یکشنبه 03 نوامبر 13 | 07:19
در نامه ۴۵ نخبه علمی به وزیر علوم

آقای وزیر مانع افراطی‌گری در امیرکبیر شوید

پس از روی کار آمدن دولت جدید ، عده¬ای شناخته شده که مترصد فرصتی برای سوء استفاده در جهت سیاسی کاری خود بوده و هیچ اهمیتی به مسائل علمی نمی دهند ، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به حرکت¬های کاملا غیر قانونی کرده و نظم و آرامش دانشگاه را بر هم می¬زنند .


به گزارش تریبون مستضعفین  45 نفر از نخبگان علمی دانشگاه امیرکبیر با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر علوم در خصوص حرکت‌های افراطی در این دانشگاه هشدار دادند. متن این نامه که نسخه ای از آن در اختیار تریبون مستضعفین هم قرار گرفته است بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از انقلاب اسلامی در کشور عزیزمان در میان مسئولین و جامعه¬ی دانشگاهی عزمی برای حرکت علمی شکل گرفت که باعث شد روز به روز اعتبار علمی کشور در زمینه¬های مختلف افزون گردد. دانشگاه¬های کشور پرجمعیت¬تر شدند و رتبه¬ی علمی ایران در دنیا صعود کرد.

سرعت رشد علمی کشور روز به روز افزون می¬گشت تا به آن جا که در دوازده سال اخیر سرعت رشد علمی ما شانزده برابر گذشته شده است که به نوبه¬ی خود نوعی رکوردزنی در موضوعات علمی در جهان است. شاید با دانستن این موضوع که در حال حاضر بیش¬ترین سرعت رشد علمی در دنیا را داریم بیش¬تر به این مهم پی ببریم.

دانشگاه ما ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این ضیافت بی¬نصیب نبوده است و در بخش عظیمی از این پیشرفت نقش به سزایی ایفا کرده است؛ آن چنان که در مسابقه¬ی دانشگاه¬های مختلف کشور در تصدی رتبه¬ی اول علمی کشور، طبق آخرین آمار، توانسته است در میان دانشگاه-های صنعتی رتبه¬ی اوّل علمی را کسب کند. این پدیده¬ی ارزشمند با کوشش دانشجویان و مسئولین ، مخصوصا نخبگان این دانشگاه محقق گشته است.

جناب آقای وزیر، دکتر فرجی دانا !

ما پس از آن که نطق شما را در مجلس شورای اسلامی با این مضمون که: «هدف اصلی در برنامه‌هایم حرکت شتابان و همه جانبه جامعه دانشگاهی برای تولید علم و فن¬آوری در فضایی آرام و بدون تنش است.» شنیدیم خرسند گشتیم که به حق ،اولویت اوّل و اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فن¬آوری همان « پیشرفت شتابان علمی» است، و در ضمن وزیر محترم این موضوع را به خوبی درک می¬کنند که رسیدن به این هدف والا جز با تنفس در «فضایی آرام و بدون تنش» محقق نخواهد شد.

حال آن که همان طور که می¬دانید همواره عده¬ای در دانشگاه بوده و هستند که به جای «علم» به «تنش» می¬اندیشند و سعی دارند تا با متشنج کردن دانشگاه اهداف صرفا سیاسی خود را دنبال کنند هر چند این اقدام به بهای قربانی شدن فضای علمی دانشگاه باشد .

وزیر محترم وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

پس از روی کار آمدن دولت جدید ، عده¬ای شناخته شده که مترصد فرصتی برای سوء استفاده در جهت سیاسی کاری خود بوده و هیچ اهمیتی به مسائل علمی نمی دهند ، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به حرکت¬های کاملا غیر قانونی کرده و نظم و آرامش دانشگاه را بر هم می¬زنند . این در حالی است که این افراد افراطی تصور حمایت وزارت علوم از خود را نیز دارد و حال آن که خوب می دانیم دولت محترم که شعار خود را اعتدال قرار داده و وزارت علوم که همّ خود را روی پیشرفت علمی کشور متمرکز کرده است ، هیچ نسبتی با این حرکات خلاف قانون ، ندارند .

جناب آقای وزیر !

ما نگران اقدامات افراطیون در دانشگاه صنعتی امیر کبیر هستیم و بیم آن داریم که دانشگاهمان به دوران پر التهاب سابق خود که عرصه را بر رشد علم و فناوری تنگ کرده بود بازگردیم .

به همین خاطر از شما خواستاریم تا با موضع¬گیری مبیّن و اقدامات لازم جلوی سواستفاده¬های این عده گرفته شود چرا که نگرانی ما از این بابت است که ادامه پیدا کردن این رفتارهای غیرقانونی در محیط دانشگاه، سبب انحراف فکر و دغدغه و توان دانشجویان و اساتید به سمت مسائل پوچ و کم اهمیت شود و به این محیط علمی که همگی برای به وجود آمدن آن بسیار تلاش کرده¬ایم ضربه بخورد و این روند رشد علمی دچار رکود گردد. نیازی به یادآوری نیست که اکنون بیش از هر زمان دیگری برای پیشرفت کشور در سطح بین¬المللی به پیشرفت علمی نیازمندیم و نه تنها نباید آن چه تا کنون به دست آورده¬ایم را از دست بدهیم بلکه باید بیش از پیش تلاش کنیم تا سرعت رشد ما چند برابر گردد.

جمعی از رتبه های برتر علمی دانشکده های دانشگاه صنعتی امیر کبیر

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: