سه‌شنبه 29 اکتبر 13 | 11:24

روسیه «اسلامی» می‌شود

به گفته رئیس مجمع خاورمیانه، با وجود اکثریت قومی مسلمان و یک مسجد در میدان سرخ مسکو، روسیه به روسیه اسلامی تبدیل می‌شود.


مارک آدومانیس، کارشناس آمریکایی نظر دانیل پایپس، رئیس مجمع خاورمیانه در خصوص روسیه را به چالش کشیده و می‌گوید: پایپس عنوان می‌کند که قومیت مسلمان روسیه بین 21 تا 23 میلیون نفر است که 15 درصد از 144 میلیون جمعیت کل روسیه محسوب می‌شود، اما سهم مسلمان‌ها در حال افزایش است.

زن‌ها در روسیه به طور متوسط 4 / 1 فرزند دارند اما زن‌های مسلمان روسیه 3 / 2 فرزند دارند و همچنین سقط جنین نیز در مسلمان‌ها کمتر است. در مسکو، زن‌های تاتار شش و زن‌های چچن واینگوش 10 فرزند دارند.

اما پایپس می‌گوید: مسلمان‌ها در حال تبدیل شدن به یک اکثریت در قرن 21 هستند و این انقلاب جمعیت شناختی چهره اصلی این کشور را تغییر می‌دهد. مسلمانان روسیه که 57 گروه از 182 گروه قومیتی را تشکیل می‌دهند، کم و بیش از واژه “روسیه مسلمان” برای نشان دادن خواسته‌ و آرزوی خود استفاده می‌کنند.

پایپس همچنین از چند کارشناس دیگر که انتظار دارند روسیه به یک کشور اسلامی تبدیل شود که در میدان سرخ آن یک مسجد باشد، نام می‌برد.

این کارشناسان معتقدند که روسیه به جایی خواهد رسید که ارتش آن که تنها از مسلمانان تشکیل شده است از مبارزه با دیگر مسلمانان خودداری کند و سیاست خارجی‌اش از منافع جامعه مسلمانان ناشی شود.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: