چهارشنبه 30 اکتبر 13 | 14:53

متن کامل طرح آزادسازی سهام عدالت

متن کامل طرح پیشنهادی آزادسازی سهام عدالت که به تازگی در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفته، منتشر شد.


طرح پیشنهادی آزادسازی سهام عدالت در دستورکار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. متن کامل طرح به شرح زیر است:

مقدمه:

دولت در اجرای اصل 44 قانون اساسی با واگذاری بخش عمده‌ای از سهام شرکت‌های مشخص شده دولتی به عموم در قالب سهام عدالت، در پی اهداف اقتصادی کلان از جمله پیشبرد روند خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری همه جانبه دولت در اقتصاد، افزایش شفافیت فرآیند تامین مالی و اختصاص منابع به بخش واقعی اقتصاد، توسعه فرهنگ مشارکت پذیری جامعه در سرمایه‌گذاری مولد نیز می‌باشد. اما روند واگذاری‌ها و عدم آزادسازی سهام عدالت موجب عدم تحقق اهداف مذکور شده است. در همین راستا طرح پیشنهادی آزادسازی سهام عدالت طرح شده است.

تاریخچه:

دولت براساس قانون اجرای اصل 44 و آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت اقدام به توزیع سهام عدالت با سقف اعضای خانواده به میزان 5 نفر و توزیع مساوی بین اعضا در اقساط 10 ساله و تخفیف 50 درصدی دو دهک پایین بین حدود 41 میلیون نفر از هم‌میهنان کشور نموده است. تاکنون بخشی از سهام 62 شرکت به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار شده است.

مشکلات فعلی سهام عدالت:

برخی از مهم‌ترین مشکلات و معایب طرح فعلی عبارتند از:

– عدم تعیین تکلیف مطالبات بلندمدت از سهام عدالت

– تصدی‌گری کامل دولت در سهام عدالت بر خلاف اصل 44

– وجود مشکلات مربوط به رانتها وسوءاستفاده ها در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت (342 تعاونی شهرستانی و 30 شرکت سرمایه‌گذاری استانی).

– عدم امکان نقدشوندگی قیمت سهام عدالت برای 41 میلیون نفر.

– کاهش کارایی بنگاههای اقتصادی به واسطه حضور مدیران غیرحرفه‌ای و ناکارآمد.

مدل اجرایی پیشنهادی:

هم‌اکنون ارزش روز سهام عدالت در حدود 90 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و دولت بابت واگذاری سهام شرکت‌های خود به سهام عدالت 34 هزار میلیارد تومان از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی طلبکار است. بر اساس این طرح دولت مکلف می‌شود 34 هزار میلیارد تومان از سهام شرکتهای واگذار شده را بابت مطالباتش به فروش رسانده و ارزش خالص سهم مردم در سهام عدالت را در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بازار سرمایه به ارزش روز حدود 56 هزار میلیارد تومانی تبدیل نماید. در این صورت میانگین ارزش سهام عدالت هر خانوار 5 نفره ایرانی حدود 7 میلیون تومان برآورد می‌شود.

مزایای طرح پیشنهادی:

– ایجاد 34 هزار میلیارد تومان منابع جدید برای دولت که می‌تواند فقط برای اجرای طرح‌های عمرانی در استان‌ها و تهاتر بدهی دولت با پیمانکاران وزارتخانه‌های نیرو، راه و شهرسازی و سایرین اختصاص یابد.

-خروج کامل دولت از تصدی‌گری در سهام عدالت و حذف رانتهای خاص مدیریت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور (342 شرکت)

-آماده معامله و فروش شدن سهام عدالت در بازار سرمایه

جذب نقدینگی بازار به واسطه عرضه سهام عدالت و تاثیر مثبت آن در کاهش تورم و کمک به درمان بیماری هلندی

-وصول مطالبات دولت و حل مشکلات بدهی به پیمانکاران طرح‌های عمرانی.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: