سه‌شنبه 29 اکتبر 13 | 11:58

ناگفته‌های طالب‌زاده از تعطیلی «افق نو»

در جریان جشنواره افق نو دیدم که ارگان ها مثل وزارت ارشاد سکوت کرده بودند اما این جشنواره ظرفیت بالایی داشت و از دور قبلی استقبال ویژه ای به عمل آمد.


نشست نمایش مستند «نبرد خاموش» در سالن آمفی تئاتر دانشکده صنایع دانشگاه تهران با حضور نادر طالب زاده کارگردان مستندساز و پژوهشگر متعهد کشور برگزار شد.

عمده صحبت های طالب زاده به کنفرانس هالیوودی علت اصلی معلق شدن این کنفرانس و تعطیلی جشنواره افق نو بود.

مجری برنامه در ابتدای صحبت هایش در رابطه با علت این امر گفت: جشنواره افق نو که قرار بود دومین دوره از آن و سومین دوره کنفرانس هالیوودی برگزار شود، به من اطلاع داده شد که قرار است این جشنواره به تعویق بیفتد بعدا از زبان دبیر جشنواره شنیدیم که جشنواره لغو شده است.

طالب زاده در پاسخ به این سوال که چه سیری طی شد تا این جشنواره و کنفرانس ادامه فعالیت نداشته باشند گفت: در جریان بیداری گسترده که در جهان و به طور خاص در امریکا اتفاق افتاد کسانی متوجه حقه 11 سپتامبر شده بودند و اعتراضات خود را آغاز کرده بودند پس از آن بود که قصد داشتیم از بعضی از افرادی که به جریان دروغ و حقه گسترده امریکا اعتراض کرده بودند و این جریان را متوجه شده بودند دعوت کنیم تا در ایران و در فضای باز بتوانند حرفشان را بگویند این ظرفیت در کشور ایران هست که اولا در باره حقیقت ماجرا و دوما نقش رسانه در خاموش کردن جریان آن صحبت کنند. «افق نور» ظرفیت و فرصتی بدیع در رابطه با بحث و مطالبه حق در کشور ایران بود.

در جریان این جشنواره دیدم که ارگان ها مثل وزارت ارشاد سکوت کرده بودند اما این جشنواره ظرفیت بالایی داشت و از دور قبلی آن استقبال ویژه ای به عمل آمد.

طالب زاده در پاسخ به درباره علت تعطیلی این جشنواره گفت: چه خوب بود اگر افرادی که تمایل به عدم برگزاری این جشنواره داشتند جلو می آمدند و شفاف صحبت می کردند از یک طرف گفته می شد که با این جشنواره مخالفتی ندارند و به برگزاری آن کمک خواهند کرد از سوی دیگر عده ای می گفتند که بخشی از آن بررسی شود و شرایط برگزاری آن ارزیابی گردد. عده ای نیز می گفتند اصلا نمی دانیم این جشنواره چیست و باید ببینیم چه هست. جشنواره ای که جروزالم پست، دیلی تلگراف و خبرگزاری های دیگر دنیا بهتر فهمیدند که هست و هدف آن چیست. توصیه من این است که این کار با تعامل و همفکری ادامه پیدا کند و مسئولین در روند بهتر برگزار شدن آن کمک کنند.

مقام معظم رهبری فرموده بودند دشمن در گفت وگو منطق ندارد همچنان که کدام منطقی قبول می کند که ایران با یک بمب هسته ای بتواند جهان را نابود کند البته این ادعا مربوط به طولانی مدت است اما این بی منطقی بعد از 11 سپتامبر در امریکا شدت گرفت. تمام هدف مهمانان دعوت شده به این کنفرانس یک چیز است و آن بازگرداندن منطق به امریکاست. بعد از دروغ 11 سپتامبر منطق در امریکا از بین رفت.

در رابطه با دروغ 11سپتامبر همین نکته بس که ویلیام رودریگز یک نظافتچی بود که در یکی از طبقات ساختمان تجارت جهانی امریکا فعالیت می کرد. وی بعد از واقعه 11 سپتامبر به بیان حقایق در مورد این مسئله پرداخت اما این افشاگری مشکلاتی برای وی ایجاد کرد تا جایی که کاخ سفید رسما از او خواست دست از این افشاگری بردارد. او یکی از مهمانان این کنفرانس بود که حرف های زیادی برای گفتن دارد. واقعه 11 سپتامبر واقعه شوخی برداری نیست و قطعا جهان بعدها متوجه این مسئله خواهد شد.

طالب زاده در رابطه با ماهیت ضداسرائیلی بودن این جشنواره گفت: بحث ضداسرائیلی بودن این کنفرانس نیست. این کنفرانس از این جهت اهمیت دارد که امریکا غیر منطقی و جاهلانه عمل می کند. بحث اصلی این است که امریکا باید به کشوری که به هیچ وجه برای وی تهدیدی نیست اعلام جنگ کند. این امریکاست که تابع سیاست اسرائیل و صهیونیست است و برای هر جنایتی در جهان پا پیش می گذارد.

وی در ادامه افزود: یکی از کارهایی که افق نو انجام داد طرح دعوای حقوقی درباره فیلم های بی پایه و اساسی بود که به دورغ به ایران هراسی و اسلام هراسی می پرداختند. در راس آنها فیلمی به عنوان «غیرقابل تصور» بود. فیلمی ضعیف که حتی سینمایی هم نشد اما از جاذبه های بصری برخوردار بود. جالب است در دوره جدید بحث اقامه دعوا علیه فیلم های ضداسلامی و ضدایرانی نیز باید منتفی تلقی شود. پس گرفتن این شکایت به نوعی ضربه به حیثیت نظام است.

در دوره ای که تمام رسانه ها علیه ایران هجمه رسانه ای خود را آغاز کرده اند براساس یک ادعای واهی و دورغین حجم عظیمی از فشارها و تحریم ها علیه ایران روانه شده است. بحث حقوقی که الان در رابطه با آن صحبت شده بحثی است که سال ها اسناد و مدارک آن جمع آوری شده است. درست نیس در این برهه این مسئله لغو شود.

طالب زاده در پاسخ به این سوال که در مقابل عقب نشینی فرهنگی که اصطلاحا به آن اعتمادسازی فرهنگی گفته می شود غرب نیز به همین منوال اعتمادسازی انجام داده یا خیر؟ گفت: غرب همچنان به پروژه ایجاد ترس از ایران و تغییر طرز تفکر جامعه جهانی نسبت به ایران اهتمام دارد.

در خلال صحبت های طالب زاده ویدئو کلیپ های از دعوت شدگان به دومین دوره از جشنواره افق نو نمایش داده شد. افراد دعوت شده به این جشنواره از اساتید طراز اول و مشاهیر جامعه غربی هستند که تفکر و نگاهی علیه دروغ و دروغ پردازی های امریکا و ایران هراسی دارند.

طالب زاده در پاسخ به سوالی در رابطه با نامه 68 نفر از این متفکران و اساتید دانشگاهی طراز اول به مقام معظم رهبری گفت: صداوسیمادر رابطه با این جریان گزارش های خوبی داد ارسال نامه از تیر و مرداد سال جاری آغاز شد. از اندیشمندان استادان دانشگاه و متفکران غرب درخواست های برای مقام معظم رهبری ارسال شده است.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا این نامه 68 نفری جوابی نیز داشته است گفت: بله به برگزاری جشنواره امیدوار هستیم دو ارگان دولتی نیز نسبت به برگزاری دو بخش جشنواره یعنی افق نو و هالیوودی ابراز تمایل کردند.

امیدواریم این جشنواره به زودی و با کیفیت هر چه بهتر برگزار گردد. پس از پایان صحبت های طالب زاده مستند نبرد خاموش کاری از مرکز مستند سفیر به نمایش درآمد و تا ساعت 16:30 ادامه یافت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: