چهارشنبه 30 اکتبر 13 | 10:40

« خاک و مرجان»؛ فیلمی آبرومند از مردم افغان

بالاخره بعد از مدت‌ها سینمای ایران می‌تواند فیلمی نمایش دهد که در آن خبری از تحقیر، توهین و انحراف در نمایش نزدیک‌ترین مزدمان هم‌آئین و هم‌زبان ایرانی‌ها، افغانستانی‌ها نیست. «خاک و مرجان» شروع راه مبارکی است.


13920410095844973774403« خاک و مرجان» آخرین ساخته مسعود اطیابی امروز در حالی در سینماهای تهران به نمایش در می‌آید که که تصویر سازی های سابق رسانه های ایرانی از کشور افغانستان بینندگان فیلم را در انتظار تماشای یک نمونه معمولی و دست چندم دیگر از روایت ایرانی ها از مردم افغان فرو برده است و احتمالا خیلی‌ها با همین پیش‌فرض به دیدن فیلم خواهند رفت.

اما این بار قضیه متفاوت است. «خاک و مرجان» در عین ارائه تصویری به شدت واقعی از شرایط امروز زندگی مردم افغانستان ، نمایشی تلخ و در عین حال مطابق با حقیقت از تبعات تسلط ده ساله آمریکاییها بر افغانستان و فجایع انسانی سالهای اشغال این کشور است.

به این ترتیب در عین اینکه در فیلم اشاره های هوشمندانه ای به فرهنگ خاص و نزدیک به ایران مردم افغانستان، (چیزی که رسانه های ایرانی به دلایلی نامعلوم به شدت از نمایش آن پرهیز می کنند) می شود، خاک و مرجان در ساخت یک نمونه معاصر موفق در ساخت یک فیلم ضدآمریکایی ایرانی یک نمونه پیش رو است.

هنوز برای شروع فاز ساخت فیلم های ضدآمریکایی و به وجود آوردن یک خروجی فرهنگی برای سیاست استقلال طلبی و استعمارستیزی ایران، راه طولانی‌ای در پیش است اما ظاهرا این مسیر شروع شده ست.
اگر در چند سال گذشته سینمای مستند ایرانی پیشرو ساخت آثار ضدآمریکایی جهانی با کارکرد نفی سلطه بود جشنواره سال پیش ظاهرا شروع حرکت سینمای داستانی ایران به این سمت است.بعد از نمونه موفق «برلین منفی 7» حالا «خاک و مرجان» هم می تواند سر خودش را در ساخت یک فیلم ضدآمریکایی بالا بگیرد. حرفهای ناگفته این سالهای سینمای ایران را زده است، مثل نمونه های مشابه شعاری و سفارشی از آب درنیامده است و کیفیت فیلم در حد قابل قبولی در مقیاس سینمای ایران است.

قرار بود فیلم در افغانستان هم اکران شود، اما فعلا این اتفاق نیفتاده است امیدوار می‌مانیم در انتظار روزهای شیرین اکران این فیلم در افغانستان در کنار ده ها نمونه هالییودی این سالها با روایت مردم افغانستان؛ و در کنار صدها و هزاران تصویر پخش شده اهدای گل سرباز آمریکایی به دختربچه افغان، تصویر کالت رسانه های جهانی در این چند سال.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: