سه‌شنبه 29 اکتبر 13 | 14:01

هرسپتین ایرانی سال آینده وارد بازار می‌شود

مدیر گروه ژنتیک پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی گفت: داروی هرسپتین در این پژوهشگاه تولید شده و در مرحله کارآزمایی بالینی است. امیدواریم تا سال آینده این دارو وارد بازار شود.


کیوان مجید‌زاده در نشست خبری ششمین کنگره سرطان سینه اظهار داشت: امروزه در دنیا جدیدترین تحقیقات در راستای روش‌های پیشگیری تشخیص به موقع و درمان کم عارضه است و استفاده از روش‌های مولکولی، سلولی و ژنتیک در جریان است.

وی با تأکید بر اینکه بخشی از سرطان‌ها به ویژه سرطان سینه منشا ارثی دارد، افزود: روش‌های پیشگیری زیادی در دنیا رایج شده تا حدی که در کلینک سرطان سینه جهاد دانشگاهی مرکزی را برای سرطان‌های ارثی و فامیلی راه‌اندازی کرده‌ایم.

این متخصص بیوتکنولوژی تصریح کرد: همه دنیا در حوزه تشخیص به دنبال آن هستند که سرطان در مراحل اولین تشخیص داده شود و باید از ارائه درمان‌های نابجا برای بیمار پرهیز کرد.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس در مورد مصرف برخی داروها مانند هرسپتین که گفته می‌شود، علی رغم قیمت گزاف اثربخشی چندانی ندارد، گفت: هرسپتین 15 تا 20 درصد بقای بیمار را افزایش می‌دهد و تنها فاکتوری که برای پزشک اهمیت دارد، میزان سودمندی روش‌ها برای بیمار است.

وی ادامه داد: قطعاً داروهای که تاییدیه می‌گیرند مراحل متعددی را طی می‌کنند تا وارد بازار شوند و از طرفی جنبه‌های مالی برای دولت‌های، پزشکان و مردم مهم است.چرا که وقتی داروی جدید وارد بازار می‌شود، شرکت‌های داروسازی را پولدار می‌کند و ما غافل از این موضوع نیستیم.

مدیر گروه ژنتیک پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی در پاسخ به خبرنگار فارس، که برخی مسئولان تهیه فرمول داروهای هایتک خارجی را در داخل زمانبر می‌دانند، گفت: هنر ما این است که این گونه داروهای مهم را در داخل تولید کنیم و پژوهشکده سرطان سینه ساخت داروی هرسپتین ایرانی را در دستور کار قرار داده و در حال طی کردن کارآزمایی بالینی است.امیدواریم این دارو را تا سال آینده بتوانیم روانه بازار کنیم.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: