یکشنبه 03 نوامبر 13 | 12:47

افزایش حق مسکن همچنان در کُما

حدود سه ماه از تصویب افزایش ۱۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران در شورای عالی کار می‌گذرد اما هنوز ابلاغ نشده است و این مطالبه به لیست مطالبات قبلی کارگران اضافه شده است.


افزایش حق مسکن کارگران مصوبه ای است که تا کنون نتوانسته دردی از درد و دل‌های کارگران را دوا کند. افزایش 10 هزار تومانی حق مسکن کارگران از جمله مصوباتی است که اجرای آن منوط به تاییدیه هیئت دولت است که اکنون بعد از گذشت 3 ماه همچنان بدون تاییدیه باقی مانده است.

3ماه از تصویب افزایش 10 هزارتومانی حق مسکن کارگران می‌گذرد و هیچ مقام مسئولی پاسخگو نیست که چرا تا کنون این مصوبه ابلاغ نشده است؟علت اینکه این مصوبه مورد تایید هیئت وزیران قرار نمی‌گیرد چیست؟ آیا دغدغه‌های آقای وزیر بیشتر از نشاندن لبخند بر لبان کارگران است؟ اگر چنین نیست چرا تا کنون از هزار وعده خوبان یکی هم وفا نکرده است.

کم نیستند مطالباتی که جوابشان سکوت مسئولان بوده است. در دولت‌های قبلی همواره کارگران مطالباتی مانند واقعی کردن نرخ دستمزد، ایجاد امنیت شغلی، افزایش قدرت خرید را از دولتمردان خواستار شدند که متاسفانه همواره با شنیدن شعارهایی روزگار را سپری کردند.

ظاهراً وعده های دولتمردان به شهروندان برای زندگی بهتر و رسیدن به آرزوهایی مانند رفاه ،آسایش وعدالت از جمله لوازم همیشگی دموکراسی و دولت های مدرن است.این پدیده در دولت های قبلی نیز سابقه داشته است ، از وعده توسعه سیاسی و قانون گرایی در دولت اصلاحات تا شعار عدالت و مهرو ورزی و آوردن نفت سر سفره مردم در دولت احمدی نژاد. این روز ها نیز وزرای دولت تدبیر و امید، وعده ای البته از جنس دیگر داده اند. ساماندهی و حل مشکلات اقتصادی کشور در صد روز .

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ا زجمله وزرایی بود که پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس در حضور خبرنگاران رسانه‌ها گفت:آمده ام که لبخند را بر لبان کودکان خانواده کارگران بنشانم و فقر و محرومیت را در این جامعه از بین ببرم.

بنابر این گزارش، ایجاد قراردادهای کار با ماهیت مستمر دائم، جمع شدن شرکت‌های پیمانکاری که به اعتقاد نمایندگان کارگران شرکت‌های آدم فروش هستند، توجه به بهره‌کشی از نیروی کار ،تدوین سند کار شایسته،حمایت از تعیین و پرداخت مزد عادلانه بر اساس ماده 41 قانون کار از مطالباتی است که می‌تواند موجبات دلگرمی کارگران را در روزهای سر سال فراهم کند.

تعطیلی شرکت، بیکاری کارگران، مطالبه معوقات، نپرداختن بیمه کارگری از سوی کارفرما این روزها از دغدغه‌های روزمره کارگران به حساب می‌آید که متاسفانه گوشی نیست که صدای دل کارگران را شنوا باشد.
اگر به دریافتی حق مسکن کارگران از اول مرداد ماه سال جاری 10 هزار تومان افزوده می‌شد با احتساب این 8ماه تا پایان سال جاری 80 هزار تومان به مجموع دریافتی کارگران افزوده می‌شد که تاکنون بی نتیجه مانده است و مشخص نیست سرنوشت این مصوبه چه خواهد شد.

 1. abedi
  6 نوامبر 2013

  سلام
  حق مسکن چی شد چرا بخشنامه ابلاغ نمیشه امروز 15آبان است هنوز تکلیفش مشخص نیست
  همین 10هزارتومان افزایش هم به کارگرها نمیدن؟!!

 2. سلامی
  6 نوامبر 2013

  چی شد این حق مسکن سه ماهه میگید 10هزارتومان اضافه شده چرا ابلاغ نمی کنید چندماه دیگه برای ابلاغ زمان می خواهید

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: