چهارشنبه 30 اکتبر 13 | 16:09

انقلاب اسلامي، اپوزيسيون اصلی در سطح جهان است

الگوهاي رفتاري ديپلمات‌هاي پوزيتويست و قدرتمدار، عليرغم شعار واقع‌بيني، اساساً واقع‌بين نيستند بلكه محصور در چارچوب اسطوره‌سازي‌هاي ايدئولوژيك مهندسان روابط بين‌الملل در غرب است.


به گزارش تریبون مستضعفین استاد حسن رحیم‌پور ازغدی بيست و سومين مقاله شفاهي همچنان به تحليل نظري در حوزه روابط بين‌الملل و الگوهاي سياست خارجي پرداخته و مفاهيمي از اين دست را مورد بحث قرار داده است:

[jwplayer mediaid=”240586″]

دانلود

1-     روابط بين‌الملل، عرصه عمليات فرهنگي در جهت اسطوره‌سازي و اسطوره‌شكني در مقولة قدرت است.

2-     تغيير سياست بين‌الملل در معادله‌اي از تعارض و همكاري، به اشكال گوناگون قابل مديريت است.

3-     عملاً نوعي حكومت جهاني اما از نوع ناعادلانه در جريان بوده و انقلاب اسلامي، اپوزيسيون اصلي آن در سطح جهان است.

4-     سلسله مراتب حاكم بر روابط بين‌الملل و سازمان‌هاي بين‌المللي، نه بر اساس حقوق بشر و نه هيچ منطق نظري شكل نگرفته است.

5-     جنبه‌هاي هنجاري و شبه‌ارزشي استكبار غربي، به نحو كاملاً ايدئولوژيك بر قوانين بين‌الملل- در مقام تئوري‌سازي و نيز اجراء عملياتي- اعمال مي‌شود.

6-     «موازنة قدرت»، اصلي‌ترين عامل است كه مفهوم «مشروعيت» را در مناسبات جهاني، پس و پيش و جابه‌جا مي‌كند.

7-     در مباحث آكادميك، ديپلماسي پوزيتويستي، جاي خود را به ديپلماسي بر اساس نظريات انتقادي، نقد ادبي و مطالعات فرهنگي و رسانه‌اي و زبان‌شناسي‌هاي پُست‌مدرن مي‌دهد اما جمود پوزيتويستي (درك محدود از قدرت‌هاي محسوس) همچنان بر ذهنيّت دانشگاهي ما در رشتة روابط بين‌الملل و علم ديپلماسي!! مسلّط است.

8-     الگوهاي رفتاري ديپلمات‌هاي پوزيتويست و قدرتمدار، عليرغم شعار واقع‌بيني، اساساً واقع‌بين نيستند بلكه محصور در چارچوب اسطوره‌سازي‌هاي ايدئولوژيك مهندسان روابط بين‌الملل در غرب است.

9-     فرهنگ‌سازي غرب در عرصة ديپلماسي نيز چون ساير علوم اجتماعي، ذهنيّت اغلب ديپلمات‌هاي آسيايي، آفريقايي و آمريكاي لاتين را اشغال و حاكميت ديكتاتوري سرمايه‌داري در روابط بين‌الملل را موجّه و مشروع كرده است .
10-و…

  1. محمد
    2 نوامبر 2013

    عالی بود واقعا عالی بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: