبت تن دادم و قبول کردم اما این معنیش این نیست که باطنا هم پذیرفته شود. امیدوارم که این سنت در مورد آنهایی که صاحب قدر هستند تداوم پیدا کند. به دوست عزیزم قدیانی که ناشر من است مژده می‌دهم که نهج‌البلاغه آماده است زندگینامه من نیز آماده است و همچنین ادای ارادت من به حضرت زهرا (س) آماده چاپ است.

در پایان این مراسم از کتاب «در بوته نقد» با مضمون نگاه منتقدان به شعر سید علی موسوی گرمارودی رونمایی شد و به پاسداشت خدمات سید علی موسوی گرمارودی به عرصه فرهنگ و ادب از وی تقدیر به عمل آمد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: