سه‌شنبه 29 اکتبر 13 | 16:28
حدادعادل در همایش «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها» مطرح کرد؛

دلیل عدم توفیق استعمار در ایران امروز

غلامعلی حداد عادل گفت: دلیل توفیق استعار در گذشته تاریخی و عدم موفقیت در ایران امروز ما وجود حکومت دینی و شرعی است.


همایش «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها» در ایران امروز هفتم آبان ماه به همت موسسه مطالعات تاریخ معاصر و با حضور جمع کثیری از فرهیختگان حوزه و دانشگاه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل با ابراز شادی از اینکه همایش بررسی دانشگاهی و علمی سیاست انگلیس در ایران استمرار پیدا کرده و و به کار خود تداوم بخشیده است، گفت: زیرا معمولا همایش‌های ما موقتی و مقطعی است. استعمار انگلیس در طول قرن‌های گذشته یک پدیده جهانی بوده و همگی می‌دانیم خواست یکی دو کشور نیست و تنها به ایران اختصاص نداشته است.

وی با بیان اینکه انگلیس با استعمار جزیره کوچک خود را به امپراتوری جهانی مبدل که که به قولی آفتاب در قلمروشان هرگز غروب نمی‌کند.گفت: موضوع استعمار انگلیس در ایران بخشی از تاریخ جهانی است که این نکته از دو جهت قابل بررسی است.

رئیس فرهنگستان زبان ادب فارسی گفت: با مطالعه تاریخ قرن‌های 18، 19 و 20 را به این نتیجه می‌رسیم که در سرزمین‌هایی همچون چین ، هند، ایران ، خلیج فارس تا آفریقا، مصر و آمریکای لاتین استعمار انگلیس گسترش یافته است و این کشور به هر نقطه‌ای که دستش رسیده مستعمره خود را وسعت بخشیده است.

حداد عادل ادامه ادامه داد: در بحث استعمار باید به انگیزه‌ها، ابزارها و روش‌های جداگانه توجه کرد که راهبردهای استعماری انگلیس چه بوده است؟ یکی از انگیز‌ه‌های اصلی انگلیس در استعمار ایران مسئله هندوستان بوده بخش مهمی از وقایع با توجه به همین نکته قابل فهم و تبیین است.

وی علت توجه دیگر استعمار در ایران را نفت دانست و گفت: نفت یکی دیگر از راهبردهای انگلیس در ایران بوده است از زمان کشف ذخایر که در زمان مظفرالدین شاه رخ داد تا امروز همیشه مبنای برای فعالیت‌های استعماری انگلیس در ایران بوده است.

حداد عادل گفت: از دیگر راهبردهای استعمار انگلیس در خاورمیانه موضوع خلیج فارس،‌تسلط بر جزایر این خلیج، سیاست‌های انگلیس در عراق و بین النهرین بوده است. رقابت روسیه و فرانسه در ایران را نیز بر اتش استعمار می‌افزود.

حدادعادل تضعیف وحدت مذهبی در ایران را از دیگر راهبرد‌های این کشور طی 200 سال گذشته بوده است و امروز همچنان ادامه دارد و افزود: از جمله وقایع تاریخی به انگلیس ربط دارد از عزل و قتل امیرکبیر گرفته تا تحریم تنباکو، مشروطیت،‌ قرارداد 1907 و 1919، انقراض قاجاریه، روی کار آمدن رضا خان، خلع رضاخان، کودتای 28 مرداد، انقلاب اسلامی 22 بهمن ادامه دارد.

وی دست‌های پنهان را یکی از این ابزارهای استعمار در ایران دانسته است و گفت: انگلیس مقاصد استعماری خود را در قالب کمک به موسسات، انجمن‌ها، خاندان‌ها و افرادی اجرا می‌کرد که ایرانی بوده و در داخل کشور حضور داشتند مثل انجمن‌های سری که در مشروطه وجود داشت،‌فراماسونری ، جماعاتی که در ایران با افکار ملکم خان تغذیه می‌شدند و یا خاندان‌های حقوق‌بگیر در ایران.

وی با بیان اینکه استعمار انگلیس در ایران یک واقعیت انکار ناپذیر در کشور است که برنامه‌ریز‌ی‌هایش همچنان ادامه دارد.گفت: استعمار انگلیس و آمریکا با هم متفاوت است. آمریکا بیشتر از قدرت سخت‌افزاری استفاده می‌کند، اما انگلیس کارهای خود را به صورت پنهانی و نرم‌افزاری استفاده می‌کنند.

رئیس فرهنگستان زبان ادب فارسی با بیان اینکه برای فهم فرق روش استعماری انگلیس وآمریکا می‌توان اختلاف برنامه‌های بی‌بی‌سی،‌ صدای آمریکا را به عنوان مصداق توجه داشت و گفت: انگلیس با شناختی که از مردم ایراندارد طراحی های رسانه‌های خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند با ذائقه مردم همان کشور باشد تا از سنت‌های ملل مختلف برعلیه همان کشورها استفاده کند.

وی گفت: روش تخصصی انگلیس ایجاد اختلاف بین مردم، کشورها ، رهبران، سران ، مسئولان و حکومت‌ها است. این یکی از شگردهای تاریخی انگلیس است که در آن ورزیدگی بسیاری دارد.

حدادعادل افزود: تشدید فشار اقتصادی علیه مردم جزیی از برنامه انگلیس برای رسیدن به اهداف خویش است و اصرار دارد به دست آمریکا تحریم انجام شود با قوت و زیرکی درصدد تشدید اختلاف سیاسی در بالاترین سطوح ایران نیز است.شاید اشخاص در انگلیس عوض شود اما سیاست آن عوض نمی‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته تفاوت اصلی امروز ما و با گذشته تاریخی وجود حکومت دینی و شرعی است در زمان مصدق این حکومت وجود نداشت؛ حال آنکه امروز عنصر مهم، نیرومند و اثرگذار ولایت فقیه در ایران نقش‌آفرین است و صحنه را متفاوت می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: