شنبه 02 نوامبر 13 | 16:53

بیانیه بالفور؛ بزرگ‌ترین خیانت به یک ملت

این بیانیه در 2 نوامبر 1917، توسط آرتور جیمز بالفور، خطاب به بارون والتر روچیلد، رهبر جامعه یهودیان انگلیس صادر شد و در آن مجوز تاسیس رژیم صهیونیستی به وی داده شد.


n00011440-bبیانیه بالفور ۱۹۱۷، یکی از بیانیه‌های ننگین تاریخ انگلیس و سرآغاز تاسیس رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.

این بیانیه در ۲ نوامبر ۱۹۱۷، توسط آرتور جیمز بالفور، به بارون والتر روچیلد، رهبر جامعه یهودیان انگلیس صادر شد و در آن مجوز تاسیس رژیم صهیونیستی به وی داده شد. بارون والتر روچیلد، دومین بارون خاندان روچیلد بود. در مطالب بعد به طور مفصل خاندان روچیلد، یعنی مالکان نیمی از ثروت جهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

در سال ۱۹۱۶ رهبران یهودی انگلیس از جمله جیم وایزمن رئیس سازمان جهانی صهیونیسم، والتر روچیلد و ناحوم سوکولو روزنامه‌نگار لهستانی، نامه‌ای را به مجلس انگلیس ارسال کرده و در آن خواستار اجازه تشکیل دولت یهود و در اختیار داشتن سرزمینی برای یهودیان جهان شده بودند. اواخر سال ۱۹۱۷ مجلس انگلیس با این درخواست موافقت کرده و آرتور بالفور آن را به اطلاع روچیلد رساند.

متن نامه بالفور به روچیلد به شرح زیر است:

لرد روچيلد عزيز؛

بسيار مايه خرسندي است که به نيابت از حکومت اعلي‌حضرت مراتب موافقت با ‌آمال و آرزوهاي صهيونيست‌هاي يهودي را که به کابينه تقديم شده و مورد تصويب قرار گرفته است، به اطلاع جنابعالي برسانم:

حکومت اعلي حضرت به تشکيل ميهن ملي يهوديان در فلسطين به ديده موافق مي‌نگرد و براي تسهيل دستيابي به اين هدف، غايت تلاش خود را به کار مي‌گيرد. البته پر واضح است که نبايد هيچ‌گونه اقدامي که حقوق ديني و مدني جوامع غير يهود در فلسطين، يا حقوق و موقعيت سياسي يهوديان در ديگر کشورها را به خطر مي‌اندازد، صورت گيرد.

بسيار سپاسگزار خواهم بود اگر اين مطلب را به اطلاع فدراسيون صهيونيست برسانيد.

ارادتمند شما، آرتور بالفور

این نامه، ۹۶ سال پیش جرقه تاسیس حکومتی جنایتکار را زد تا سا‌ل‌ها بعد، مقدمات آن شکل گرفته و رژیم صهیونیستی اسرائیل در فلسطین شکل بگیرد.

سرآغاز اشغال فلسطین، شعار ملتی بدون سرزمین، سرزمینی بدون ملت بود و به همین بهانه صهیونیست‌ها به مرور تمام سرزمین‌های فلسطینیان را اشغال کرده حکومت صهیونیستی را تشکیل دادند.

این شعار به معنای نادیده گرفتن صدها هزار فلسطینی ساکن در این منطقه بود، زیرا یهودیان به فلسطینیان به چشم انسان نمی‌نگریستند و به بهانه اینکه فلسطینیان استحقاق بودن در این سرزمین را ندارند، آن‌ها را از خانه‌های خود بیرون راندند.

نامه‌ی بالفور در آن زمان اهمیت بسیار ویژه‌ای برای یهودیان صهیونیست، دولت انگلیس، فرانسه و سایر ابرقدرت‌ها داشت زیرا آن‌ها منافع خود را در کمک به اشغال فلسطین می‌دیدند.

در آن زمان، در دولت انگلیس، سازمانی به نام فدراسیون یهودیان انگلیس شکل گرفته بود و روچیلد یکی از گردانندگان اصلی آن به شمار می‌رفت. ابلاغ بیانیه بالفور به فدراسیون یهودیان انگلیس، از بزرگ‌ترین فرصت‌ها برای جامعه صهیونیستی بود.

بريتانيا در اوايل قرن بيستم قدرت مسلط جهان بود. اعلاميه بالفور هيچ اصل و ارزش حقوقي نداشت، چون وي سرزميني را مي‌بخشيد كه متعلق به بريتانيا نبود و هنوز فلسطين به اشغال كامل نيروهاي انگليسي در نيامده بود. اشغال فلسطين از ۷ نوامبر ۱۹۱۷ از غزه شروع شد و بيت‌المقدس در ۹ دسمامبر به اشغال در آمد. فلسطين تا آن زمان بخشي از ايالت طرابلس‌ بيروت در دولت عثماني بود كه نامه بالفور را رد كرده بود.(+)

پیش از این نیز سرزمین فلسطین بارها مورد تجاوز و تعدی قرار گرفته بود. در قرن هجدهم، ناپلئون بناپارت یهودیان را زیر پرچم خود گردآورد و به بهانه دستیابی به زمین‌های وارثان حقیقی سرزمین اسرائیل، به فلسطین و مصر حمله کرد. عمل ناپلئون منجر شد تا برای اولین بار یهودیان اروپایی گردهم جمع شوند و اولین نشست‌های مستقل یهودی را در اروپا برپا کنند؛(+) اما بیانیه بالفور مجوز رسمی دولت انگلیس به یهودیان برای اشغالگری بود.

گفتنی است که اولین سند مکتوب در این رابطه بیانیه بیلو بود که در سال ۱۸۸۲ از سوی گروهی از صهیونیست های عضو جنبش بیلو در روسیه منتشر شد. در این اعلامیه یهودیان سراسر جهان تشویق شده اند که برای تحقق وعده الهی و بازگشت به سرزمین موعود متشکل شوند و برای به هدف رسیدن تشکیل موطن یهود در اورشلیم تلاش کنند.

این حرکت زاییده رشد بورژوازی در اواخر قرن نوزدهم در اروپا و امریکا بود و حمایت بورژوازی باعث گسترش آن شد اما عده ای از یهودیان صهیونیست و غیر فرهنگی مخالف این حرکت بودند.

هرتصل پدر صهیونیسم پس از انتشار کتاب دولت یهود و صدور اعلامیه بال در سال ۱۸۹۷ به تلاش های وسیعی جهت کسب حمایت قدرت های استعماری و محافل سرمایه داری اروپایی و هم چنین متقاعد کردن “سلطان عبدالحمید عثمانی” به ایجاد کشور یهود دست زد و پس از جنگ جهانی اول و صدور اعلامیه بالفور به مساله صهیونیسم و تاسیس کشور یهود رسمیت بخشید.(+)

با وجود اینکه در بیانیه بالفور به صورت علنی منتشر شده بود که در اشغال سرزمین‌های فلسطین نباید به ساکنان آسیبی وارد شود، اما در اسنادی که سال‌ها بعد منتشر شد، اعلام شده بود که دولت انگلیس و دیگر ابرقدرت‌ها قصد مراعات حال فلسطینیان را نداشته و تشکیل دولت صهیونیستی، خوب یا بد، فراتر از خواسته‌های ۷۰۰ هزار عرب ساکن در آن است. بنابراین به هر طریق ممکن دولت اسرائیل باید شکل بگیرد.

در طول جنگ‌های جهانی، ارتباط دولت انگلیس با اسرائیلیان بیشتر و گسترده‌تر شد و دیگر کشورها نیز با تلاش برای ارتباط‌گیری با اسرائیل، پایگاه خود را در سرزمین فلسطین محکم‌تر کردند. بیانیه بالفور برگ برنده دولت انگلیس بود، چرا که با صدور این بیانیه، حمایت مسلم روچیلد ثروتمند را جلب کرده بود و در طول جنگ جهانی اول، روچیلد بزرگ‌ترین حامی مالی بریتانیا بود.

به روایت اسناد، در زمان صدور بیانیه بالفور، ویلسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا نیز با تشکیل حکومت صهیونیستی موافق بوده و از آن دفاع می‌کرد.

امروزه نظریه‌پردازان و متفکران زیادی، از صدور این بیانیه ابراز شرم‌ساری کرده و سرزمین‌های اشغالی را حق مسلم اعراب فلسطینی می‌دانند. اما آتشی که بیانیه بالفور برافروخت تا همین امروز دامان فلسطینیان را گرفته و دولت‌های بزرگ که منافع خود را در آن می‌بینند اجازه خاموش شدن به این آتش را نمی‌دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: