شنبه 02 نوامبر 13 | 11:43

تصويب قطعنامه پيشنهادی ايران در سازمان ملل

کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی ایران در زمینه خلع سلاح هسته ای را تصویب کرد.


هيأت نمايندگي جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل در نشست اخير این کميته پيش نويس قطعنامه مذکور را ارائه داد که علي رغم مخالفت آمريکا و رژيم صهيونيستي و برخي كشورهاي غربي، با 113 رأي مثبت و ٧ راي ممتنع به تصويب رسيد.

موضوع اين قطعنامه پيگيري اجراي تعهدات پذيرفته شده در چارچوب کنفرانس‌هاي بازنگري دولت‌هاي عضو پيمان عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي در سالهاي 1995، 2000 و 2010 ميلادي بود كه براي ششمین بار طي 10 سال گذشته از سوي ايران ارائه و تصويب شد.

اين قطعنامه از کشورهاي داراي سلاح هاي هسته‌اي مي‌خواهد به اقدامات لازم جهت اجراي تعهداتشان مبني بر انهدام کامل زرادخانه تسليحات اتمي خود بر اساس اصول شفافيت، برگشت‌ناپذيري و نظارت بين‌المللي سرعت بخشند.

طبق پيمان عدم اشاعه هسته‌اي (ان پي تي) که از سال 1970 ميلادي لازم الاجرا شده است، کليه دولت‌هاي برخوردار از سلاح های هسته‌اي متعهد شده‌اند تمام تسليحات اتمي خود را منهدم كنند. بعلاوه، آنها از نظر حقوقي موظف هستند نه تنها از هرگونه اقدام براي ساخت سلاح هسته‌اي جدید خودداري کنند، بلکه از انتقال اين گونه سلاح‌ها به ديگر کشورها، استقرار آنها در خارج از خاک خويش و همکاري با ديگر دولتها براي ساخت سلاح اتمي نيز بپرهيزند.

دولت هاي هسته‌اي پس از دهه‌ها عدم پايبندي به تعهدات حقوقي مصرح خود، بار ديگر در قالب اسناد نهائي کنفرانس‌هاي بازنگري پيمان عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي در سالهاي 1995، 2000 و 2010 ميلادي متعهد شده‌اند تا گام‌هاي عملي مؤثري را براي امحاي سلاح‌هاي هسته‌اي بردارند.

در بخشي از قطعنامه تصويب شده پیشنهادی ايران بر اجراي قطعنامه کنفرانس 1995 در خصوص ايجاد خاورميانه عاري از سلاح هاي هسته‌اي نيز تأکيد شده است. قطعنامه سال 1995 در مورد خاورميانه عاری از سلاح های هسته ای, خواستار پيوستن اسرائیل به معاهده عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي و نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي بر تأسيسات آن شده است.

کشورهای غربی از جمله آمريکا، فرانسه، انگليس، رژيم صهيونيستي و برخی متحدان آن ها، با توجه به تأكيد قطعنامه پيشنهادي ايران بر این موضوع, به آن رأي منفي داده اند.

در قطعنامه تصويب شده پیشنهادی ايران همچنين بر ضرورت ارائه تضمين‌هاي امنيتي به کشورهاي غيرهسته‌اي مبني بر عدم به کارگيري و يا تهديد به استفاده از سلاح هسته‌اي عليه آنها تأکيد گرديده است.

لازم به دکر است که جنبش عدم تعهد و اکثر کشورهای جهان، وجود سلاح هاي هسته‌اي را اصلي ترين تهديد صلح و امنيت جهان مي‌دانند و معتقدند تنها راه رهايي از اين خطر امحاي کليه اين سلاح‌ها و ايجاد جهان عاري از سلاح هسته‌اي است. در همین راستا جنبش عدم تعهد امحاي کامل تمام سلاح‌هاي هسته اي در جهان را اولين اولويت خود در زمينه خلع سلاح دانسته است و بنا به ابتکار این جنبش، در چهارم مهرماه سال جاري، اولین نشست عالی رتبه مجمع عمومی در خصوص خلع سلاح هسته ای برگزار شد. در این نشست حدود 100 نفر از سران و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل متحد سخنرانی و بر لزوم امحای کامل سلاح هاي هسته ای تأکید کردند. دكتر روحاني، رييس جمهور كشورمان اولین سخنران نشست افتتاحیه این نشست عالی رتبه بود که به نمایندگی از 120 کشور جنبش عدم تعهد به تشریح مواضع آنها پرداخت.

روحانی در این سخنرانی 3 پیشنهاد از سوی عدم تعهد ارائه نمود. این پیشنهادات در قالب قطعنامه ای تنظیم و برای تصویب به کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی ارائه شد که در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی تحت بررسی قرار دارد و انتظار می رود طی هفته آینده در این کمیته مورد تصویب قرار بگیرد. اين قطعنامه به همراه برخي پيشنهادات ديگر تصويب شده ايران در كميته خلع سلاح، نظير قطعنامه جامع فناوری موشكی و بهره برداری های غیرنظامی از آن، طي هفته هاي آتي در مجمع عمومي سازمان ملل به رای گذاشته خواهند شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: