یکشنبه 03 نوامبر 13 | 15:03

«کتاب مقتل الحسین» منتشر شد

ماجرای عدم بیعت امام، دعوت مردم کوفه، پیمان‌شکنی آنان، ماجرای حر بن یزید ریاحی، حوادث شب عاشورا و ظهر عاشورا و سرانجام حرکت پیامبرگونه‌ امام سجاد (علیه السلام) و حضرت زینب (سلام الله علیها)، پس از حادثه‌ ظهر عاشورا از مطالب مقتل‌الحسین است.


کتاب مقتل الحسین (علیه السلام) برگرفته از کتاب معالم المدرستین، تالیف علامه سید‌ مرتضی عسکری به همراه مقدمه‌ای به قلم استاد حجت الاسلام و المسلمین محمد علی جاودان به چاپ رسید.

در این کتاب که توسط موسسه ایمان ماندگار به چاپ رسیده، به نقل و بررسی حوادث منجر به حادثه‌ عاشورا از لحظه‌ مرگ معاویه و جانشینی یزید بن معاویه پرداخته شده است. ماجرای عدم بیعت امام، دعوت مردم کوفه، پیمان‌شکنی آنان، ماجرای حر بن یزید ریاحی، حوادث شب عاشورا و ظهر عاشورا و سرانجام حرکت پیامبرگونه‌ امام سجاد (علیه السلام) و حضرت زینب (سلام الله علیها)، پس از حادثه‌ ظهر عاشورا از دیگر مطالب مقتل‌الحسین است.

139208121031456821456833

در این کتاب که به سبک نگارشی سایر مقاتل به رشته‌ تحریر درآمده است، علاوه بر کثرت استناد به کتب دست اول تاریخی، از منابع و کتب اهل سنت استفاده شده است. همچنین به جهت اینکه مرحوم علامه‌ عسکری (رضوان الله علیه) مورخی برجسته و متخصص در زمینه‌ تاریخ اسلام بوده‌اند، مقتل‌الحسین با نگاه خاص و دقیقی نوشته شده است. حتی چگونگی ذکر ترتیبِ حوادث نیز آگاهانه و با نگاهی محققانه صورت گرفته است.

مقتل‌الحسین، مولف گهگاه در لا‌به‌لای نقل حوادث، با عبارت «مولف گوید…»، به بیان نکاتی دقیق و تذکراتی محققانه پرداخته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: