سه‌شنبه 29 اکتبر 13 | 10:55

پاسخ علیرضا قزوه به یک انتظار

با وجود آنکه برگزیدگان دوره‌های چهارم و پنجم جشنواره داستان انقلاب معرفی شده‌اند، اما هنوز خبری از انتشار آنها نیست، مسئولان گرانی کاغذ را دلیل اصلی این امر عنوان می‌کنند.


139111280000523مشکل کاغذ، گرانی این کالای ضروری در چرخه چاپ و نشر و بالا و پایین رفتن قیمت ارز نه‌تنها ناشران خصوصی که ناشران دولتی را نیز دچار مشکل کرد؛ مشکلی که اگرچه مسئولان تلاش کردند تا بخشی از این مشکلات را رفع کنند، اما کم یا زیادنبود ثبات تأثیرات منفی خود را کم‌کم بر عرضه آثار گذاشت.

وخامت این اوضاع برای عده‌ای بیشتر و برای برخی از ناشران کمتر بود. استفاده از ذخیره کاغذ در انبارها و استفاده قطره‌چکانی از کاغذ موجود، روشی بود که خیلی از ناشران آن را در پیش گرفتند. این وضعیت بر روند انتشارات سوره مهر نیز تأثیر گذاشت و بسیاری از آثاری که برای چاپ آماده شده بودند، در صف انتظار قرار گرفتند؛ به‌طوری که محمد حمزه‌زاده در سال گذشته اعلام کرد که روند گرانی و بی‌ثباتی قیمت کاغذ انتشار 200 اثر او را تا سال آینده به تعویق انداخته است.

آثار برگزیده جشنواره داستان انقلاب یکی از این 200 تعداد اثر بودند که گرانی کاغذ و وجود دیگر مشکلات دامن آنها را نیز گرفت؛ آثاری که عموماً از سوی نویسندگان جوان نوشته شده و حوزه هنری به‌منظور حمایت مادی و معنوی تلاش دارد تا آنها را منتشر و توزیع کند. اما این اتفاق از چهارمین دوره برگزاری به‌کندی انجام شد؛ به‌طوری که برخی از نویسندگان آثار خود را به ناشر دیگری سپردند و عده دیگری که منتظر ماندند، بر این باورند که جذابیت موضوعی اثر آنها با این تعلل از بین خواهد رفت.

حسین فتاحی که به‌تازگی دبیری ششمین دوره جشنواره داستان انقلاب را به‌عهده گرفته است، در گفت‌وگو با تسنیم بر این امر تأکید می‌کند و می‌گوید: ارزش هنری آثار تا زمانی است که سوژه این آثار کهنه نشده باشند. زمان زیادی از نگارش بسیاری از این آثار می‌گذرد، به همین خاطر امکان کهنه شدن موضوع داستان‌ها هم در بخش بزرگسال و هم در بخش کودک و نوجوان وجود دارد. در نظر داریم تا آثار برگزیده تا زمان اختتامیه به چاپ برسند تا روند چاپ کتاب‌های برگزیده در دوره جدید سریع‌تر پیش رود.

در پی درخواست‌های نویسندگان و دبیر این دوره جشنواره، علیرضا قزوه مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری از انتشار این آثار تا زمان برگزاری اختتامیه ششمین دوره جشنواره خبر داد و گفت: تاکنون به‌دلیل کمبود بودجه تعدادی از آثار در انتظار انتشار مانده بودند. این امر تنها منحصر به آثار برگزیده جشنواره داستان انقلاب نیست، بلکه شامل تمام کتاب‌های آماده چاپ می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود این به‌دلیل اهمیت جشنواره داستان انقلاب مذاکراتی با انتشارات انجام شده و قرار بر این گرفت که تمامی آثار برگزیده تا فرارسیدن زمان اختتامیه به چاپ برسند.

جشنواره داستان انقلاب جزو معدود جشنواره‌هایی است که به‌منظور تولید محتوا و کشف استعدادهای جوان و تازه‌نفس در عرصه ادبیات انقلاب اسلامی پایه‌گذاری شده است؛ جشنواره‌ای که پایه‌گذاران آن خود از نویسندگان و دغدغه‌مندان انقلاب بودند و دوست داشتند میراثی از ادبیات انقلاب برای ادبیات امروز باقی بماند. به نظر می‌رسد جشنواره‌ای با این ظرفیت و قابلیت می‌تواند مشوق خوبی برای رشد ادبیات انقلاب باشد؛ ادبیاتی که با وجود ظرفیت‌ها و توانایی‌ها هم از حیث موضوعی و هم از منظر محتوایی چنان که بایسته است مورد توجه قرار نگرفته، به‌شرط آنکه روزها انتظار برای چاپ آثار و ماه‌ها برای پرداخت جوایز به وجود نیاید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: